جفری هینتون، پیشگام هوش مصنوعی، گوگل را به دلیل خطرات فناوری نوظهور ترک می کند

هینتون می‌گوید: «این ایده که این چیزها واقعاً می‌توانند هوشمندتر از مردم باشند – چند نفر آن را باور داشتند. اما بیشتر مردم فکر می‌کردند که خیلی دور است. و من فکر می‌کردم خیلی دور است. فکر می‌کردم 30 تا 50 سال یا حتی بیشتر از آن فاصله دارد. بدیهی است که من دیگر چنین فکر نمی‌کنم.»

هینتون درباره وضعیت هوش مصنوعی گفت: «ببینید که پنج سال پیش چگونه بود و اکنون چگونه است. او افزود: “تفاوت را بگیرید و آن را به جلو تبلیغ کنید. این ترسناک است.”

در کوتاه مدت، هینتون نگران است که اینترنت مملو از تصاویر، فیلم ها و متن های جعلی باشد که مردم را گیج می کند و باعث می شود دیگر ندانند چه چیزی واقعی است. در دراز مدت، هوش مصنوعی در نهایت می تواند جایگزین بسیاری از کارهای انجام شده توسط انسان شود. در نهایت، هوش مصنوعی می تواند در زمینه های دیگر نیز از سازندگان انسانی خود پیشی بگیرد.

هینتون به این نشریه گفت که بخشی از او اکنون از کار زندگی خود پشیمان است. او گفت: «من خودم را با این بهانه عادی دلداری می‌دهم: اگر من این کار را نمی‌کردم، شخص دیگری انجام می‌داد.

TL;DR: جفری هینتون، یکی از معتبرترین نام‌ها در جامعه هوش مصنوعی، شغل خود را در گوگل رها کرد تا درباره خطراتی که هوش مصنوعی در حال حاضر و آینده ایجاد می‌کند صحبت کند.

هینتون به نیویورک تایمز گفت: “شاید آنچه در این سیستم ها می گذرد در واقع بسیار بهتر از آنچه در مغز می گذرد باشد.” همانطور که این روند ادامه دارد و شرکت ها از سیستم های هوش مصنوعی قدرتمندتر بهره می برند، آنها به طور فزاینده ای خطرناک می شوند.

بخونید:  تکنیک های جدید تجزیه و تحلیل اقیانوس های احتمالی را در قمرهای اورانوس نشان می دهد
اعتبار تصویر: هینتون توسط نوح برگر / AP، ربات توسط عکاسی تحت مالکیتمنبع

برخی از هینتون به عنوان پدرخوانده هوش مصنوعی یاد می کنند و دلیل خوبی هم دارد. کار او در این زمینه از اوایل دهه 70 به عنوان دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه ادینبورگ آغاز شد، جایی که او به ایده شبکه های عصبی کشیده شد. تعداد کمی از محققان در آن زمان معتقد بودند که این مفهوم دارای شایستگی است، اما همانطور که نیویورک تایمز خاطرنشان می کند، هینتون آن را کار زندگی خود کرد.

تا همین اواخر، هینتون احساس می‌کرد که گوگل با راه‌اندازی نکردن سیستمی که می‌تواند باعث آسیب شود، مباشر خوبی برای این فناوری است. این دیگر صدق نمی کند زیرا گوگل و سایر غول های فناوری درگیر مسابقه هوش مصنوعی هستند که به اعتقاد او متوقف کردن آن غیرممکن است.

سال گذشته اما نظر هینتون در مورد هوش مصنوعی و قابلیت های آن تغییر کرد. هینتون بر این باور بود که سیستم‌های با قابلیت فزاینده هنوز در برخی زمینه‌ها با تفکر انسان برابری نمی‌کنند، اما در سایر زمینه‌ها از توانایی‌های مغز پیشی گرفته‌اند.

هینتون و دو نفر از شاگردانش در سال 2012 به عنوان یک استاد، یک شبکه عصبی پیشرفتی ایجاد کردند که می‌توانست تصاویر را تجزیه و تحلیل کند و موارد رایج در عکس‌ها را شناسایی کند. سال بعد، گوگل شرکت هینتون، DNNresearch را به مبلغ 44 میلیون دلار تصاحب کرد و او را به کار خود ادامه داد.