جف بزوس قصد دارد بخش اعظم ثروت خود را ببخشد


به طور خلاصه: بنیانگذار آمازون در مصاحبه اخیر خود با سی ان ان گفت: جف بزوس قصد دارد اکثر ثروت خود را در طول زندگی خود ببخشد. بر اساس فوربس 400، بزوس با 151 میلیارد دلار ثروت، دومین فرد ثروتمند جهان است. ایلان ماسک، کارآفرین سریالی، با دارایی خالص 251 میلیارد دلار، در جایگاه اول قرار دارد.

افرادی که عقیده دارند بزوس چگونه باید پول خود را خرج کند، از او انتقاد کرده اند که چرا زودتر اقدام نکرده است. بزوس همچنین «Giving Pledge» را امضا نکرده است، یک سازمان خیریه که توسط بیل گیتس و وارن بافت در سال 2010 تأسیس شد و افراد و زوج‌های ثروتمند را تشویق می‌کند تا حداقل نیمی از دارایی خالص خود را به اهداف بشردوستانه کمک کنند، چه در طول زندگی‌شان و چه در زمان مرگ.

بیش از 230 امضاکننده از 28 کشور مختلف، از جمله مکنزی اسکات، همسر سابق بزوس، تا به امروز این قرارداد را امضا کرده اند. او در حال حاضر با دارایی خالص حدود 37.7 میلیارد دلار در رتبه هجدهم در فوربس 400 قرار دارد.

بزوس گفت که بیشتر ثروت او برای مبارزه با تغییرات آب و هوایی و حمایت از افرادی که معتقد است می توانند بشریت را متحد کنند استفاده می شود. در آخر هفته، به دالی پارتون، ستاره موسیقی کانتری و بشردوست، جایزه شجاعت و مدنیت بزوس اهدا شد. این افتخار با کمک مالی 100 میلیون دلاری به دست آمد که پارتون می‌تواند به صلاحدید خود به خیریه‌ها اهدا کند.

بزوس گفت که ساخت آمازون آسان نیست و او در می یابد که بشردوستی بسیار شبیه است. او خاطرنشان کرد: «بخش سخت این است که بفهمیم چگونه این کار را به روش اهرمی انجام دهیم. او گفت: «ما در حال ایجاد ظرفیت برای اهدای این پول هستیم.

آمازون توسط بزوس در اواسط سال 1994 در گاراژ او در Bellevue، واشنگتن تاسیس شد. این پلتفرم در ابتدا کتاب می فروخت، اما در نهایت گسترش یافت و کالاهایی را دربر گرفت که تقریباً در هر گروه خرده فروشی قرار می گرفت. امروزه آمازون یکی از بزرگترین و موفق ترین پلتفرم های تجارت الکترونیک در جهان است.

بزوس در ژوئیه 2021 از سمت مدیرعاملی کناره‌گیری کرد، اما همچنان به عنوان رئیس اجرایی شرکت فعالیت می‌کند. او همچنین مالک واشنگتن پست و سرمایه گذاری خصوصی گردشگری فضایی Blue Origin است و ظاهراً علاقه مند به خرید تیم فوتبال واشنگتن فرماندهان NFL در کنار جی زی است.

منبع