جف بزوس میلیاردر به مردم توصیه می کند در این فصل تعطیلات مراقب پول خود باشند


در متن: ما بیش از یک هفته با جمعه سیاه و دوشنبه سایبری فاصله داریم، که به این معنی است که خرده فروشان آماده می شوند تا فروش تخفیف خود را شروع کنند (یا قبلاً شروع کرده اند). آمازون شاهد خرید میلیاردها دلاری در این مدت است، بنابراین شنیدن اینکه جف بزوس، بنیانگذار و مدیر اجرایی شرکت، به مردم توصیه می کند صرفه جویی کنند، تا حدودی تعجب آور است.

در مصاحبه ای با CNN این هفته (از طریق تلگراف)، از بزوس پرسیده شد که آیا فکر می کند مصرف کنندگان باید در پاسخ به رکود اقتصادی جهانی “دریچه ها را پایین بیاورند”. بزوس گفت: “توصیه من به مردم این است که کمی ریسک را کنار بگذارند.” “اگر فردی هستید و به خرید یک تلویزیون با صفحه بزرگ جدید فکر می کنید، شاید سرعت آن را کم کنید. پول نقد را نگه دارید، ببینید چه اتفاقی می افتد. همین مورد در مورد یخچال یا ماشین جدید یا هر چیز دیگری.”

با توجه به تورم مارپیچ، افزایش هزینه های انرژی و گزارش های مداوم از اخراج هزاران کارمند توسط شرکت ها، به راحتی می توان به نکته بزوس پی برد. اما ممکن است همه قدردان این نباشند که چهارمین فرد ثروتمند جهان که ثروتی بالغ بر 120 میلیارد دلار دارد، به او گفته است که پول کمتری خرج کند – اگرچه او قصد دارد بیشتر آن را ببخشد.

بسیاری از خریداران در حال حاضر با افزایش هزینه های زندگی، کیف پول خود را محکم می کنند. همراه با خماری پس از قرنطینه، عدم تمایل به خریدهای گران قیمت و غیرضروری بر صنایع تلفن و کامپیوتر/سخت‌افزار و سایر موارد تأثیر گذاشته است.

با رویدادهای فروش و تعطیلات، سه ماهه چهارم بزرگترین فصل آمازون است، اما این شرکت انتظارات برای سه ماهه چهارم را به بین 140 تا 148 میلیارد دلار کاهش داده است – بسیار کمتر از انتظار تحلیلگران 155 میلیارد دلار – که نشان دهنده رشد حدود 2 تا 8 درصدی است. آمازون در سه ماهه چهارم سال گذشته شاهد رشد 9 درصدی بود.

آمازون نیز کمربند خود را محکم می کند. علاوه بر تمرین‌های کاهش هزینه‌های تجاری که توسط مدیرعامل اندی جاسی اجرا شده است، این شرکت در نظر دارد 10000 کارمند اداری را اخراج کند. این مقدار کمی کمتر از 11000 کارمندی است که متا رها می کند، اما بیش از 3700 کارمند توییتر از دست می دهد. لیفت، مایکروسافت، اسنپ، تسلا و رابینهود تنها برخی از دیگر شرکت‌های فناوری هستند که در سال جاری تعداد کارکنان خود را کاهش دادند.

البته طرف دیگر بحث این است که اگر مصمم به خرید تلویزیون، کارت گرافیک، لپ‌تاپ یا هر چیز دیگری هستید، خرید آن با تخفیف در حین فروش منطقی‌تر از هزینه بیشتر در زمان بعدی است. فقط به جف نگومنبع