جلبک ها ممکن است جدیدترین سلاح مایکروسافت در مبارزه با ردپای کربن خود باشند


چرا مهم است: مایکروسافت هر سال بین 50 تا 100 مرکز داده جدید در سراسر جهان برای پشتیبانی از فناوری ها و خدمات مبتنی بر ابر ایجاد می کند. هر مرکز به یک ردپای کربن عظیم و دائما در حال رشد کمک می کند، ردپایی که غول نرم افزار قبلاً متعهد شده بود تا سال 2030 آن را حذف کند. ممکن است به نظر سخت بیاید، اما غول فناوری ممکن است به لطف دوستان کوچک سبز جدید شانس مبارزه داشته باشد. .

در سال 2020، مایکروسافت تعهد خود را برای دستیابی به وضعیت عملیاتی “کربن منفی” تا سال 2030 اعلام کرد. این شرکت در سال 2021 تلاش‌های حذف کربن خود را در جهان به‌روزرسانی کرد و بودجه حذف بیش از یک میلیارد تن دی اکسید کربن از محیط زیست را تامین کرد. . علیرغم حذف، این شرکت دریافت که برخی از اهداف انتشار گازهای گلخانه ای آنها، یعنی انتشارات محدوده 3، همچنان در حال افزایش است.

کنترل انتشارات محدوده 3، که انتشاراتی است که یک شرکت به طور غیرمستقیم مسئول آن است اما مستقیماً توسط آن تولید نمی شود، کنترل آن بسیار سخت است. مایکروسافت از Running Tide، یک شرکت بازیابی سلامت اقیانوس ها که متخصص در تبدیل چرخه کربن است، کمک گرفته است تا به جبران تأثیر این انتشارات و نزدیک شدن به هدف کربن منفی خود کمک کند.

راه حل Running Tide بر اساس حرکت کربن از چیزی است که به آن معروف است چرخه کربن سریع به چرخه کربن آهسته چرخه سریع، که کربن را بین اقیانوس‌ها و جو ما در گردش نگه می‌دارد، طی چند سال کامل می‌شود و اجازه می‌دهد سطح کربن در حال گردش در جو ما بالا بماند. چرخه آهسته می تواند صدها تا میلیون ها سال طول بکشد تا کربن به دام افتاده در چرخه و خارج از اتمسفر ما برای دوره های بسیار طولانی تر بماند.

Running Tide تلاش می کند تا چرخه کربن را با استقرار شناورهای کربنی تخصصی متشکل از سنگ آهک و مواد جنگلی در صدها مایل دورتر از ساحل، تبدیل کند. سپس این شناورهای بذر جلبک برای حل شدن رها می شوند و به حفظ قلیایی بودن اقیانوس در هنگام شکسته شدن بویه کمک می کنند. جلبک بذر شروع به رشد می کند و CO2 را از طریق فتوسنتز از جو خارج می کند.

شناورها در نهایت به قدری تحلیل می‌روند که شناوری خود را از دست می‌دهند و در کف اقیانوس فرو می‌روند. هنگامی که به اندازه کافی عمیق شد، کربن توسط فشار عظیم آب اقیانوس نگه داشته می شود، در زیر رسوبات اقیانوس مدفون می شود یا توسط آبزیان مصرف می شود. به گفته Running Tide، این فعالیت تبدیلی و فشار عظیم اقیانوس بالا، کربن را برای صدها و گاهی میلیون ها سال به دام افتاده و خارج از گردش جوی نگه می دارد.

راه حل پیشنهادی از نظر تئوری خوب به نظر می رسد، اما این فناوری جوان است و در حال حاضر تحت آزمایش های بیشتری قرار دارد. در مصاحبه با TechCrunch، Running Tide’s جردن براینر بیان کرد که این شرکت تنها کمتر از 1000 تن کربن را در استقرار آزمایشی و تحقیقاتی حذف کرده است و هدف بزرگ تری حذف بیش از 12000 تن کربن از طرف مایکروسافت طی دو سال آینده است.

منبع