جنرال موتورز قصد دارد یک دستیار هوش مصنوعی در خودرو با نیروی آژور توسعه دهد


آینده نگر: از زمانی که نایت رایدر از تلویزیون پخش شد، توانایی دریافت کمک از یک ماشین سخنگو یک فانتزی محبوب بوده است. مدل‌های هوش مصنوعی مدرن مانند OpenAI ممکن است خودروسازان و شرکت‌های فناوری را بیش از همیشه به این رویا نزدیک کند.

به گزارش سمافور، جنرال موتورز اخیراً اعلام کرده است که در حال توسعه یک دستیار هوش مصنوعی بر اساس سرویس ابری Azure مایکروسافت و OpenAI است. این شرکت هدف خود را با هوش مصنوعی مولد مانند ChatGPT و Bing AI مقایسه می‌کند، اما تاکید می‌کند که مدل آن متفاوت عمل خواهد کرد.

این شرکت می‌خواهد دستیاری ارائه کند که بتواند اطلاعات مهمی را در مورد وسایل نقلیه‌شان به صورت مکالمه به رانندگان بدهد و فراتر از دستورات صوتی ساده موجود در خودرو باشد. مشابه روشی که ChatGPT و Bing Chat اطلاعات را از اینترنت می‌کشند، دستیار جنرال موتورز می‌تواند اطلاعاتی را از کتابچه راهنمای خودرو بگیرد تا رانندگان را از مشکل ورق زدن آن نجات دهد.

اگر کاربری از دستیار جنرال موتورز بپرسد که چگونه لاستیک پنچر شده را عوض کند، می‌تواند یک ویدیوی آموزشی در مورد این فرآیند نمایش دهد. اگر چراغ تعمیر و نگهداری ظاهر شود، دستیار می تواند معنی و فوریت آن را به رانندگان بگوید. کاربران همچنین می توانند از دستیار بخواهند که به طور خودکار یک کد درب گاراژ را برنامه ریزی کند. از نظر تئوری، می‌تواند به‌طور خودکار قرارهای تعمیر یا بازرسی را در حین برنامه‌ریزی آنها در تقویم ترتیب دهد.

ChatGPT و Bing Chat به دلیل پاسخ‌های اغلب نادرست و گاهی عجیب و غریبشان به سؤالات کاربران بحث‌برانگیز شده‌اند. جنرال موتورز می‌خواهد با توسعه یک لایه نرم‌افزاری متفاوت در بالای مدل‌های OpenAI، که به‌طور خاص برای تجربه خودرو بهینه شده است، از این مشکل جلوگیری کند. با این حال، جنرال موتورز در مورد مدل هایی که استفاده می کند توضیح بیشتری نمی دهد و هنوز نامی برای دستیار خود ندارد.

این تلاش عمدتاً به دلیل مشارکت این شرکت با مایکروسافت است که برای توسعه وسایل نقلیه خودران آغاز کرده است. جنرال موتورز اشاره ای نکرد که آیا دستیار هوش مصنوعی می تواند با عملکرد خودران ادغام شود یا خیر.

جنرال موتورز می‌تواند همراه با دیگر خودروسازان، در مسابقه‌ای برای توسعه دستیارهای داخل خودرو مجهز به OpenAI باشد، قبل از اینکه اپل و گوگل آن‌ها را به گوشی‌های هوشمند کاربران تحویل دهند.

گوگل در حال حاضر از مدل OpenAI برای بهبود موتور جستجوی خود استفاده می کند. از نظر تئوری، می تواند این کار را برای دستیار هوش مصنوعی برای اندروید و اندروید اتو اعمال کند. اگر اپل این فناوری را با سیری ادغام می‌کرد، می‌توانست عملکرد دستیار را به CarPlay یا Apple Car در صورت به ثمر رساندن بیاورد.منبع