جنسن هوانگ از انویدیا بار دیگر ادعا کرد قانون مور مرده است

به گفته هوانگ، ویفر 12 اینچی “امروزه بسیار گران‌تر” است و اصرار داشت که افزایش قیمت در مقایسه با سطوح عملکرد ارائه شده توسط نسل‌های قبلی موجه است. این اظهارات از روایت قیمت‌گذاری ناخوشایند انویدیا حمایت می‌کند، که تاکنون مورد استقبال قرار نگرفته و در عوض به عنوان توجیهی برای قیمت‌های متورم تلقی می‌شود.

هوانگ در جلسه پرسش و پاسخ با رسانه ها در پاسخ به سوالی درباره افزایش قیمت پردازنده گرافیکی اعلام کرد: «قانون مور مرده است».

کارشناسان صنعت، از جمله خود مرد، گوردان مور، این فرضیه را مطرح کرده اند که این قانون نمی تواند برای همیشه پابرجا بماند. در سال 2005 مور اظهار داشت که صنعت نمی‌تواند به طور نامحدود این طرح را حفظ کند و ترانزیستورها در نهایت به محدودیت‌های کوچک‌سازی خواهند رسید.

انویدیا و هوانگ به سرعت تا سال 2018 تا آنجا پیش رفتند که مشاهدات جدیدی را ارائه کردند و اظهار داشتند که پیشرفت در فناوری GPU بسیار بیشتر از پیشرفت های سنتی CPU است. این چشم انداز که به درستی قانون هوانگ نامیده می شود، می گوید که در جایی که قانون مور دیگر برای CPU ها قابل اجرا نیست، عملکرد پردازنده گرافیکی هر دو سال یکبار بیش از دو برابر می شود.

این اولین بار نیست که رهبر چرمی پوش انویدیا قانون مور را مرده خواند. در سال 2017، هوانگ در طول سخنرانی در کنفرانس فناوری GPU در پکن، اعتبار مشاهدات فنی طولانی مدت را به چالش کشید. او همچنین در طول سخنرانی گفت که افزایش مداوم فناوری GPU روزی منجر به جایگزینی کامل پردازنده‌های گرافیکی برای برخی از پردازنده‌ها خواهد شد.

بخونید:  An unexpected beneficiary of the AI boom: the tiny island nation of Anguilla

این ایده که قیمت این تراشه کاهش خواهد یافت، داستانی مربوط به گذشته است. – جنسن هوانگ

چرا مهم است: در اوایل این هفته، انویدیا از سری کارت‌های گرافیک مورد انتظار RTX 40 کنار کشید. جای تعجب نیست که افزوده‌های جدید به خانواده RTX افزایش قابل توجهی در قابلیت، مصرف برق و متأسفانه هزینه کلی برای مصرف‌کنندگان به ارمغان می‌آورد. به گفته جنسن هوانگ، مدیر عامل انویدیا، روند کاهش قیمت تراشه ها و سایر قطعات “داستانی از گذشته است.”

او بعداً پیش‌بینی خود را روشن کرد و پیش‌بینی کرد که این قانون می‌تواند تا سال 2025 به عنوان یک مشاهده قابل اجرا باقی بماند. با توجه به پیشرفت‌های معماری کنونی، مانند رویکرد طراحی big.LITTLE اینتل و 3D V-Cache AMD، همیشه این امکان وجود دارد که سازندگان CPU جان تازه‌ای بدهند. به قانون 58 ساله مور.منبع

دیدگاه های انویدیا در مورد قانون مور و مشاهدات تکنولوژیکی به همین جا ختم نمی شود. در سال 2019، هوانگ به کوبیدن میخ به تابوت مور در نمایشگاه لوازم الکترونیکی مصرفی آن سال در لاس وگاس ادامه داد. مدیر عامل انویدیا در مورد کاهش سرعت پیشرفت تکنولوژی توضیح داد و گفت که “قانون مور دیگر امکان پذیر نیست.”