جیمز ارل جونز برکت خود را به بازسازی هوش مصنوعی صدای دارث ویدر می دهد


به طور خلاصه: جیمز ارل جونز، که به خاطر ارائه صدای افسانه‌ای دارث ویدر شناخته می‌شود، از این شخصیت نمادین فاصله می‌گیرد، اما به لطف جادوی هوش مصنوعی، همچنان این لحن‌های قابل تشخیص را در رسانه‌های جنگ ستارگان آینده خواهیم شنید.

Vanity Fair گزارش می دهد که جونز 91 ساله برکت خود را به بازآفرینی های مصنوعی صدای دارث ویدر داده است، نقشی که او به مدت 45 سال مشغول بوده است. این تکنیک در سری Obi-Wan Kenobi مورد استفاده قرار گرفت که در آن کارگران استارتاپ اوکراینی Respeecher صدای جونز را بازسازی کردند تا صدای آن را مانند آنچه در سال 1977 انجام داد. یک لوک اسکای واکر جوان

Respeecher از «ضبط‌های بایگانی و الگوریتم هوش مصنوعی اختصاصی برای ایجاد دیالوگ جدید با صدای اجراکنندگان قدیمی‌تر استفاده می‌کند». متیو وود، ناظر ویرایشگر صدای لوکاس فیلم، گفت که این شرکت همچنین دارای “لمس انسانی گریزان” است. این شرکت می‌گوید که مدل‌های یادگیری ماشینی تبدیل متن به گفتار را با ضبط بازیگرانی که دیگر نمی‌توانند نقش‌هایی را بازی کنند، آموزش می‌دهد.

Respeecher این کار را در حالی انجام می دهد که کشور اصلی اش در برابر تهاجم روسیه مبارزه می کند. وود افزود: “مطمئناً نگرانی اصلی من رفاه آنها بود.” همیشه گزینه‌های دیگری وجود دارد که می‌توانیم دنبال کنیم که به خوبی آن چیزی نیست که به ما می‌دهند.

وود می‌گوید آخرین باری که صدای جونز را ضبط کرد، برای یک خط کوتاه دیالوگ در «ظهور اسکای‌واکر» در سال ۲۰۱۹ بود، زمانی که جونز گفت که به‌دنبال کاهش دادن این شخصیت است. وود کار Respeecher را به جونز نشان داد و او با استفاده از ضبط‌های آرشیوی خود برای صدای ویدر موافقت کرد.

وود به جونز برای کمک به تفریح ​​ویدر در اوبی وان کنوبی، اعتبار می دهد و او را “پدرخوانده خیرخواه” خطاب می کند.

استفاده از هوش مصنوعی در این راه به این معنی است که ما صدای کاملا بازسازی شده جونز را که از کلاه ایمنی دارث ویدر سرچشمه می گیرد، در بسیاری از فرنچایزهای جنگ ستارگان فعلی و آینده خواهیم شنید. اما در حالی که این نمونه ای از هوش مصنوعی است که به روشی خوب استفاده می شود، این فناوری همیشه نگرانی هایی را در مورد توانایی آن در قرار دادن کلمات جعلی در دهان افراد، à la Deep Fakes، به همراه خواهد داشت.

نمونه دیگری از سنتز/تغییر صدا را می توان در Top Gun: Maverick اخیر یافت. کارگردان جوزف کوسینسکی گفت که صدای مرد یخی به دلیل وضعیت پزشکی بازیگر وال کیلمر به صورت دیجیتالی برای وضوح تغییر یافته است.منبع