حافظه CAMM می تواند جانشین DIMM باشد

در مقایسه با SO-DIMM، کانکتورهای CAMM فاصله کمتری بین حافظه و CPU ایجاد می‌کنند. این امر در کنار ردپای نازک‌تر و خنک‌تر، به Dell – و امیدواریم دیگر تولیدکنندگان در آینده – اجازه می‌دهد رایانه‌های شخصی نازک‌تر و سبک‌تر بسازند.

یکی از دلایل تغییر Dell به CAMM این است که فکر می کند اتصالات SO-DIMM به زودی به حد مجاز خود خواهند رسید. این شرکت معتقد است که تا زمانی که رایانه های شخصی به رم سیستم DDR6 برسند، سرعت انتقال SO-DIMM اشباع خواهد شد. CAMM در حال حاضر در این زمینه دارای یک مزیت است که امکان 128 گیگابایت رم 4800 را فراهم می کند، در حالی که SO-DIMM با این ظرفیت به 4000 محدود شده است.

ممکن است Dell تنها شرکتی باشد که حافظه CAMM را در حال حاضر ارائه می دهد، اما می خواهد سایر فروشندگان در آینده از آن پشتیبانی کنند. علاوه بر این، مدل‌های لپ‌تاپ Precision که در حال حاضر از CAMM پشتیبانی می‌کنند، در نهایت دارای انواع SO-DIMM خواهند بود که به کاربران امکان می‌دهند آخرین مدل‌های Precision را دریافت کنند و در عین حال به ارتقاء حافظه در دسترس‌تر دسترسی داشته باشند.

هنگامی که دل در ماه آوریل از لپ تاپ ایستگاه کاری Precision 7670 رونمایی کرد، برخی متوجه شدند که این شرکت از آن برای معرفی نوع جدیدی از رم استفاده کرده است. رم برای چندین دهه از کانکتورهای DIMM و SO-DIMM استفاده کرده است، و Dell ممکن است صنعت را متقاعد کند که به CAMM انتقال یابد.

تنها اشکال قابل توجه استاندارد جدید تا کنون این است که نصب و ارتقاء آن برای کاربران کمی سخت تر از DIMM و SO-DIMM است. در لپ‌تاپ‌های Precision جدید، این فرآیند شامل برداشتن شش پیچ و یک صفحه سفت‌کننده است که پیچیده‌تر از باز کردن گیره‌های نگهدارنده برای SO-DIMM است. با این حال، گام‌های اضافه‌شده احتمالاً هیچ‌کس را که از قبل به اندازه کافی برای ارتقای RAM باهوش است، باز نمی‌دارد.

بخونید:  جدیدترین صندلی بازی Cougar با یک فن داخلی RGB عرضه می شود

چرا مهم است: لپ‌تاپ Dell که اوایل امسال معرفی شد، ممکن است اولین جایگزین واقعی استانداردهای قدیمی DIMM و SO-DIMM را به ارمغان آورد. در حالی که بحث اولیه وجود داشت، دل از استاندارد جدید ماژول حافظه فشرده فشرده (CAMM) خود به دلیل اتصال، سرعت و مزایای بهره وری آن دفاع کرده است.

از آنجایی که دل اختراع CAMM را به ثبت رساند، نگرانی ها در مورد اینکه این دوربین انحصاری باقی بماند و لپ تاپ هایی که از CAMM استفاده می کنند فقط می توانند از ارتقاء حافظه رم خریداری شده از Dell استفاده کنند، گسترش یافت. با این حال، این شرکت به زودی به PCWorld گفت که قصد دارد با کمک شورای مهندسی دستگاه های الکترونیکی مشترک (JEDEC)، مجوز CAMM را صادر کند.

خارج از سبک جدید رم، Precision 7670 شامل انتخاب کاربر از پردازنده نسل دوازدهم اینتل، کارت گرافیک Nvidia Quadro RTX، صفحه نمایش 16 اینچی 1920 در 1200 و PCIe 4 SSD است. مشتریان همچنین می توانند بین ویندوز 10، ویندوز 11 و اوبونتو یکی را انتخاب کنند. لپ تاپ ایستگاه کاری از 2400 دلار شروع می شود.منبع