حداقل یک تحلیلگر معتقد است که اینتل باید بخش GPU خود را تعطیل یا بفروشد

نیات dGPU اینتل نجیب بود، اما به گفته Peddie، نتایج تا کنون در فضای مصرف کننده “مایه شرمساری” بوده است.

صادقانه بگویم، اگر اینتل به جلو حرکت نکند، بسیار ناامید کننده خواهد بود. اولین نسل از پردازنده‌های گرافیکی گسسته اینتل هرگز سودآور نبود، اجرا هرگز بی‌عیب و یا حتی روان نبود، و همیشه 3 یا 4 نسل طول می‌کشید تا آنها شروع به کار کنند. ما فرض می‌کردیم که اینتل این را می‌دانست و بودجه‌ای برای آن در نظر گرفته بود، اما به زودی خواهیم دید که آیا این موضوع به این صورت پیش می‌رود یا خیر. – استیون والتون

در مورد Peddie، Be معتقد است که اینتل “احتمالا” باید یک شریک پیدا کند و گروه را بفروشد، اما معتقد است که در این مرحله 50-50 شات برای رفتن به هر سمتی دارد.منبع

کاهش قیمت کارت گرافیک و بهبود در دسترس بودن AMD و Nvidia نیز به تلاش های اینتل کمکی نمی کند. این روند احتمالا تا زمانی ادامه خواهد داشت که استخراج کنندگان کریپتو به فروش تجهیزات خود در میان سرکوب های محلی و کاهش ارزش سکه ادامه دهند.

استیون والتون خودمان اخیراً یک Intel Arc A380 – ابتدایی‌ترین پیشنهاد شرکت – از چین به دست آورده است. به طور قابل پیش بینی، کارت هیچ جورابی را از بین نبرد و استیون توصیه می کند که پردازنده گرافیکی Intel Arc را در شرایط فعلی آن خریداری نکنید.

از زمان پیوستن مجدد به اینتل، گلسینگر شش واحد تجاری را کنار گذاشته است که در این فرآیند حدود 1.5 میلیارد دلار در هزینه ها و ضررهای شرکت صرفه جویی کرده است.

TL;DR: اینتل در حال حاضر خود را بین سنگ و جایگاه سختی در بازار پردازنده‌های گرافیکی می‌بیند، و یکی از تحلیلگران مشهور معتقد است که ممکن است زمان آن فرا رسیده باشد که سازنده تراشه ضررهای خود را کاهش دهد و به کار خود ادامه دهد.

همانطور که Peddie تاکید می کند، اینتل از سه ماهه اول سال 2021 که شروع به اشتراک گذاری اطلاعات در مورد گروه GPU اختصاصی خود کرد، زیان 2.1 میلیارد دلاری را گزارش کرده است. در واقع، شرکت تحقیقاتی معتقد است اینتل بیش از این سرمایه گذاری کرده است و رقم واقعی شاید نزدیک به 3.5 میلیارد دلار باشد.

بسیاری بر این باور بودند که اولین پردازنده‌های گرافیکی اینتل دارای مشکلات بهینه‌سازی درایور خواهند بود و برخی از آن‌ها احتمالاً به نتیجه رسیده‌اند. با این حال، اخیراً شنیده‌ایم که سری Arc ممکن است از مشکلات سخت‌افزاری اساسی رنج می‌برد که نمی‌توان آن‌ها را با بهینه سازی درایورها برطرف کرد.

Jon Peddie از Jon Peddie Research این سناریو را در سرمقاله اخیر نشان داد که در آن پت گلسینگر، مدیر عامل اینتل، تمایل به کنار گذاشتن پروژه‌هایی که به نتیجه نمی‌رسند، برجسته شد. این سازنده تراشه اعلام کرد که قصد دارد تجارت NAND خود را در اواخر سال 2020 به قیمت 9 میلیارد دلار به SK Hynix بفروشد و دیگر تجارت پهپادهای هوایی خود را اداره نمی کند. ماه گذشته، اینتل اعلام کرد که کسب و کار حافظه Optane خود را تعطیل خواهد کرد.

جاه طلبی های اختصاصی پردازنده گرافیکی اینتل با استخدام غیرمنتظره راجا کدوری به عنوان معمار اصلی بخش، شروعی داغ داشت. اینتل نام های بزرگ دیگری از جمله مهندس سابق انویدیا تام پترسن را به دست آورد، اما تا کنون، چیزهای بسیار کمی برای نشان دادن آن وجود داشته است.