حماسه فناوری دیگری در حال انجام است زیرا Google از Sonos در مورد فناوری صوتی شکایت می کند

گوگل این هفته دو شکایت علیه شرکت بلندگوهای بی سیم Sonos به اتهام نقض برخی از فناوری کنترل صدا و بلندگوی خود آغاز کرد. این دو شرکت سال‌هاست که در مورد پتنت‌های بلندگو به این سو و آن سو رفته‌اند.

خلاصه: گوگل و Sonos تقریباً یک دهه پیش در زمینه فناوری اسپیکرهای هوشمند با یکدیگر همکاری کردند، اما از زمانی که گوگل به یک رقیب اصلی در این فضا تبدیل شد، رابطه آنها تیره شد. آخرین اتهامات این شرکت پس از باخت در دادگاه به Sonos در اوایل سال جاری است.

این حماسه در سال 2013 شروع شد، زمانی که این دو شرکت با یکدیگر همکاری کردند تا Google Music با بلندگوهای Sonos کار کند. زمانی که گوگل بعداً گوگل هوم، تلفن های پیکسل و کروم کست را منتشر کرد، سونوس آن را به استفاده از اطلاعات به دست آمده از شراکت آنها برای محصولاتش متهم کرد. در ژانویه 2020 شکایتی را آغاز کرد و هر دو طرف بلافاصله پس از آن از یکدیگر شکایت کردند.

Sonos به The Verge گفت که گوگل در تلاش است تا آن را بترساند و پس از تصمیم دادگاه ژانویه به نفع Sonos، انتقام بگیرد. Sonos همچنین گوگل را به رفتار انحصاری، اجتناب از پرداخت حق امتیاز و تلاش برای سرکوب رقبای کوچکتر متهم کرد.

گوگل تنها بازیکن بزرگی نیست که Sonos به آن حمله کرده است. در سال 2020، مدیر عامل آمازون به دلیل فروش بلندگوهای اکو بسیار زیر قیمت، آمازون را به “قیمت گذاری غارتگرانه” متهم کرد. شرکت هایی مانند آمازون و گوگل جریان های درآمدی زیادی دارند که به راحتی به چنین محصولاتی یارانه می دهند، در حالی که Sonos چنین تجملی ندارد. آمازون در حال حاضر با 70 درصد سهم بازار اسپیکرهای هوشمند ایالات متحده را در اختیار دارد، در حالی که گوگل حدود 25 درصد را در اختیار دارد.

بخونید:  Here's why Intel's Arrow Lake CPUs could be much better for gaming than Raptor Lakeمنبع

در ژانویه سال جاری، دادگاه تجارت ایالات متحده حکم داد که گوگل برخی از پتنت های Sonos را نقض کرده و واردات برخی از محصولات گوگل را ممنوع کرده است. با توجه به این حکم، گوگل مجبور شد وصله های نرم افزاری را برای بلندگوهای خود صادر کند که عملکرد آنها را کاهش می دهد. به عنوان مثال، کاربران دیگر نمی‌توانستند همزمان صدا را در چندین بلندگو تغییر دهند و مشتریان Google با عصبانیت واکنش نشان دادند.

گوگل هر دو شکایت را روز دوشنبه در دادگاه منطقه ای ایالات متحده برای ناحیه شمالی کالیفرنیا تنظیم کرده است. از طریق شکایت‌های مشابه با کمیسیون تجارت بین‌الملل ایالات متحده، این کشور همچنین قصد دارد واردات محصولات سونوس را که نقض می‌کنند، ممنوع کند.

گوگل گفت که Sonos در حال انتشار اطلاعات نادرست در مورد محصولات خود است.

این غول موتور جستجو، Sonos را متهم به نقض فناوری‌هایی از جمله تشخیص کلمه کلیدی، شارژ بی‌سیم، و نحوه تشخیص گروهی از بلندگوها می‌کند که کدام یک به ورودی صوتی پاسخ می‌دهند.