حمله سایبری کل دولت یک کشور را برای بیش از یک ماه آفلاین نگه داشته است


تصویر بزرگ: حملات سایبری که نهادهای دولتی را هدف قرار می دهند چیز جدیدی نیست، اما ممکن است به سطوح جدیدی از شدت نزدیک شود. موارد اخیر در پاییز امسال نشان می‌دهد که کل دولت‌های شهری یا حتی ملی ممکن است در برابر اختلالات عمده مجرمان سایبری آسیب‌پذیر باشند. این اثرات می تواند کل جمعیت را از نظر تکنولوژیکی دهه ها به عقب برگرداند.

از اوایل نوامبر، دولت جزیره وانواتو در اقیانوس آرام به دلیل یک حمله سایبری آفلاین بود. جزئیات مربوط به ماهیت حمله هنوز مشخص نیست و تنها حدود 70 درصد از خدمات دولتی پس از یک ماه بازسازی شده است.

دولت تازه منتخب وانواتو در اولین روز فعالیت خود در 6 نوامبر متوجه مشکلاتی در سیستم های کامپیوتری رسمی شد. در نهایت، تمام خدمات کامپیوتری دولتی غیرفعال شد.

مقامات نمی توانستند به حساب های ایمیل دولتی دسترسی داشته باشند، شهروندان نمی توانستند گواهینامه رانندگی خود را تمدید کنند یا مالیات بپردازند، و اطلاعات پزشکی و اورژانس غیرقابل دسترس شد. برای بسیاری از کارهای روزمره، کشور به قلم و کاغذ بازگشت.

دولت اعتراف می‌کند که در اوایل نوامبر، نقضی را در سیستم‌های متصل به مرکز خود شناسایی کرده است، اما چیزی بیشتر از این نمی‌گوید. برخی منابع، از جمله مطبوعات در استرالیا که متخصصانی را برای کمک به تعمیر سیستم ها فرستاده بودند، ادعا می کنند که این حادثه یک حمله باج افزار بوده است. با این حال، دولت وانواتو هنوز ماهیت نقض را تایید نکرده است.

یکی از دلایلی که معتقدیم این باج‌افزار می‌تواند باشد این است که یک حادثه بسیار مشابه در یکی از شهرستان‌های نیویورک حدود یک ماه قبل از بسته شدن سیستم‌های دولتی وانواتو رخ داده است.

در 8 سپتامبر، سافولک کانتی یک حمله باج افزار را شناسایی کرد و با خاموش کردن سیستم های کامپیوتری خود پاسخ داد. خاموشی بخش‌های دولتی از پلیس گرفته تا خدمات اجتماعی را تحت تأثیر قرار داد، که مجبور شدند برای هفته‌ها به فناوری اوایل دهه 90 بازگردند. این به معنای استفاده از ارسال های رادیویی، چک کاغذ و دستگاه های فکس بود.

علاوه بر این، این شهرستان اعلام کرد که مهاجمان اطلاعات شخصی شهروندان مانند شماره گواهینامه رانندگی را به سرقت برده اند. یکی از مدیران شهرستان، یک باند سایبری به نام بلک کت را که قبلاً برای حملات در ایتالیا و فلوریدا شناخته شده بود، مقصر دانست.

اطلاعات کمی در مورد سطح آمادگی وانواتو قبل از حادثه به دست آمده است، اما نگرانی های مقامات شهرستان سافولک ماه ها قبل از حمله سپتامبر رد شد. رایانه‌های استان ایالات متحده از احراز هویت دو مرحله‌ای استفاده نمی‌کردند و بر روی سیستم‌های رایانه‌ای منسوخ کار می‌کردند که برای ارتقا بسیار گران تمام می‌شد.

مناطقی مانند شهرستان سافولک یا کشورهای کوچکی مانند وانواتو به دلیل کمبود منابع در مقایسه با دولت های بزرگ، اهداف ایده آلی برای حمله سایبری دارند. از آنجایی که بسیاری از اهداف کوچک دیگر در سرتاسر جهان برای حمله مجرمان سایبری وجود دارد، حوادث مشابهی احتمالا در آینده رخ خواهد داد.منبع