خداحافظ پورت لایتنینگ؟ اتحادیه اروپا به تبدیل USB-C به استاندارد شارژ تا پایان سال 2024 رأی می‌دهد

کمیسیون همچنین به دنبال تضمین استاندارد شارژ بی سیم تا پایان سال 2024 با افزایش پذیرش این فناوری است. شایعاتی وجود دارد مبنی بر اینکه اپل در حال بررسی یک آیفون بدون پورت است که فقط می تواند به صورت بی سیم شارژ شود.

کل فهرست اقلام الکترونیکی مشمول این قانون شامل کتاب‌خوان‌های الکترونیکی، هدفون، کیبورد، موس کامپیوتر، دستگاه‌های ناوبری قابل حمل، گوشی‌های هوشمند، تبلت‌ها، دوربین‌های دیجیتال، هدفون و هدست، کنسول‌های بازی ویدیویی دستی و بلندگوهای قابل‌حمل قابل شارژ از طریق سیم می‌شود. کابل و کارکرد با توان تحویل تا 100 وات. لپ‌تاپ‌ها نیز در این لیست هستند، اگرچه تا بهار 2026 فرصت دارند تا تغییر را انجام دهند.

استقبال می کنیم @europarl_en تصویب پیشنهاد ما برای شارژر مشترک برای کاهش ضایعات الکترونیکی و وز شدن چندین کابل برای دستگاه های مختلف.

محصولات بسیار کوچک برای داشتن پورت های شارژ USB-C، مانند ساعت های هوشمند و ردیاب های تناسب اندام، از قوانین مستثنی خواهند شد، اما ممکن است در نهایت این قانون برای پوشش این موارد گسترش یابد.

پورت USB Type-C تا پایان سال 2024 استاندارد جدید دستگاه های قابل حمل خواهد بود.#DigitalEU pic.twitter.com/R1gPbIBY4D

– کمیسیون اروپا 🇪🇺 (@EU_Commission) 4 اکتبر 2022

پارلمان اروپا اوایل امروز به این قانون رای داد و همانطور که انتظار می رفت با 602 رای موافق، 13 رای مخالف و 8 رای ممتنع به تصویب رسید. هنوز نیاز به تایید نهایی توسط شورا دارد، اما این مرحله یک امر رسمی تلقی می شود.

منبع

به نظر می رسد مبارزه بیش از یک دهه کمیسیون اروپا برای راه حل شارژ جهانی تقریباً در ماه ژوئن به پایان رسیده است، زمانی که قانونگذاران اتحادیه اروپا قانونی را نهایی کردند که براساس آن همه تلفن ها، تبلت ها و سایر لوازم الکترونیکی کوچک فروخته شده در منطقه دارای پورت شارژ USB-C هستند. کاهش زباله های الکترونیکی