خداحافظ پورت لایتنینگ؟ اتحادیه اروپا به تبدیل USB-C به استاندارد شارژ تا پایان سال 2024 رأی می‌دهد


چه اتفاقی افتاده؟ پارلمان اروپا به تصویب قانونی اتحادیه اروپا رای داد که طبق آن USB-C تا پایان سال 2024 به فرمت شارژ جهانی برای بسیاری از دستگاه‌های الکترونیکی مصرف‌کننده از جمله آیفون‌ها تبدیل می‌شود.

به نظر می رسد مبارزه بیش از یک دهه کمیسیون اروپا برای راه حل شارژ جهانی تقریباً در ماه ژوئن به پایان رسیده است، زمانی که قانونگذاران اتحادیه اروپا قانونی را نهایی کردند که براساس آن همه تلفن ها، تبلت ها و سایر لوازم الکترونیکی کوچک فروخته شده در منطقه دارای پورت شارژ USB-C هستند. کاهش زباله های الکترونیکی

پارلمان اروپا اوایل امروز به این قانون رای داد و همانطور که انتظار می رفت با 602 رای موافق، 13 رای مخالف و 8 رای ممتنع به تصویب رسید. هنوز نیاز به تایید نهایی توسط شورا دارد، اما این مرحله یک امر رسمی تلقی می شود.

این دستورالعمل 20 روز پس از انتشار در مجله رسمی اتحادیه اروپا لازم‌الاجرا می‌شود و الزامات آن پس از 24 ماه (40 ماه برای لپ‌تاپ‌ها) برای دستگاه‌های جدید اعمال می‌شود. هر محصولی که قبل از تاریخ درخواست به فروش رسیده باشد، معاف است و می‌تواند پس از آن به فروش ادامه دهد.

کل فهرست اقلام الکترونیکی مشمول این قانون شامل کتاب‌خوان‌های الکترونیکی، هدفون، کیبورد، موس کامپیوتر، دستگاه‌های ناوبری قابل حمل، گوشی‌های هوشمند، تبلت‌ها، دوربین‌های دیجیتال، هدفون و هدست، کنسول‌های بازی ویدیویی دستی و بلندگوهای قابل‌حمل قابل شارژ از طریق سیم می‌شود. کابل و کارکرد با توان تحویل تا 100 وات. لپ‌تاپ‌ها نیز در این لیست هستند، اگرچه تا بهار 2026 فرصت دارند تا تغییر را انجام دهند.

محصولات بسیار کوچک برای داشتن پورت های شارژ USB-C، مانند ساعت های هوشمند و ردیاب های تناسب اندام، از قوانین مستثنی خواهند شد، اما ممکن است در نهایت این قانون برای پوشش این موارد گسترش یابد.

کمیسیون همچنین به دنبال تضمین استاندارد شارژ بی سیم تا پایان سال 2024 با افزایش پذیرش این فناوری است. شایعاتی وجود دارد مبنی بر اینکه اپل در حال بررسی یک آیفون بدون پورت است که فقط می تواند به صورت بی سیم شارژ شود.

البته بزرگترین شرکتی که تحت تاثیر این تغییر قرار گرفته اپل خواهد بود. علیرغم اینکه خط آی‌پد کوپرتینویی به USB-C تغییر می‌دهد، آیفون‌های آن همچنان از پورت‌های لایتنینگ اختصاصی اپل بهره می‌برند. با این حال، انتظار می رود که این شرکت به طور گسترده ای اولین آیفون با USB-C را در سال 2023 عرضه کند، قبل از اینکه قانون اتحادیه اروپا مجبور به دست زدن به آن شود.

منبع