خرید اکتیویژن بلیزارد مایکروسافت با بررسی دقیق تری از اتحادیه اروپا مواجه است

منابعی در این هفته به رویترز و پولیتیکو گفتند که مایکروسافت ترجیح داد در رابطه با برنامه‌هایش برای خرید اکتیویژن بلیزارد هیچ امتیازی به قانون‌گذاران کمیسیون اروپا ندهد. در نتیجه، بررسی پیشنهاد اتحادیه اروپا تا هفته آینده وارد فاز 2 خواهد شد، که بازتاب بررسی عمیق‌تری است که تنظیم‌کننده‌های بریتانیا بر خرید انجام می‌دهند.

رگولاتورهای برزیلی این معامله را بدون قید و شرط پس از بررسی آنها که میزبان مشاجرات عمومی بین سونی و مایکروسافت بود، تأیید کردند. دولت برزیل شک داشت که Call of Duty برای بقای پلی استیشن ضروری است و گفت وظیفه آن محافظت از رقبای فردی نیست.

سونی فقط نگران این نیست که مایکروسافت به طور بالقوه این مجموعه تیراندازی عظیم را از پلی استیشن دور کند. همچنین فکر می‌کند که مایکروسافت قرار دادن Call of Duty روی Xbox Game Pass و Xbox Cloud Gaming باعث می‌شود این شرکت در بخش اشتراک و بازی‌های ابری تسلط داشته باشد. با این حال، پاسخ مایکروسافت به بررسی بریتانیا نشان داد که قرارداد قبلی بین سونی و اکتیویژن بلیزارد را که حتی اگر مایکروسافت Activision را بخرد، Call of Duty را برای سال‌ها از خدمات اشتراک خود دور نگه می‌دارد، احترام می‌گذارد.

چرا مهم است: پیشنهاد 69 میلیارد دلاری مایکروسافت برای به دست آوردن ناشر Call of Duty و Overwatch در حال حاضر با بررسی های بیشتری در بریتانیا مواجه شده است. اکنون به نظر می رسد اتحادیه اروپا تحقیقات خود را در مورد این توافق وارد مرحله جدیدی خواهد کرد.

مایکروسافت علیرغم توجه زیادی که پیرامون این خرید متمرکز بر Call of Duty شده است، پذیرفته است که عمدتاً اکتیویژن بلیزارد را برای رایانه‌های شخصی و بازی‌های موبایل می‌خواهد. گزارشی که در اوایل سال جاری منتشر شد نشان می‌دهد که بخش قابل توجهی از پول اکتیویژن بلیزارد توسط کینگ – سازنده Candy Crush و Farm Heroes – به دست آمده است.

بخونید:  انویدیا و فاکسکان با یکدیگر همکاری می‌کنند تا «کارخانه‌های هوش مصنوعی» برای خودروهای خودران بسازند

یکی از سخنگویان مایکروسافت گفت که این شرکت به همکاری با کمیسیون برای رفع هرگونه نگرانی ادامه خواهد داد. اگرچه مایکروسافت هیچ راه حل رسمی را به مقامات بریتانیا یا اتحادیه اروپا ارائه نکرد، اما اخیراً اعلام کرده است که به انتشار بازی های Call of Duty روی کنسول های رقیب پلی استیشن به طور نامحدود ادامه خواهد داد تا دلیل اصلی مخالفت سونی با این معامله را کاهش دهد.

رگولاتور دیگری که ممکن است مایکروسافت با آن مشکل داشته باشد، کمیسیون تجارت فدرال ایالات متحده (FTC) است. گزارش ها نشان می دهد که تحقیقات FTC هنوز در مراحل اولیه است و هیچ تصمیمی تا اواخر نوامبر صادر نخواهد شد. عربستان سعودی اولین کشوری بود که خرید را پذیرفت، اما مایکروسافت همچنین به تایید استرالیا، نیوزلند، ژاپن و کره جنوبی نیاز دارد.منبع