خلبان کاری چهار روزه در هفته موفقیت چشمگیری بود


به طور خلاصه: نتایج اولین مطالعه مستقل در مقیاس بزرگ در جهان در مورد یک هفته کاری چهار روزه در حال انجام است و به نظر می رسد موفقیت چشمگیری باشد. از 33 شرکتی که شرکت کردند، 27 شرکت نظرسنجی نهایی را تکمیل کردند و تجربیات خود را در مورد پروژه به اشتراک گذاشتند. در مقیاس 0 (بسیار منفی) تا 10 (بسیار مثبت)، وقتی از آنها پرسیده شد که چگونه آزمایش روی شرکتشان تأثیر گذاشته است، میانگین پاسخ 9.0 بود. بهره وری میانگین امتیاز 7.7 و عملکرد امتیاز 7.6 را کسب کرد.

از فوریه 2022، Four Day Week Global (4DWG) آزمایشاتی را با ده ها شرکت و صدها کارمند در سراسر ایالات متحده، ایرلند و چند کشور دیگر برای آزمایش یک هفته کاری چهار روزه آغاز کرد.

برای مشارکت، شرکت ها باید قول می دادند که دستمزد را کاهش ندهند و زمان کار را کاهش دهند. اکثر آنها یک برنامه چهار روزه و 32 ساعته با تعطیلات جمعه را انتخاب کردند.

4DWG گفت 18 شرکت قطعاً به هفته کاری چهار روزه ادامه خواهند داد و هفت شرکت دیگر نیز در حال برنامه ریزی برای ادامه کار هستند اما هنوز تصمیم نهایی نگرفته اند. یکی از شرکت‌های شرکت‌کننده تمایل خود را به ادامه کار نشان داد و دیگری هنوز مطمئن نبود. قابل ذکر است، هیچ یک نگفته اند که مخالف هستند یا قصد ندارند ادامه دهند.

از طرف کارمندان، 97 درصد قریب به اتفاق گفتند که می‌خواهند آزمایش را ادامه دهند. چندین معیار بهزیستی از جمله استرس، خستگی، فرسودگی شغلی و تعارض کار و خانواده همگی از ابتدا تا پایان کارآزمایی کاهش یافتند. علاوه بر این، سلامت جسمی و روانی بهبود یافته است.

این گزارش خاطرنشان کرد که کارمندان از روز تعطیل اضافی خود برای کارهای خانه، سرگرمی ها و نظافت شخصی استفاده می کردند.

مفهوم هفته کاری چهار روزه جدید نیست، اما در سال های اخیر پس از همه گیری، شتاب قابل توجهی پیدا کرده است.

4DWG خاطرنشان می کند: “در حالی که مردم برای بهبودی از بیماری همه گیر تلاش می کنند، استرس محل کار، ساعات طولانی و فشارهای زندگی روزمره به عنوان مشکلات فوری ظاهر شده اند.” این سازمان بر این باور است که هفته کاری کوتاهتر پاسخ آشکار به همه اینها است و این پتانسیل را دارد که مزایای اجتماعی، اقتصادی و حتی آب و هوایی را به همراه داشته باشد.

نظر شما در مورد هفته کاری چهار روزه چیست؟ آیا کارمندان می توانند در چهار روز به همان اندازه که در پنج روز کارآمد هستند، کارآمد باشند؟ این همه گیری چقدر بر این جنبش تأثیر داشت؟ آیا جامعه با تمام آن زمان آزاد در طول قرنطینه خیلی راحت شد؟ با خیال راحت در بخش نظرات زیر صدای خود را اعلام کنید.

اعتبار تصویر: SevenStorm، fauxels، Andrea Piacquadioمنبع