داده های ماهواره ای برای پرده برداری از هزاران کوه ناشناخته زیر آب استفاده می شود

کوه‌های دریایی نقش مهمی در اکوسیستم زیر آب دارند، میزبان انواع مختلف زیستگاه‌ها و حمل جریان‌های آب غنی از مواد مغذی در سراسر پشته‌های خود هستند. روش بررسی جدید 19325 کوه دریایی تازه کشف شده را نشان داد. محققان با مقایسه مشاهدات با نقشه‌های سونار سنتی تأیید کردند که کوه‌های دریایی که اخیراً شناسایی شده‌اند واقعی هستند. بیشتر کوه‌های جدید زیر آب ارتفاع کمی داشتند که از 700 تا 2500 متر متغیر بود.

نقشه برداری بر اساس سونار از کوه های زیر آب تنها 20 درصد از اقیانوس های زمین را بررسی کرده و 24643 کوه دریایی را کشف کرده است. مطالعه جدید از داده‌های ماهواره‌ای برای پر کردن شکاف‌های موجود در نقشه کوه دریا، تجزیه و تحلیل پوشش جهانی اقیانوس و بررسی گرادیان گرانش عمودی (VGG) به دست آمده از اندازه‌گیری‌های ارتفاع سنج ماهواره‌ای استفاده کرد.

یک بررسی جدید از کوه های زیر آب، تعداد ساختارهای شناخته شده پنهان شده در زیر سطح اقیانوس را تقریباً دو برابر کرده است. محققان مؤسسه اقیانوس‌شناسی اسکریپس در دانشگاه کالیفرنیا، سن دیگو، توانستند با استفاده از یک رویکرد جدید برای اندازه‌گیری انحنای سطح اقیانوس، بدون نیاز به شکار هر قله جدید زیر آب، روند کشف را سرعت بخشند.

این مقاله که در شماره آوریل مجله علوم زمین و فضا منتشر شد، اشاره می‌کند که محققان اسکریپس به دنبال برجستگی‌هایی در مقیاس سانتی‌متری در تأثیر گرانشی کوه‌های دریایی بودند. از آنجایی که سنگ از آب متراکم تر است، یک کوه زیر آب کمی میدان گرانشی زمین را تغییر می دهد.

بخونید:  NTSB از همه وسایل نقلیه جدید می خواهد که از فناوری برای جلوگیری از رانندگی در حالت مستی و سرعت غیرمجاز استفاده کنند
کوه‌های دریا اساساً معادل زیردریایی کوه‌های سطحی هستند که از کف اقیانوس بلند می‌شوند و در زیر سطح دریا باقی می‌مانند. نقشه برداری سنتی مستلزم پینگ کردن کف دریا با سونار است، فرآیندی پرهزینه و وقت گیر که به کشتی ها و تیم های اختصاصی در سراسر اقیانوس های جهان نیاز دارد.

چه اتفاقی افتاده؟ وضوح و وضوح تصاویر ماهواره ای در دهه گذشته به قدری بهبود یافته است که به راحتی می توانیم ماشین ها و افراد را از فضا تشخیص دهیم. این پیشرفت‌ها حتی به محققان کمک می‌کند تا با کشف بسیاری از قله‌ها و صخره‌های کوهستانی که قبلاً ناشناخته بودند، کف اقیانوس را اندازه‌گیری کرده و دید واقعی‌تری به دست آورند.

علاوه بر این، یک نقشه واقعی تر از کوه های دریایی جهان با ارائه زیردریایی ها با نقشه های دقیق زیردریایی برای برنامه ریزی مسیرهای ایمن، برای انسان مفید است. در سال 2021، بازرسان نیروی دریایی متوجه شدند که یک کوه دریایی ناشناخته باعث شده است که زیردریایی هسته‌ای USS Connecticut در دریای چین جنوبی به گل نشسته باشد.منبع