دانشمندان ادعاهای برتری کوانتومی گوگل را با استفاده از 512 پردازنده گرافیکی به چالش می کشند

این دستاورد دستاوردهای کوانتومی قبلی گوگل را باطل نمی‌کند و به این معنا نیست که سخت‌افزار پردازش استاندارد می‌تواند توانایی‌های کوانتومی را “برآورد”. سرجیو بویکسو، دانشمند اصلی هوش مصنوعی گوگل کوانتومی، گفت که مقاله اولیه 2019 پیشرفت احتمالی آینده الگوریتم‌های کلاسیک را تایید می‌کند، اما معتقد نیست رویکرد محاسباتی کلاسیک امروزی می‌تواند با فناوری‌های کوانتومی همگام شود.

همه به برتری خودخوانده گوگل در سال 2019 معتقد نبودند. یکی دیگر از بازیگران اصلی در فضای محاسبات کوانتومی، IBM، از همان ابتدا ادعاهای گوگل را به چالش کشید. محققان آنجا ادعا کردند که همین کار را می توان در عرض چند روز با مقدار مناسبی از منابع موجود انجام داد و ادعای برتری کوانتومی گوگل را باطل کرد.

چرا مهم است: در سال 2019، مقاله ای به بیرون درز کرد که ادعا می کرد فیزیکدانان در گوگل از رایانه کوانتومی خود، Sycamore، برای انجام محاسباتی استفاده کردند که قدرتمندترین ابررایانه جهان را تحت تأثیر قرار داد. دانشمندان چینی اخیراً با اجرای موفقیت آمیز محاسبات یکسان در عرض چند ساعت با استفاده از قدرت محاسباتی پردازنده های گرافیکی امروزی، این ادعا را به چالش کشیدند. نتایج آنها ثابت می کند که یک ابر رایانه با استفاده از فناوری امروزی احتمالاً می تواند رکورد قبلی Sycamore را شکست دهد.

دانشمندان چینی با حمله به مشکل اصلی با استفاده از الگوریتم‌های پیشرفته و قدرت محاسباتی پردازنده‌های گرافیکی امروزی برای تکمیل محاسبات، هدف IBM را با موفقیت ثابت کردند. بر اساس گزارش Science.org، در این تلاش از 512 پردازنده گرافیکی استفاده شده است، عددی که با در نظر گرفتن تعداد واحدهایی که در عملیات استخراج ارزهای دیجیتال در چندین سال گذشته استفاده شده اند، غیرقابل درک است.

محاسبات متعارف بر بیت ها، اساسی ترین واحدهای اطلاعاتی در محاسبات متکی است. این بیت ها می توانند تنها به عنوان یکی از دو مقدار، 0 یا 1 وجود داشته باشند.

محققان محاسبات کوانتومی گوگل در ابتدا این محاسبات پیچیده را در 200 ثانیه (کمی بیش از سه دقیقه) انجام دادند، موفقیتی که به ادعای آنها سریعترین ابررایانه بیش از 10000 سال طول کشیده است. بر اساس این نتیجه، تیم مدعی شد که به نقطه عطف مهمی به نام برتری کوانتومی رسیده اند. برتری کوانتومی نقطه‌ای است که در آن یک دستگاه کوانتومی می‌تواند مشکلاتی را حل کند که در غیر این صورت توسط فناوری کلاسیک در هر زمان معقولی قابل حل نیستند.

محاسبات کوانتومی متکی بر بیت‌های کوانتومی یا کیوبیت‌هایی است که از برهم‌نهی 0 و 1 تشکیل شده‌اند. مانند یک بیت، یک کیوبیت می‌تواند برابر با 0 یا 1 باشد. با این حال، این ویژگی اضافه شده است که 0 و 1 را به طور همزمان برابر می‌کند، که منجر به افزایش قابل توجه محاسبات می‌شود. پتانسیل.

دانشمندان چینی با حمله به مشکل اصلی با استفاده از الگوریتم‌های پیشرفته و قدرت محاسباتی پردازنده‌های گرافیکی امروزی برای تکمیل محاسبات، هدف IBM را با موفقیت ثابت کردند. گزارشی در Science اشاره می‌کند که در این تلاش از 512 پردازنده گرافیکی استفاده شده است – عددی که با در نظر گرفتن تعداد واحدهایی که گاهی اوقات عملیات استخراج ارز دیجیتال از آن استفاده می‌کند، غیرقابل درک است.

قدرت محاسباتی GPU همراه با الگوریتم‌های پیشرفته، همان محاسبات را در عرض چند ساعت تکمیل کرد. نتایجی که بر اساس یافته‌های تحقیقاتی درز 2019 غیرقابل تصور بود، شواهدی را ارائه می‌کند که ادعا می‌کند یک ابرکامپیوتر به اندازه کافی بزرگ می‌تواند در واقع با دستاورد قبلی Sycamore رقابت کند.

بیانیه Boixo با توجه به نرخ رشد کوانتومی از سال 2019 دقیق است. Sycamore اصلی Google یک پردازنده 53 کیوبیتی بود. در سال 2021 IBM از Eagle 127 کیوبیتی خود رونمایی کرد و نقشه راه کوانتومی آنها به نظر می رسد در سال 2023 سد 1000 کیوبیتی را بشکند.منبع