درآمد جهانی DRAM تقریباً 30 درصد کاهش یافته است که بزرگترین کاهش از زمان بحران مالی 2008 است


تصویر بزرگ: کاهش تقاضای امسال برای محصولات فناوری همچنان بر حافظه و سایر اجزای رایانه تأثیر می گذارد. سه ماهه اخیر شاهد کاهش دوباره قیمت ها همراه با کاهش بی سابقه درآمد بودیم. تحلیلگران مطمئن نیستند که چه زمانی شرایط تغییر خواهد کرد، اما تولیدکنندگان در پاسخ به این اقدام، تولید خود را کاهش داده و برنامه های انتقال را به تاخیر می اندازند.

به گفته تحلیلگران TrendForce، درآمد جهانی DRAM در سه ماهه سوم امسال نسبت به سه ماهه قبل 28.9 درصد کاهش یافته است. این کاهش بزرگترین کاهش از زمان بحران مالی سال 2008 است.

علاوه بر این، قیمت قرارداد DRAM سه ماهه سوم نسبت به سه ماهه دوم بین 10 تا 15 درصد کاهش یافت. این سقوط تقریباً با پیش‌بینی‌های گزارش سه‌ماهه دوم TrendForce از جولای مطابقت دارد، زمانی که قیمت‌ها نسبت به سال گذشته 10.6 درصد کاهش یافت. محموله های DRAM سرور نیز در سه ماهه سوم کاهش یافت.

در میان سه فروشنده بزرگ DRAM، سامسونگ با 33.5 درصد کاهش، بیشترین کاهش درآمد را داشته است. با این حال، سهم کلی این شرکت از بازار از 40 به 43 درصد افزایش یافت. SK Hynix و Micron هر کدام حدود یک چهارم کاهش درآمد داشتند. کاهش Micron کمترین میزان در بین سه شرکت بزرگ بود زیرا اعداد خود را متفاوت گزارش می‌کند.

از میان شش شرکت برتر DRAM، نانیا به دلیل اتکای بیشتر به DRAM و مشتریان سرزمین اصلی چین، بیشترین درآمد را با 40.8 درصد کسب کرد. PSMC تقریباً به همان شدت متضرر شد و در سه ماهه سوم 40 درصد درآمد کمتری را از محصولات برند DRAM داخلی خود دید. در نهایت، کاهش محموله های Winbond باعث کاهش 37.4 درصدی درآمد شد.

این وضعیت باعث شده تا تامین کنندگان برنامه های خود را برای گسترش و انتقال به فناوری های جدید کند کنند. کاهش تقاضا برای ماژول های دوربین باعث شد سامسونگ از حرکت خود از DRAM به سنسورهای تصویر CMOS جلوگیری کند. Micron تولید انبوه فرآیند گره 1 بتا خود را به تاخیر انداخت. Winbond در این سه ماهه تولید کارخانه Taichung خود را کاهش داد و تولید انبوه کارخانه Kaohsiung جدید خود را به تاخیر انداخت.

رکود بازار باعث کاهش قیمت RAM و SSD در طول سال 2022 شده است. با این حال، کاهش تولید به این معنی است که این قیمت ها در اواخر سال جاری به پایان می رسد، بنابراین کاربرانی که به دنبال سرمایه گذاری بر روی حافظه و حافظه ارزان قیمت هستند ممکن است بخواهند به زودی این کار را انجام دهند.

علاوه بر SSD و RAM، کاهش تقاضا بر تلویزیون‌ها، تلفن‌های هوشمند، کروم‌بوک‌ها، کارت‌های گرافیک و سایر دستگاه‌ها نیز تأثیر گذاشته است. شرکت هایی از جمله انویدیا، اینتل، متا و آمازون این درد را احساس کرده اند، اگرچه سه ماهه اخیر اپل به دلیل فروش قوی مک، ثابت مانده است.

در گزارش‌های قبلی، تحلیلگران نمی‌توانستند بگویند سال آینده چقدر طول می‌کشد تا بازارهای فناوری شروع به بهبود کنند. اکنون، TrendForce فکر می کند که فروشندگان DRAM در تنظیم موجودی تا نیمه اول سال 2023 با چالش هایی روبرو خواهند شد.منبع