در حالی که مایکروسافت میلیاردها دلار را به OpenAI می ریزد، رئیس هوش مصنوعی متا می گوید ChatGPT “بخصوص نوآورانه نیست”

جالب اینجاست که حتی سام آلتمن، مدیر عامل OpenAI معتقد است که شور و شوق پیرامون فناوری شرکتش باید یک درجه کاهش یابد. علاقه مندان در حال حاضر به شدت هستند حدس و گمان در مورد جانشین مورد انتظار GPT-3، اما آلتمن می گوید که آنها “التماس می کنند که ناامید شوند، و خواهند شد.”

منبع

هیاهوی زیادی پیرامون فناوری OpenAI به طور کلی و ChatGPT به طور خاص وجود دارد. افرادی که از این ابزار استفاده کرده‌اند، آن را می‌دانند که می‌تواند پاسخ‌های قابل‌اعتمادی به طیف گسترده‌ای از پیام‌های متنی بدهد. می‌توانید از آن بخواهید شعر بسازد، به سؤالات علمی پاسخ دهد یا حتی برای یک برنامه یا سرویس کد بنویسد. به عبارت دیگر، می تواند تقلید کند که مردم واقعی چگونه می نویسند و صحبت می کنند به گونه ای که تخیل مردم در سراسر جهان را تسخیر کرده است.

شایعات اخیراً چیزی در مورد اینکه مایکروسافت به موتور جستجوی Bing خود و کل مجموعه برنامه های مایکروسافت 365 با قدرت GPT-4 تزریق می کند – یک مدل هوش مصنوعی هنوز منتشر نشده که OpenAI باید اواخر امسال راه اندازی شود، منتشر کرد. با توجه به واکنش شدید شرکت هایی مانند گوگل، یک ربات چت به عنوان جانشین معنوی دستیار بدنام Clippy در دهه 90 چندان دور از ذهن به نظر نمی رسد.

بسیاری از کارشناسان یادگیری ماشین با LeCun موافق هستند. توافق بر این است که ابزارهای مولد هوش مصنوعی مانند ChatGPT پتانسیل بالایی برای تقویت کارهای خلاقانه دارند، اما موانع زیادی برای دستیابی به این هدف وجود دارد. مثالها عبارتند از:

  • مسائل حقوقی در مورد آثار دارای حق چاپ که برای آموزش مدل های هوش مصنوعی استفاده می شوند.
  • پتانسیل استفاده در جرایم سایبری
  • احتمال نسبتاً بالایی که یک مدل هوش مصنوعی پاسخ‌های اشتباه و مغرضانه یا نتایج غیرقابل استفاده تولید کند.

پاسخ‌هایی که ChatGPT منتشر می‌کند به دور از ایده‌آل بودن هستند، اما برخی از مردم نگران هستند که این ابزار به سرعت برای جایگزینی برخی مشاغل و ایجاد مشکلاتی مانند استفاده دانش‌آموزان از آن برای تقلب در امتحانات نهایی، تکامل یابد.

چرا مهم است: بسیاری بر این باورند که سال 2023، سالی است که هوش مصنوعی به جریان اصلی تبدیل می‌شود، که توسط سرمایه‌گذاری‌های قابل توجه در هر شرکت یا محصولی که «AI» یا «یادگیری ماشینی» به آن متصل است، هدایت می‌شود. همکاری مجدد مایکروسافت با OpenAI این پیش بینی را تایید نمی کند. با این حال، نشان می‌دهد که غول ردموند از تلاش‌های واقعیت مختلط شکست خورده خود به رویاپردازی بزرگ در مورد آینده برنامه‌ها و سرویس‌های مجهز به هوش مصنوعی در حال حرکت است.

این دو شرکت در مورد جزئیات در مورد اهداف مشارکت مجدد خود کوتاهی می کنند. با این حال، مایکروسافت می‌گوید به زودی می‌توانیم انتظار «دسته‌های جدیدی از تجربیات دیجیتال» را برای مصرف‌کنندگان و کسب‌وکارها داشته باشیم. بلومبرگ اشاره می کند که این سرمایه گذاری در چند سال آینده 10 میلیارد دلار تخمین زده می شود.

در حالی که این دانشمند معتقد است که از نقطه نظر مهندسی “به خوبی کنار هم قرار گرفته است”، او تاکید می کند که چندین سازمان فناوری های مختلفی را توسعه داده اند که باعث می شود آن را در طول سالیان طولانی کار کند.

در طول سال‌های بعد، OpenAI حدود 2 میلیارد دلار دریافت کرد و زیرساخت‌های خود را در اطراف Microsoft Azure ساخت. آموزش و آزمایش مدل‌های هوش مصنوعی به قدرت پردازش قابل‌توجهی نیاز دارد، بنابراین مایکروسافت حتی یک ابررایانه اختصاصی برای پیشروی تلاش‌های OpenAI توسعه داد.

افراد دیگری مانند Yann LeCun، دانشمند ارشد هوش مصنوعی متا، تقریباً تحت تأثیر قابلیت های فعلی ابزار نیستند. در جریان یک رویداد مطبوعاتی مجازی اخیر، LeCun گفت، “از نظر تکنیک های اساسی، ChatGPT به ویژه نوآورانه نیست.”

مایکروسافت سرمایه‌گذاری «چند میلیارد دلاری» را در OpenAI، شرکت هوش مصنوعی پشتیبان سرویس بسیار محبوب ChatGPT و پروژه‌های دیگری مانند DALL-E و GPT-3 اعلام کرده است. این افشاگری پس از اخراج‌های گسترده که تقریباً بر هر تیمی که قبلاً روی تلاش‌های مایکروسافت متاورس و واقعیت مختلط کار می‌کرده‌اند تأثیر گذاشته است.

این دو شرکت سال‌ها است که بی سر و صدا با یکدیگر همکاری می‌کنند و آخرین حرکت نشان می‌دهد که ردموند عمیقاً به فناوری OpenAI به عنوان راهی برای بهبود اکوسیستم‌های نرم‌افزاری و خدمات ابری خود علاقه دارد. این همکاری در سال 2016 آغاز شد، اما در سال 2019 زمانی که مایکروسافت یک میلیارد دلار سرمایه گذاری انجام شده توسط بنیانگذاران OpenAI و سایر سرمایه گذاران را دو برابر کرد، برجسته شد.

به عبارت دیگر، این خود فناوری نیست که چشمگیر است، بلکه مقیاس داده هایی است که برای آموزش GPT-3.5 استفاده شده است، مدلی که به عنوان پایه ChatGPT در شکل فعلی آن عمل می کند. هنگامی که از او پرسیده شد که چرا شرکت‌هایی مانند متا و گوگل هنوز ابزارهای مشابهی را معرفی نکرده‌اند، لیکان توضیح داد که هر دو شرکت با قرار دادن سیستم‌هایی که مواد را می‌سازند، چیزهای زیادی برای از دست دادن خواهند داشت.