دولت بایدن از اپل می‌خواهد که اجازه بارگذاری جانبی iOS را بدهد

اتحادیه اروپا چنین قانونی را در ماه نوامبر در قالب قانون بازارهای دیجیتال (DMA) تصویب کرد و گزارش ها نشان می دهد که اپل در حال آماده شدن برای پیروی از آن است. دسامبر گذشته، منابعی به بلومبرگ گفتند که کوپرتینو در حال آماده سازی تغییراتی در iOS است تا امکان نصب اپلیکیشن از خارج از اپ استور را فراهم کند، اما زمان این حرکت بی سابقه همچنان نامشخص است.

اگرچه DMA در حال حاضر لازم الاجرا است، اما حداقل تا اواسط سال 2023 برای “دروازه بانان” بزرگ مانند اپل و گوگل اعمال نخواهد شد. تغییرات ممکن است برای مدتی ظاهر نشود.

گزارش جدیدی از کاخ سفید به قانونگذاران آمریکایی توصیه می کند تا قوانینی را برای بازتر کردن اکوسیستم نرم افزاری موبایل اپل و گوگل وضع کنند. این نوشته گسترده ادعا می کند که iOS و Android در حال حاضر با موانع غیرضروری رقابت بین توسعه دهندگان را خفه می کنند و احساسات اروپایی را منعکس می کند.

رگولاتورها در کشورهایی مانند کره جنوبی و هلند قبلا اپل و گوگل را مجبور کردند تا به کاربران اجازه دهند از طریق پردازشگرهای پرداخت شخص ثالث خریدهای درون برنامه ای انجام دهند. قوانین اتحادیه اروپا همچنین آیفون‌ها را مجبور به پشتیبانی از USB-C پس از سال 2024 می‌کند، به این معنی که آیفون 15 (یا مدل زیر) احتمالاً از کابل‌های لایتنینگ اختصاصی اپل تغییر خواهد کرد.منبع

دولت بایدن همچنین از اینکه چگونه برخی از سیاست‌های فروشگاه اپلیکیشن، توسعه‌دهندگان شخص ثالث را در مقایسه با سرویس‌هایی که اپل و گوگل در سیستم‌عامل مربوطه خود ارائه می‌کنند، در مضیقه قرار می‌دهند، انتقاد کرد. به عنوان مثال، کمیسیون های فروش از فروش سودآور موسیقی یا کتاب های الکترونیکی توسط اشخاص ثالث در برنامه های تلفن همراه جلوگیری می کند، سیاستی که به نفع خدمات شخص اول مانند iTunes یا Apple Books است. محدودیت در مرورگرهای موبایل و بازی های ابری یکی دیگر از نقاط دردناک توسعه دهندگان است.

به طور خلاصه: اپل و گوگل مدت‌هاست که با انتقاد قانون‌گذاران در اروپا در مورد کنترل شدید توزیع نرم‌افزار بر روی پلتفرم‌های تلفن همراه خود مواجه بوده‌اند. این دو غول فناوری اکنون با لفاظی های مشابهی از سوی دیگر اقیانوس اطلس روبرو هستند.

اپل به طور مداوم اصرار دارد که امنیت باغ دیواری اش یکی از نقاط اصلی فروش آیفون و iOS است. گزارش NTIA اذعان می‌کند که هر قانونی که به بارگذاری جانبی نیاز دارد باید نگرانی‌های مربوط به حریم خصوصی و امنیتی را در نظر بگیرد.

اداره ملی ارتباطات و اطلاعات وزارت بازرگانی آمریکا (NTIA) اعلام کرد که مصرف کنندگان باید بتوانند راحت تر نرم افزار را بر روی دستگاه های تلفن همراه خارج از فروشگاه اپل اپ استور و گوگل پلی استور نصب کنند. در حالی که اندروید از نظر فنی اجازه بارگذاری جانبی را می‌دهد، گزارش NTIA ادعا می‌کند که گوگل هنوز این فرآیند را بیش از حد دست و پا گیر می‌کند.