دولت بریتانیا 900 میلیون پوند برای ساخت ابرکامپیوتر exascale “BritGPT” برای پیشرفت فناوری هوش مصنوعی متعهد می‌شود.


لبه خونریزی دهنده: اگر متوجه نشده اید، فناوری هوش مصنوعی اخیراً در بین بچه ها محبوب شده است. اگر Dall-E یا Stable Fusion نیست. این ChatGP، Bart، Bing Chat یا مدل زبان بزرگ برخی دیگر از شرکت ها است. بریتانیا که نمی‌خواست در غبار باقی بماند، سرمایه‌گذاری قابل‌توجهی را در ساخت ابررایانه بعدی اگزا اسکیل غرق کرد.

بریتانیا اعلام کرده است که قصد دارد 900 میلیون پوند (1.1 میلیارد دلار آمریکا) در یک ابرکامپیوتر جدید سرمایه‌گذاری کند تا مدل هوش مصنوعی GPT (ترانسفورماتور از پیش آموزش‌دیده) خود را بسازد. این دستگاه که به طور آزمایشی “BritGPT” نامیده می شود، یکی از قدرتمندترین دستگاه های محاسباتی جهان خواهد بود که قادر به انجام بیش از یک میلیارد میلیارد محاسبات ساده در ثانیه (اگزافلاپس) است. در حال حاضر، تنها ابرکامپیوتر ساخته شده در این مقیاس، “Frontier” در آزمایشگاه ملی Oak Ridge در ایالات متحده است.

صدراعظم جرمی هانت روز چهارشنبه این تصمیم را اعلام کرد و گفت: “از آنجایی که هوش مصنوعی به اسب بخار محاسباتی نیاز دارد، من امروز حدود 900 میلیون پوند بودجه را برای یک ابر کامپیوتر exascale اختصاص می دهم.”

گاردین اشاره می‌کند که بریتانیا قصد دارد از این ابررایانه برای توسعه فناوری هوش مصنوعی استفاده کند که می‌تواند در صنایع مختلف، از مراقبت‌های بهداشتی گرفته تا امور مالی استفاده کند. سرمایه گذاری نزدیک به 1 میلیارد پوند بخشی از تلاش گسترده تر برای تثبیت بریتانیا به عنوان پیشرو در فناوری هوش مصنوعی است. مقامات و رهبران صنعت از عقب ماندن در صنعت هوش مصنوعی که در حال حاضر ایالات متحده و چین بر آن مسلط هستند، بیم دارند.

مدیر ارشد داده ها و مصنوعی گروه BT گفت: “ما فکر می کنیم این خطر وجود دارد که ما در بریتانیا به شرکت های بزرگ فناوری و احتمالاً چین ببازیم و در زمینه های امنیت سایبری، مراقبت های بهداشتی و غیره عقب بمانیم.” افسر اطلاعات آدریان جوزف. این یک مسابقه تسلیحاتی عظیم است که برای مدتی در جریان بوده است، اما مطمئناً اخیراً گرما افزایش یافته است.»

این گرما، پیشرفت‌های اخیر و نسخه‌های گسترده ChatGPT OpenAI و مدل‌های زبان بزرگ دیگر شرکت‌ها (LLM) است. دولت بریتانیا در حال حاضر سرمایه گذاری زیادی در تحقیق و توسعه و ابتکارات برای حمایت از رشد مشاغل مرتبط با هوش مصنوعی در این کشور انجام داده است.

یکی از ویژگی های حیاتی BritGPT توانایی آن در پردازش سریع و دقیق حجم وسیعی از داده ها خواهد بود. این قدرت محققان را قادر می سازد تا مدل های هوش مصنوعی را به طور موثرتری آموزش دهند و منجر به پیش بینی های دقیق تر و تصمیم گیری بهتر شود. همچنین به شرکت‌ها اجازه می‌دهد تا مجموعه داده‌های بزرگ را سریع‌تر تجزیه و تحلیل کنند و کارایی را بهبود بخشند و هزینه‌ها را کاهش دهند.

“[This investment will] سخنگوی وزارت خزانه داری بریتانیا گفت: به محققان اجازه می دهد تغییرات آب و هوایی را بهتر درک کنند، کشف داروهای جدید را تقویت کنند و پتانسیل خود را در هوش مصنوعی به حداکثر برسانند.

سرمایه گذاری 900 میلیون پوندی شامل 10 میلیون پوند (12 میلیون دلار آمریکا) است که برای نوآوری های سالانه هوش مصنوعی در نظر گرفته شده است. هر سال برای ده سال آینده، گروه های تحقیقاتی می توانند برای دریافت جایزه 1 میلیون پوندی که خزانه داری آن را “جایزه منچستر” نامیده می شود، به نام کودک منچستر – یک کامپیوتر اولیه که در دانشگاه منچستر در سال 1948 ساخته شد، رقابت کنند. این کمک هزینه به قابل توجه ترین پیشرفت هوش مصنوعی در سال.

اعتبار تصویر: OLCF در ORNLمنبع