دو فرمانده اسپیس ایکس مدال افتخار فضایی کنگره را دریافت کردند

مدال افتخار فضایی کنگره یک جایزه غیرنظامی است که نباید با مدال افتخار برای اعضای نظامی اشتباه شود. در سال 1969 معرفی شد و به نیل آرمسترانگ و باز آلدرین برای اولین انسان هایی که پا به ماه گذاشتند اهدا شد.

Demo-2 آنها را با فضاپیمای Crew Dragon Endeavor اسپیس ایکس به ایستگاه فضایی بین المللی برد. این زوج به خدمه ISS Expedition 63 پیوستند و حدود دو ماه در ایستگاه ماندند و آزمایش‌های علمی مختلفی را انجام دادند. آنها همچنین “یک رک کشوی اروپایی جدید مارک 2” را در ماژول کلمبوس ایستگاه فضایی نصب کردند.

جالب اینجاست که ماموریت Demo-2 مستقیماً از برنامه خدمه تجاری ناسا ناشی شده است. اسپیس ایکس و بوئینگ در سال 2014 یک کمک چند میلیارد دلاری از آژانس فضایی دریافت کردند.

معاون رئیس جمهور کامالا هریس قرار است این مدال ها را اواخر امروز در کاخ سفید اهدا کند.منبع

مدال افتخار فضایی علیرغم اینکه یک جایزه غیرنظامی است، مجاز است در صورت لزوم به عنوان یک تزئین نظامی استفاده شود. از آنجایی که هرلی یک سرهنگ بازنشسته در تفنگداران دریایی است و بهنکن نیز یک سرهنگ سابق در نیروی هوایی است، آنها می توانند نشان را به یقه لباس خود اضافه کنند.

به طور خلاصه: داگ هرلی و رابرت بنکن فضانوردان اسپیس ایکس روز سه شنبه مدال افتخار فضایی کنگره را دریافت خواهند کرد. هر دو از فضانوردان سابق ناسا هستند که قبل از بازنشستگی این برنامه در ماموریت های شاتل فضایی پرواز می کردند. برندگان جوایز به کار خود برای SpaceX ادامه دادند.

همانطور که دیدیم، توسعه و استقرار فضاپیماهای خدمه دار اسپیس ایکس بسیار سریعتر و کارآمدتر از فضاپیمای استارلاینر بوئینگ بوده است که هنوز در حال تلاش است و هنوز از زمین خارج نشده است. از زمان پرواز نقطه عطف هرلی و بنکن، اسپیس ایکس پنج خدمه دیگر از جمله فضانوردانی از اروپا و روسیه را به ایستگاه فضایی بین‌المللی فرستاده است.

به طور سنتی، این مدال به کسانی اهدا می‌شود که اولین بار در اکتشاف فضایی بودند. کنگره همچنین پس از مرگ آن را به خدمه شاتل فضایی فجایع چلنجر و کلمبیا اعطا کرد. آخرین باری که این جایزه در سال 2006 دریافت شد، زمانی که رابرت ال کریپن اولین ماموریت شاتل را خلبان کرد.

بنابراین، برای اولین بار در 17 سال گذشته، کاخ سفید هرلی و بنکن را با این جایزه به عنوان اولین خدمه فضایی تجاری که در ایستگاه فضایی بین‌المللی پهلو می‌گیرند، به رسمیت می‌شناسد و به ناچاری فضانوردان آمریکایی با کشتی‌های روسی پایان می‌دهد. ماموریت نقطه عطف آنها SpaceX Demo-2 بود. در ابتدا برای 27 می 2020 برنامه ریزی شده بود اما آب و هوا تا 30 می 2020 به تعویق افتاد.