دیسک های بلوری جدید پایونیر حداقل 100 سال تضمین شده است


به طور خلاصه: نگرانی های قابل توجیهی در مورد طول عمر داده های ذخیره شده دیجیتالی وجود دارد، به ویژه در ژاپن، جایی که برخی از اطلاعات مربوط به مالیات باید برای 100 سال حفظ شود. این منجر به تولید کننده پایونیر شده است که دیسک های بلوری را توسعه دهد که تضمین شده است داده ها را حداقل برای یک قرن ذخیره کنند.

همانطور که توسط PC Watch (از طریق Tom’s Hardware) گزارش شده است، قانون حفظ کتاب های الکترونیکی ژاپن مستلزم آن است که داده های مالیاتی خاصی به مدت 100 سال به صورت الکترونیکی ذخیره شوند. این مشکل برای فرمت‌های ذخیره‌سازی دیجیتال بلندمدت مانند فلش NAND، دیسک‌های سخت، نوار و دیسک‌های نوری است که یک قرن دوام نمی‌آورد.

پایونیر پاسخی برای این مشکل در قالب BDR-WX01DM، درایو نوری Blu-ray USB 3.0 (Type-A) و دیسک‌های 25 گیگابایتی BD-R به نام IPS-BD11J03P ارائه کرده است. هر دو دارای برچسب “DM for Archive” هستند و استاندارد کیفیت JIS X6257 دولت ژاپن برای طول عمر تضمین شده را دارند.

درایو از موتورهای قابل اعتماد، سیستم های مکانیکی بادوام و ساختار محافظ گرد و غبار استفاده می کند. همچنین با رسانه دیسک M مبتنی بر کربن شیشه ای که برای 1000 سال دوام طراحی شده است، سازگار است. همه اینها تا حدودی به توضیح قیمت 400 دلاری (بدون مالیات) می انجامد.

این دیسک‌ها نیز گران‌تر از بلوری‌های استاندارد شما هستند و برای یک بسته سه تایی حدود 16 دلار قیمت دارند. با این حال، کاربران باید هزینه های اضافی برای ذخیره دیسک ها در محیط های خاص با کنترل دما و رطوبت بپردازند. همچنین توصیه می‌شود که اگر واقعاً می‌خواهید کمک کنید تا حداقل یک قرن زنده بمانند، دیسک‌ها را در ساختمان‌هایی با حفاظت در برابر آتش، زلزله و سیل نگهداری کنید. با توجه به اینکه این محصولات برای مشتریان سازمانی و دولتی طراحی شده اند، بعید است که هزینه های بالا و نیازهای تعمیر و نگهداری مشکل بزرگی باشد.

در سال 2019، برادران وارنر و مایکروسافت در یک آزمایش اثبات مفهوم برای پروژه سیلیکا، یک پروژه تحقیقاتی مایکروسافت که از اپتیک لیزری و هوش مصنوعی برای ذخیره داده ها در شیشه کوارتز استفاده می کرد، همکاری کردند. این منجر به این شد که کل فیلم سوپرمن (1978) روی یک قطعه شیشه ای 7.5 در 7.5 سانتی متر در 2 میلی متر ذخیره شود که باید هزاران سال دوام بیاورد.منبع