رابرت متکالف برنده جایزه تورینگ 2023 برای اختراع و تجاری سازی فناوری اترنت شد.

در شبکه های اولیه، هر کامپیوتر یک کانال ارتباطی اختصاصی داشت. بنابراین اتصال گران و پیچیده بود، به ویژه با افزایش تعداد رایانه ها در یک شبکه. اترنت به چندین رایانه اجازه می دهد تا کانال ارتباطی یکسانی را به اشتراک بگذارند، هزینه ها را کاهش داده و مدیریت شبکه را ساده می کند.

در ابتدا، تیم این فناوری را در داخل زیراکس به کار برد. در سال 1980، متکالف این فناوری را تجاری کرد و شرکت های دیگر به زودی شروع به پذیرش آن کردند. متعاقباً، مؤسسه مهندسین برق و الکترونیک اترنت را در سال 1983 استاندارد کرد و دنیای متصلی را که امروز می شناسیم، به وجود آورد.

به رابرت متکالف برای برنده شدن جایزه معتبر تورینگ به دلیل مشارکت پیشگامانه اش در شبکه های کامپیوتری و توسعه فناوری اترنت تبریک می گوییم. کار نوآورانه او انقلابی در نحوه ارتباط کامپیوترها ایجاد کرد و پایه و اساس شبکه های کامپیوتری مدرن را بنا نهاد.

جالب اینجاست که نام اترنت برگرفته از یادداشتی است که اکنون معروف است که متکالف در سال 1973 نوشت. او در آن یک “شبکه ارتباطی پخش” را توصیف کرد که در آن اطلاعات “بر روی اتر” حرکت می کند. [sky or air]بنابراین می توان گفت که او چندین دهه قبل از اختراع وای فای را تصور می کرد. البته، معرفی اترنت منجر به پیشرفت‌های ارتباطی متعددی به غیر از وای‌فای شد، از جمله “جفت پیچ خورده تلفن قدیمی، فیبر نوری … و حتی شبکه‌های برق، برای جایگزینی کابل کواکسیال به عنوان “اتر”.

بخونید:  کارت‌های گرافیک AMD Radeon RX 7000 مجهز به RDNA 3 در ماه دسامبر عرضه خواهند شد.

اترنت یک فناوری شبکه است که انقلابی در نحوه ارتباط کامپیوترها با یکدیگر ایجاد کرده است. این اجازه می دهد تا دستگاه ها به یک شبکه محلی متصل شوند و منابعی مانند چاپگرها و فایل ها را به اشتراک بگذارند. امروزه تجهیزات اترنت و پروتکل آن پرکاربردترین فناوری شبکه در جهان هستند که ستون فقرات اینترنت را تشکیل می دهند.

کار متکالف بر روی اترنت در اوایل دهه 1970 زمانی که او یک محقق در زیراکس PARC بود آغاز شد. در آن زمان، نیاز به یک فناوری شبکه جدید بود که بتواند تعداد فزاینده پایانه های کامپیوتری شرکت را به هم متصل کند. مشکلی که متکالف و تیمش با آن مواجه بودند مشکلی بود که ما اغلب آن را بدیهی می دانیم – پهنای باند.

برنده امسال رابرت متکالف، مخترع فناوری اترنت است. متكالف استاد ممتاز مهندسی برق و كامپیوتر در دانشگاه تگزاس، آستین است و در حال حاضر به عنوان یك پژوهشگر وابسته در مهندسی محاسبات در آزمایشگاه علوم رایانه و هوش مصنوعی MIT (CSAIL) كار می كند.

جایزه تورینگ به طور گسترده ای به عنوان معتبرترین جایزه در علوم کامپیوتر شناخته می شود که گاهی از آن به عنوان “جایزه نوبل محاسبات” یاد می شود. این نام از دانشمند معروف کامپیوتر آلن تورینگ گرفته شده است. انجمن ماشین‌های محاسباتی سالانه آن را به افرادی اعطا می‌کند که سهم قابل توجهی در زمینه علوم کامپیوتر داشته باشند.

اعتبار تصویر: MITمنبع

تبریک می گویم: فناوری شبکه چیزی است که بسیاری از مردم آن را کاملا بدیهی می دانند. وصل کردن رایانه شخصی به روتر برای اتصال به یک بزرگراه اطلاعاتی چیزی است که فقط کار می کند، بنابراین ما زیاد به آن فکر نمی کنیم. اما سیمی که ما به آن وصل می‌کنیم، ستون فقرات همه چیز است و بدون کار باب متکالف، شما این مقاله را نمی‌خوانید.

بخونید:  پورتال برای RTX به عنوان یک DLC رایگان در تاریخ 8 دسامبر ارائه می شود