راهنمای تشخیص نسل Cpu و پردازنده سیستم

در این مثال پردازنده از نسل 10 می باشد و عدد بعدی نشان دهنده کد منحصر به فرد پردازنده (SKU) است. Core i7 10510U بعد از کلمه Core i عدد 7 بیانگر نوع پردازنده و سه عدد از سمت راست SKU یعنی شناسه منحصر به فرد یک محصول میباشد. یک یا دو عدد قبل از SKU نشانگر نسل پردازنده میباشد. در نامگذاری نسل های 10 و 11 پردازنده ها دو قرارداد نامگذاری مشخص است. 6. نسل ششم در سال 2015 وارد بازار شد. 8. نسل هشتم در سال 2017 و با معماری Cannonlake وارد بازار شد. 11. جدیدترین نسل پردازنده های اینتل، نسل یازدهم می باشد. 5. معروف ترین نسل پردازنده های اینتل، نسل پنجم بود که در سال 2014 معرفی و روانه بازار شدند. 3. نسل سوم پردازنده های اینتل در سال 2012 و با بهره گیری از معماری Ivy Bridge وارد بازار شدند. 7. نسل هفتم ناشناخته ترین مدل های پردازنده اینتل است که در سال 2016 وارد بازار شد. 2. نسل دوم پردازنده های اینتل که در سال 2011 وارد بازار شدند و از معماری Sandy Bridge برخوردار می باشند. 1. نسل اول: این پردازنده ها در سال 2008 به بازار عرضه شدند و از معماری Nehalem بهره می برند.

4. در سال 2013 نسل چهارم عرضه شد. 9. نسل نهم پردازنده های اینتل به نام Ice Lake معرفی شدند. همچنین برای آگاهی از مدل پردازنده اینتل نصب شده بر روی سیستم خود کافی است پس از باز کردن ویندوز اکسپلورر، روی This PC یا Computer(بسته به نوع سیستم عامل خود) راست کلیک کنید. به مثال های زیر توجه نمایید تا به راحتی بتوانید نسل پردازنده نصب شده بر روی سیستم خود را بیابید. ترانزیستورهای 10 نانومتری بسیار کوچکتر از نسل های قبلی بودند. این نسل از معماری Broadwell و ترانزیستورهای 14 نانومتر استفاده می نمود. اما اگر نه به خود پردازنده و نه به جعبه آن دسترسی ندارید با استفاده از نصب برنامه CPU-Z می توانید از داخل سیستم عامل خود، مدل دقیق پردازنده را بیابید. اینتل در وب سایت خود معنی تمام این اعداد و حروف را به صورت دقیق مشخص کرده است. ممکن است بخواهید از روی مدل و نام پردازنده خود بدانید، پردازنده سیستم شما نسل چندم است و اطلاعات بیشتری درباره آن بدست بیاورید و از این راه متوجه شوید که آیا می توانید برنامه هایی را بر روی سیستم خود نصب نمایید و یا بهترین سیستم عامل برای نصب بر روی سیستم تان کدام است؟

در این مدل از پردازنده میزان مصرف انرژی در سرعت پایین به میزان قابل توجهی پایین آمده. پردازنده های تردریپر نسل اول بر روی سوکت sTR4 و تردریپر نسل دوم بر روی سوکت sTRX4 قابل نصب هستند. در قسمت View basic information about your computer، بخشی به نام System وجود دارد که اطلاعات پایه در مورد کامپیوتر شما قابل مشاهده است. اگر پردازنده شما قدرت و پردازش بالایی داشته باشد می توان گفت این کامپیوتر یا لپ تاپ می تواند از عهده کارهای سخت و برنامه های سنگین برآید. این سخت افزار مهم یکی از اصلی ترین قطعات در کامپیوترها و لپ تاپ ها می باشد و قدرت و توان آن رابطه مستقیم با قدرت و سرعت سیستم شما دارد. اما در یک سیستم چگونه می توان این مورد را تشخیص داد؟ یکی از مهم ترین اجزای یک سیستم کامپیوتری که در هنگام خرید این سیستم ها باید به آن دقت نمایید، cpu یا همان پردازنده مرکزی می باشد. وجود پردازندههای مختلف در برندها و نسل های مختلف در هنگام خرید ممکن است شما را دچار سردرگمی نماید. برای خرید لپ تاپ استوک حتما به نوع پردازنده سیستم و سرعت و قدرت آن دقت نمایید. در این مدل عددی که بعد از Core نوشته شده است نشان دهند نوع پردازنده و دو عدد بعدی، نسل آن سی پی یو را مشخص می کند.

اغلب بر روی پردازنده ها مدل آن ها نوشته شده است اما اگر شما به آن پردازنده دسترسی ندارید می توانید از روی جعبه محصول، مدل آن را بیابید. این نسل از پردازنده های اینتل دارای معماری SkyLake و ترانزیستورهای 14 نانومتری بوده است. دارای معماری Willow Core و از طراحی ۱۰ نانومتری SuperFin برخوردار می باشند. معماری مورد استفاده در پردازنده های نسل چهارم Haswell بود که در ساخت این cpu ها از پردازنده های 22 نانومتری استفاده مجله خبری mycpu شد. در مدل های چهار هسته ای فاقد تکنولوژی Threading (استفاده از رشته های پردازشی) هستند. در این مدل از ترانزیستورهای 10 نانومتری استفاده شده بود. در ساخت این cpu ها هم از ترانزیستورهای 14 نانومتری استفاده شده است. در ساخت این پردازنده ها از ترانزیستورهای 45 نانومتری استفاده شده است. در این cpu ها از ترانزیستورهای 10 نانومتری استفاده شده است. در این پردازنده ها از ترانزیستورهای 22 نانومتری استفاده شده بود.