راهنمای کامل و بررسی تفاوت نسل های پردازنده های اینتل (Intel CPU)

اگر مشکلاتی هم با گرافیک دارید، می توانید مطلب ۹ روش رفع مشکل کارت گرافیک Nvidia ، AMD و.. در صورتی که قصد اورکلاک کردن دارید، حتماً توجه داشته باشید که حرف K در مدل پردازنده شما وجود داشته باشد. همچنین می توانید برای آشنایی بیشتر با اورکلاک، مطلب اورکلاک CPU (سی پی یو) و کارت گرافیک کامپیوتر چیست؟ در همین زمینه می توانید مطلب آموزش تصویری تعویض، جا زدن و بستن فن CPU یا سی پی یو بر روی مادربرد کامپیوتر را هم بخوانید. در سال ۱۹۷۸ این شرکت معماری X86 را برای پردازنده ابداع کرد که از آن موقع تا الان جزو متداول ترین معماری پردازنده های کامپیوتر های شخصی دنیا است. مدل ۸۰۸۶ اولین پردازنده X86 بود که در ۱۹۷۸ ساخته شد. در حال حاظر نسل هشتم در حال کامل شدن ارائه در بازار است و در آینده از نسل های جدید تر نیز در بازار رونمایی خواهد شد. اولین پردازنده اینتل مدل ۴۰۰۴ بود که در سال ۱۹۷۱ ساخته شد.

در واقع هر چه سی پی یو ما نسل جدیدتر باشد، بهتر از نمونه های مشابه نسل قبل است. بلکه به طور کلی مدل های Core i3 به نشانه پایین رده بودن، Core i5 میان رده و Core i7 بالارده بودن پردازنده است. همچنین در پردازنده هایی که نام M در آن ها آورده می شود، به معنی Mobile یا سیار بودن است و برای پردازنده های لپ تاپ استفاده می شود. بخش Core i9 در این زمینه فعلاً نامعلوم است و قرار است اولین Core i9 برای پردازنده های موبایل (لپ تاپ) باشد. این روند با ارتقا محصولات ادامه داشت تا در سال ۲۰۰۸ اینتل نام گذاری پردازنده های خود را تغییر داد و نسل جدید را روانه بازار ها کرد. مثلاً در لپ تاپ هایی که هدف مصرف کم تر است پردازنده متفاوت تری نسبت به یک لپ تاپ گیمینگ که پردازش بالا تری را میطلبد استفاده می شود.

بخونید:  لیست قیمت کناف بتاریخ امروز ۴ مهر ۱۴۰۱ در ساختمانچی

بعد از این اتفاق اینتل سعی دارد هر سال نسل جدید تر از این پردازنده ها را معرفی کند. بر خلاف باور عموم این نسل با عدد های بعد از Core i تعدا هسته ها را مشخص نمی کند. همچنین می توانید نظرات، پیشنهادات، تجربیات و نکاتی که در این مطلب ذکر نشده اند را در دیدگاه این پست با ما به اشتراک بگذارید. برای تشخیص نسل پردازنده خود، از روی عددی که بعد از نام سی پی یو ذکر می شود تشخیص داده می شود. البته قابل ذکر است که نسل اول دارای پسوند سه عددی است. به عنوان مثال اگر پردازنده شما مدلش Core i3 2200 است، عدد اول از سمت چپ یعنی ۲، نشان می دهد که پردازنده شما متعلق به نسل ۲ است. امروز به معرفی نسل های پردازنده اینتل و انواع آن ها پرداختیم. تفاوت سی پی یو فقط در نسل آن ها نیست و بلکه در مدل ها هم انواع سی پی یو اینتل متفاوت هستند. به انواع مختلف دیگری تقسیم می شوند که هر کدام کاربرد خود را دارد. اگر به دنبال راهی برای نمایش دمای پردازنده خود هستید، پیشنهاد می کنیم مطلب روش های نمایش و بررسی دمای CPU کامپیوتر و لپ تاپ را مطالعه بفرمایید.

این پردازنده ابتدایی و با سرعت کلاک ۷۴۰KHz و در ابعاد ۱۰ میکرون ساخته شده بود. علاوه بر معرفی نسل های جدیدتر، فعلا نسل هشتم به عنوان جدیدترین نسل پردازنده های اینتل برای فروش در بازار ارائه شده است و مهندسان اینتل در حال کار بر روی نسل های جدید تر تا عرضه آن ها به بازار هستند. در هر نسل، سعی بر این شده است که ضمن افزایش قدرت پردازش، مصرف انرژی نیز کمتر شود. در پردازنده های لپ تاپ، حرف Q به معنی ۴ هسته ای بودن است و اگر HQ باشد، نشان از قدرت پردازش بالا دارد. همچنین اگر پردازنده ای با کلمه U مشخص شود به معنی خیلی کم مصرف بودن آن می باشد که در نتیجه کم ترین سرعت پالس را دارند. امروز در انزل وب قصد داریم تا نسل های مختلف سی پی یو های اینتل را بررسی کنیم و با آنها مجله خبری mycpu بیشتر آشنا شویم.

بخونید:  بهترین لپ تاپ برای کارهای گرافیکی سنگین+ کیفیت عالی مخاطب | behtarin-laptop