راه اندازی زیرساخت فضایی برای ساخت یک پلت فرم تولید چند منظوره در LEO


مرز نهایی (تجاری): یک استارت‌آپ جدید زیرساخت فضایی به نام «ThinkOrbital» می‌خواهد جسورانه به جایی برود که تاکنون هیچ شرکت تولیدی نرفته است – مدار پایین زمین. هدف آن ساخت یک ایستگاه فضایی برای تولید محصولات تجاری مختلف است. این پلت فرم همچنین می تواند زباله های فضایی را بازیافت کند.

لی روزن، مدیر سابق اسپیس ایکس، سال گذشته ThinkOrbital را برای توسعه برنامه‌های کاربردی ایستگاه فضایی تجاری تأسیس کرد. روزن قبلا به عنوان معاون ماموریت و عملیات پرتاب در اسپیس ایکس خدمت می کرد. او از زمان تأسیس ThinkOrbital به عنوان مدیر ارشد استراتژی ThinkOrbital کار کرده است و هفته گذشته به عنوان رئیس شرکت منصوب شد. او اخیرا جزئیاتی را در مورد این استارتاپ و برنامه های آن فاش کرده است.

گل سرسبد ThinkObital ThinkPlatform است – یک مرکز بزرگ در مدار پایین زمین که روزن ادعا می کند شرکت ها می توانند از آن برای تولید کالاهایی از جمله تراشه های کامپیوتری با سرعت بالا، فیبر نوری و محصولات دارویی استفاده کنند. ظاهراً شرکت‌ها محصولاتی را در فضا تولید نکرده‌اند، زیرا جایی برای انجام آن وجود ندارد. ThinkOrbital می خواهد این خلاء را پر کند.

روزن به اسپیس نیوز گفت: دلیل اینکه تولید در فضا در مقیاس بزرگ وجود ندارد این است که جایی برای انجام آن وجود ندارد. آنها فقط اتاقی در ایستگاه فضایی بین‌المللی ندارند تا همه کارهایی را که می‌توان انجام داد، انجام دهند.»

روزن همچنین می گوید که این تاسیسات می تواند به پاکسازی زباله های مداری کمک کند. ThinkPlatform دارای ماهواره‌های مستقلی خواهد بود که می‌توانند زباله‌های فضایی آلومینیوم را بازیابی کرده و آن‌ها را به تاسیسات بازگردانند تا آن‌ها را به غبار آلومینیومی تبدیل کنند که می‌تواند به عنوان سوخت استفاده شود. این پلتفرم همچنین می‌تواند ماهواره‌های از بین رفته را «از مدار» خارج کند.

روزن گفت: «ما در حال کار بر روی یک هاب و مفهوم سخنور هستیم که در آن ماهواره‌های کوچک‌تر بیرون می‌روند و زباله‌ها را جمع‌آوری می‌کنند، آن‌ها را به یک مکان مرکزی برمی‌گردانند، پردازش می‌کنند و می‌توانیم آنها را به سوخت تبدیل کنیم یا آنها را از مدار خارج کنیم.» برای مثال، می‌توانیم زباله‌ها را در آن مرکز پردازش کنیم و آلومینیوم را به پودر آلومینیوم تبدیل کنیم که می‌تواند برای سوخت فضاپیما استفاده شود.»

تامین مالی این پروژه کند بوده است. مفهوم پلتفرم ThinkOrbital اخیراً سهم خود را از مبلغ 415.6 میلیون دلاری کمک مالی ناسا از دست داده است. آژانس فضایی به دنبال ساخت یک ایستگاه فضایی دائمی برای جایگزینی ایستگاه فضایی بین‌المللی پس از بازنشستگی در سال 2030 است. ناسا احساس کرد که Blue Origin، Nanoracks و Northrop Grumman ایده‌های بهتری برای ساخت زیرساخت مداری دارند.

با این حال، ThinkOrbital تسلیم نشده است. اخیراً برنده دو قرارداد تحقیقاتی از برنامه Orbital Prime نیروی فضایی ایالات متحده به ارزش 260000 دلار شده است. این ابتکار راه‌حل‌هایی را اعطا می‌کند که خدمات، تولید و مونتاژ در فضا را ارائه می‌دهند، که ماموریت اصلی ThinkOrbital است.

به‌راحتی، مفهوم ThinkPlatform به اندازه‌ای انعطاف‌پذیر است که تقریباً هر فضای مداری را پر می‌کند. اگر تقاضا وجود داشته باشد، می توان آن را برای ارائه عملکردهای دیگری مانند سکونت انسان و کاربردهای نظامی تجهیز کرد. در حال حاضر، تمرکز بر مهندسی آن است تا به طور مستقل خود مونتاژ شود. این کار آسانی نیست، اما ThinkOrbital برنامه ای دارد که در ویدیوی زیر نشان داده شده است. روزن پیشنهاد می کند که این ایستگاه از راه دور با رباتیک با استفاده از جوشکاری پرتو الکترونی ساخته شود، که اتحاد جماهیر شوروی ثابت کرد می تواند برای ساختن آن در فضا چندین دهه پیش کار کند.

روزن توضیح داد: “خبر خوب این است که ما نیازی به خم کردن هیچ فیزیک برای تحقق آن نداریم. جوشکاری پرتو الکترونی در فضا توسط شوروی در دهه 80 نشان داده شد، بنابراین ما می دانیم که کار می کند.” ما می‌خواهیم یک نسخه نمایشی در حین پرواز انجام دهیم تا خودمان داده‌ها را داشته باشیم. اما مطمئن هستیم که کار می‌کند.»

تنها چیزی که در حال حاضر کم است، یک جدول زمانی است. اگر ThinkOrbital برنامه‌ای در ذهن دارد، روزن آن را به اشتراک نمی‌گذارد. احتمالاً، این شرکت می‌خواهد قبل از آفلاین شدن ایستگاه فضایی بین‌المللی در سال 2030 چیزی در آنجا داشته باشد، اما مشخص نیست که این حضور چه خواهد بود. بعید است که هیچ پیمانکاری ظرف هفت سال آینده یک ایستگاه فضایی فعال داشته باشد.

با این حال، فرصت های بودجه بیشتر می تواند برخی از برنامه های مستحکم را به همراه داشته باشد. روزن اشاره کرد که این شرکت در حال رقابت برای دور بعدی سرمایه گذاری Orbital Prime است که می تواند تا 1.5 میلیون دلار ارزش داشته باشد.

روزن گفت: “امیدواریم بتوانیم با نیروی فضایی به عنوان یکی از سازمان هایی که علاقه مند به تولید در فضا هستند، همکاری کنیم.”منبع