رایانه خود را از راه دور روشن کنید: رایانه شخصی خود را برای Wake-On-LAN تنظیم کنید

اگر وارد پنل مدیریت روتر شوید، باید بتوانید یک IP ثابت برای هر دستگاهی که به طور معمول به آن متصل می شود، تنظیم کنید. توانایی قفل دائمی یک آدرس IP در یک آدرس MAC خاص معمولاً در تنظیمات DHCP یافت می شود.

بنابراین اگر چندین ماشین در شبکه خود دارید اما همیشه از آنها استفاده نمی کنید، می توانید آنها را در حالت خواب یا خواب زمستانی نگه دارید و از Wake-on-LAN برای روشن کردن آنها از راه دور در صورت لزوم استفاده کنید.

به برنامه‌هایی مانند این باید اطلاعاتی داده شود، به‌ویژه طیف وسیعی از آدرس‌های IP خصوصی برای اسکن. اگر مطمئن نیستید که شبکه شما از چه آدرس IP پایه استفاده می کند، فشار دهید کلید ویندوز + آر با هم، و سپس تایپ کنید cmd. با این کار پنجره خط فرمان ظاهر می شود — تایپ کنید ipconfig/all برای مشاهده تمام جزئیات لازم در مورد شبکه ای که رایانه شخصی شما در آن است.

هر روتر در هنگام راه اندازی پورت فورواردینگ رابط متفاوتی خواهد داشت، اما موارد کلیدی که باید وارد کنید عبارتند از آدرس IP رایانه ای که می خواهید از راه دور آن را بیدار کنید، محدوده پورت 7 تا 9 و یک پروتکل UDL. . ممکن است لازم باشد پس از تنظیم فوروارد، روتر را مجددا راه اندازی کنید تا به درستی کار کند.

خوشبختانه، اکثر روترها از ارسال پورت پشتیبانی می‌کنند، اما اگر مطمئن نیستید که آیا شما از این کار پشتیبانی می‌کند، می‌توانید در وب‌سایت Port Forward که راهنمای جامعی برای همه چیزهای مرتبط با پورت دارد، راهنمایی بیشتری در این مورد پیدا کنید.

آیا چندین رایانه شخصی در خانه دارید که همه به یک شبکه متصل هستند؟ فرض کنید می‌خواهید به یکی که در حال حاضر خاموش است دسترسی داشته باشید، اما نمی‌خواهید فقط برای روشن کردن آن به سراغ آن بروید.

هنگامی که یک کامپیوتر در حالت کم مصرف قرار دارد، در صورتی که آداپتور اترنت یک “بسته جادویی” دریافت کند، می توان از آن پشتیبانی کرد. این یک بلوک کوچک از داده است که در کل شبکه پخش می شود و حاوی دستورالعمل “بیدار شدن” برای یک ماشین خاص است.

همچنین، با فشار دادن Shift + Ctrl + Esc، Task Manager ظاهر می‌شود و در تب Performance، آدرس IP دستگاهی که در حال حاضر استفاده می‌کنید در بخش اترنت قابل مشاهده است.

این راهنما در مورد رایانه های شخصی ویندوزی که از طریق اترنت یا Wi-Fi به همان شبکه متصل هستند ساخته شده است. بیدار کردن رایانه ها از شبکه دیگری با استفاده از Wake-on-WAN امکان پذیر است، اما این کمی پیچیده تر است — ما بعداً در راهنما به آن خواهیم پرداخت.

مرحله 1: آن را در بایوس فعال کنید

برای این محصول خاص به حالت Advanced Mode و سپس Advanced و در نهایت به بخش APM Configuration می رویم. در اینجا، فعال کردن گزینه «Power On By PCI-E» به کنترل‌کننده اترنت اجازه می‌دهد وقتی فرمان درست را از طریق شبکه دریافت کرد، رایانه شخصی را روشن کند.

اما اجازه دهید ابتدا به برخی از نرم افزارهای مبتنی بر ویندوز نگاهی بیندازیم. فراموش نکنید که نرم افزار کنترل باید روی دستگاهی که برای بیدار کردن سایر دستگاه ها استفاده می کنید نصب شود — به عنوان مثال، آن را روی لپ تاپ قرار دهید تا بتوانید از آن برای بیدار کردن رایانه اصلی استفاده کنید.

پس از مشاهده دستگاهی که می خواهید بیدار شود، آن را با کلیک بر روی آن انتخاب کنید، سپس کلیک راست کرده و به قسمت Wake on LAN بروید. در اینجا، گزینه ارسال سیگنال WoL برای روشن کردن رایانه شخصی را خواهید دید.

بخونید:  تیم کوک چین را تمجید کرد و رابطه این کشور با اپل را "همزیستی" خواند

و با آن، ما به این راهنما برای راه اندازی Wake-on-LAN برای رایانه های شخصی ویندوزی پایان می دهیم. اگر موارد استفاده عالی برای WoL دارید، لطفاً آنها را در بخش نظرات زیر به اشتراک بگذارید.منبع

اولین مانعی که باید بر آن غلبه کرد این واقعیت است که اکثر ارائه دهندگان اینترنت اغلب IP مورد استفاده اتصال شبکه شما را تغییر می دهند، مگر اینکه برای یک آدرس ثابت پول پرداخت کرده باشید، یا اینکه سرویس شما فقط تمایل دارد هر بار از همان آدرس استفاده کند.

را فشار دهید کلید ویندوز + ایکس یا روی نماد منوی استارت راست کلیک کنید — را انتخاب کنید مدیریت دستگاه از لیست

با پیکربندی مادربرد، باید همین کار را در ویندوز انجام دهید.

اگر آدرس IP شما با 172.16 شروع می شود. به عنوان مثال، سپس محدوده اسکن IPv4 را از 172.16.0.0 تا 172.16.0.255 تنظیم کنید تا مطمئن شوید که همه چیزهایی را که می تواند به روتر متصل شود، انتخاب می کند.

اگر رایانه شخصی از طریق Wi-Fi متصل است، همان کار را انجام دهید، اما برای آداپتور بی سیم – با این حال، در جایی که تقریباً هر آداپتور اترنت از WOL پشتیبانی می کند، همه آداپتورهای بی سیم پشتیبانی Wake-on-Wireless-Lan را ارائه نمی دهند.

و همه اینها خطرات امنیتی را افزایش می دهد – در نهایت، شما یک اتصال مستقیم به رایانه شخصی خود از اینترنت باز می کنید. اطمینان از اینکه تمام رایانه های شخصی موجود در شبکه دارای فایروال های خوبی هستند، نظارت بر پورت باز شده به طور منظم مهم است، بستن آن در صورت عدم نیاز و غیره بسیار مهم است.

این یک دردسر بزرگ خواهد بود، با این تفاوت که شما به راحتی می توانید آن را با استفاده از تنظیمات روتر خود حل کنید.

اگر می‌خواهید از یک برنامه تلفن برای انجام وظیفه WoL استفاده کنید، تعداد زیادی برنامه رایگان برای Android و iOS وجود دارد. با این حال، آنها از نظر ویژگی ها و عملکرد نسبتاً کم هستند.

بهترین راه برای دور زدن این موضوع استفاده از DNS پویا است، مانند مواردی که توسط No-IP یا DynDNS ارائه می شود، اگرچه باید اطمینان حاصل کنید که روتر شما از DDNS نیز پشتیبانی می کند. این سرویس‌ها آدرس IP صادر شده توسط ارائه‌دهنده خدمات اینترنتی شما را از طریق روتر شما نظارت می‌کنند و DDNS را متناسب با آن به‌روزرسانی می‌کنند. بنابراین به جای استفاده از آدرس IP عمومی روتر، برنامه Wake-on-LAN که استفاده می کنید، بسته جادویی را به نام میزبان DDNS که تنظیم کرده اید ارسال می کند.

در ارزش اسمی، Wake-on-WAN مانند WoL عمل می کند، با این تفاوت که سیگنال به آدرس IP خصوصی رایانه شخصی ارسال نمی شود – در عوض، باید به مسیریاب برود. عمومی آدرس IP و سپس از انتقال پورت برای ارسال آن به دستگاه مربوطه استفاده می کند.

اگر روش بالا جواب نداد، احتمالاً بهتر است به جای آن، وقت خود را صرف مقابله با افرادی مانند TeamViewer کنید. در جایی که استفاده از یک برنامه تلفن برای روشن کردن رایانه شخصی شما، استفاده از Wake-on-LAN چند لحظه طول می کشد تا راه اندازی شود و تقریباً هر بار کار می کند، پیکربندی Wake-on-WAN می تواند یک تمرین ناامید کننده باشد.

سپس یک مورد تنظیم برنامه Wake-on-LAN برای استفاده از نام میزبان یا آدرس IP عمومی از سرویس DDNS، به جای آدرس IP خصوصی برای دستگاه فعال می شود. در تئوری، اکنون باید بتوانید از راه دور یک کامپیوتر را در شبکه خود از طریق اینترنت روشن کنید — باید کلمه عامل بودن

بخونید:  کارمند اپل در طول هفت سال با استفاده از کلاهبرداری های زنجیره تامین 17 میلیون دلار اختلاس کرد

آدرس MAC را می توان در اسکرین شات ipconfig در ادامه این مقاله (در زیر آدرس فیزیکی) مشاهده کرد – آن رایانه همیشه آن آدرس را خواهد داشت، اما اگر روتر شبکه شما به صورت پویا آدرس های IP را به دستگاه ها اختصاص می دهد، باید از برنامه دیگری استفاده کنید. شبکه را اسکن کنید تا آن را پیدا کنید یا وارد روتر شوید و جزئیات را در آنجا بررسی کنید.

Network Scanner یک برنامه خوب برای مدیریت اقدامات WoL است. این نرم‌افزار مدرن‌ترین و کاملاً تازه‌کار نیست، اما دارای ویژگی‌های غنی است. این یک آزمایش رایگان و بدون محدودیت زمانی ارائه می‌کند، اگرچه تنها حداکثر 10 دستگاه را در یک شبکه بدون مجوز شناسایی می‌کند.

آی‌بی‌ام و اینتل در اواسط دهه 1990 در پروژه‌ای با یکدیگر همکاری کردند تا روش مدیریت کامپیوترهای روی شبکه‌ها را از راه دور بهبود بخشند. یکی از نتایج تلاش های ترکیبی آنها یک استاندارد اترنت به نام Wake-on-LAN (WoL) بود.

سپس این سرویس بسته را به روتر شما ارسال می کند و این باید به گونه ای تنظیم شود که داده های بیدارسازی دریافتی از اینترنت از طریق شبکه خصوصی شما ارسال شود. این شامل باز کردن یک پورت است که به آن اجازه می دهد بسته را به (یعنی به جلو) منتقل کند.

اگرچه رایانه‌ای که می‌خواهید با استفاده از Wake-on-LAN روشن کنید، باید به طور فیزیکی از طریق اترنت به شبکه متصل باشد، دستگاهی که برای انجام سوئیچ از راه دور استفاده می‌شود اینطور نیست — بنابراین می‌توانید از تلفنی استفاده کنید که به آن متصل است. برای انجام این کار، برای مثال، همان شبکه از طریق Wi-Fi.

نه تنها می توانید رایانه دیگری را از راه دور بیدار کنید، بلکه می توانید از آن برای کنترل رایانه شخصی دیگر و انتقال فایل ها بین دستگاه ها نیز استفاده کنید. با این حال، بزرگترین مزیت TeamViewer این است که شما همچنین می توانید رایانه های شخصی خود را از یک شبکه دیگر به طور کامل (کاملا از راه دور) بیدار کنید و به آن دسترسی داشته باشید.

با Wake-on-WAN بیشتر بروید

و اگرچه WoL نمی تواند پس از اتمام کار با دستگاه آنها را خاموش کند، اکثر سیستم عامل ها به شما اجازه می دهند تایمر را تنظیم کنید تا آنها را پس از مدتی عدم فعالیت به حالت Sleep برگردانید.

اگر همه دستگاه‌هایی که می‌خواهید سوئیچ کنید در یک شبکه باشند، Wake On-LAN عالی است. با این حال، برای مثال، اگر می‌خواهید رایانه‌تان را در حالی که در یک کافه نشسته‌اید، بیدار کنید، باید رویکرد متفاوتی در پیش بگیرید و این رویکردی است که برای شروع کار بسیار دشوار است.

در بالا، می بینید که روتر IP نشان داده شده را رزرو می کند، به طوری که رایانه همیشه آن آدرس را در شبکه داشته باشد. این بدان معناست که اگر برنامه تلفن نتواند شبکه ای را اسکن کند، فقط باید یک بار آدرس IP و MAC را وارد کنید.

رایانه ای را که می خواهید از راه دور فعال کنید، روشن یا راه اندازی مجدد کنید و با فشار دادن کلید Delete یا F2 وارد بایوس شوید (آن را فشار دهید مقدار زیادی از زمان ها!). محل دقیق تنظیمات به برند و مدل مادربرد مورد استفاده بستگی دارد – در زیر تصاویری از Asus Z390-Plus Gaming را مشاهده می کنید.

راه‌اندازی Wake-on-LAN برای آن سناریو عالی است – با این فناوری، می‌توانید فوراً رایانه دیگری را از روی صندلی خود روشن کنید. اگر این مورد برای شما جالب به نظر می رسد، با راهنمای گام به گام ما، به ادامه مطلب بروید تا یاد بگیرید چگونه می توانید رایانه شخصی ویندوز خود را برای استفاده از Wake-on-LAN تنظیم کنید.

بخونید:  اسپیس ایکس Starlink جدید و گران قیمت را برای سرویس RV معرفی می کند که روی وسایل نقلیه در حال حرکت کار می کند

Wake-on-LAN چیست؟

متأسفانه، همه رایانه‌ها دارای بایوس با گزینه‌های جامعی مانند این نیستند – پیش ساخته‌های ارزان قیمت برای کارهای اداری یا لپ‌تاپ‌های اولیه اغلب حداقل چیزهایی را که می‌توانید تغییر دهید فراهم می‌کنند. اگر مطمئن نیستید، وب سایت سازنده را بررسی کنید و به دنبال پشتیبانی WoL در مشخصات بگردید.

مرحله 2: آن را در سیستم عامل فعال کنید

در نهایت، اگرچه نیازی به انجام این کار ندارید، راه اندازی مجدد سریع سیستم عامل پس از بستن تمام پنجره های Device Manager کمک می کند تا مطمئن شوید که همه چیز به درستی کار می کند.

مرحله 3: استفاده از برنامه ها برای بیدار کردن رایانه شما

یکی دیگر از برنامه‌های مفید برای مدیریت WoL، TeamViewer است که مجموعه‌ای از عملکردها را به Network Scanner ارائه می‌دهد و برای Windows، macOS، Linux، Android و iOS در دسترس است.

روترها می‌توانند نسبت به ارسال بسته‌های جادویی از اینترنت حساس باشند. برخی به اندازه کافی خوشحال هستند که این کار را از پورت 7/9 انجام دهند، برخی دیگر حتی به شما اجازه می دهند IP هدف را به عنوان IP پخش تنظیم کنید (به عنوان مثال 192.168.0.255) که بسته را به همه ماشین های متصل به شبکه ارسال می کند (البته فقط ماشین). با آدرس MAC منطبق بیدار می شود). با این حال، بسیاری از برندها و مدل ها به هیچ وجه به شما اجازه انجام این کار را نمی دهند.

سر به آداپتورهای شبکه بر روی قسمت اترنت کلیک راست کنید (هر چیزی که در نام WAN نوشته شده را نادیده بگیرید). انتخاب کنید خواص و سپس مدیریت قدرت – همه گزینه هایی را که می توانید در اینجا ببینید بررسی کنید.

به عنوان مثال، Wake Me Up برای iOS یک شبکه را اسکن نمی کند و فقط می تواند یک دستگاه را مدیریت کند. همچنین باید آدرس های IP و MAC را برای رایانه ای که می خواهید بیدار کنید ارائه دهید.

در همان بخش گزینه‌هایی برای خاموش کردن یا خواب زمستانی رایانه شخصی تازه کار شده نیز وجود دارد، بنابراین لازم نیست فقط برای خاموش کردن آن به دستگاه برگردید.

برای اینکه یک کامپیوتر به این دستور واکنش نشان دهد، آداپتور شبکه و سیستم عامل نصب شده آن باید از WoL پشتیبانی کند. ویندوز 7 به طور رسمی از آن پشتیبانی نمی کند و اگر راه اندازی سریع را در ویندوز 8 و 10 فعال کرده باشید، ممکن است مشکلاتی نیز ایجاد کند. خوشبختانه، سازندگان اترنت و آداپتورهای Wi-Fi روی این مشکلات کار کرده‌اند و اطمینان حاصل می‌کنند که اکثر محصولاتشان قدرت کافی برای پذیرش فرمان WoL در ویندوز، macOS و بسیاری از توزیع‌های لینوکس را حفظ می‌کنند.

همچنین ممکن است لازم باشد که آن را فعال کنید Wake on Magic Packet گزینه در تب Advanced. همه آداپتورهای شبکه این تنظیم را نشان نمی‌دهند و احتمالاً آداپتورهای اترنت به طور خودکار از آن پشتیبانی می‌کنند، در حالی که باید به آداپتورهای Wi-Fi به طور فعال به این تنظیم گفته شود.

برای روشن/بیدار کردن هر رایانه شخصی که در شبکه شما است، اولین کاری که باید انجام دهید این است که گزینه Wake-on-LAN را در بایوس مادربرد فعال کنید، با این فرض که از اترنت داخلی یا آداپتور Wi-Fi استفاده می کنید.