رای FTC به شکایت از مایکروسافت به دلیل خرید Activision پایان یافت


چرا مهم است: تلاش 69 میلیارد دلاری مایکروسافت برای تصاحب Activision Blizzard King با مشکلاتی از سوی رگولاتورها در ایالات متحده، بریتانیا و اروپا مواجه است. یک دعوای قضایی ایالات متحده می تواند خرید را کند کند، حتی اگر مایکروسافت پیروز شود. از آنجایی که انگلیس و اروپا فشار را افزایش می دهند، علائم نشان می دهد که ایالات متحده ممکن است توافق را تأیید کند، احتمالاً با امتیازاتی.

نیویورک پست گزارش می دهد که کمیسیون تجارت فدرال ایالات متحده (FTC) در مورد طرح دعوای ضد تراست علیه تلاش مایکروسافت برای خرید Activision اختلاف نظر دارد. FTC ممکن است به جای اینکه با رای تقسیم شده روبرو شود، این معامله را تایید کند. منابع به پست گفتند که یکی از اعضای پانل چهار نفره FTC قبلاً از خرید حمایت کرده بود و دیگری اخیراً به سمت مایکروسافت متمایل شده است. رای 2-2 عملاً یک شکایت را از بین می برد.

در ماه ژوئن، FTC اعلام کرد که تأثیر بالقوه این قرارداد بر کارگران را بررسی خواهد کرد. مایکروسافت بلافاصله پس از درگیر شدن Activision در یک رسوایی آزار جنسی که باعث کناره گیری یک کارمند شد، مذاکرات برای خرید را آغاز کرد.

کارگران Activision از آن زمان تاکنون با موفقیت دو بار به اتحادیه رای داده اند که مایکروسافت اعلام کرد با آن مخالفت نخواهد کرد. مقاله ای در حمایت از خرید از رئیس جمهور آمریکا در هفته جاری می تواند وجهه کارگری آن را بیشتر تقویت کند و شانس بسته شدن آن را افزایش دهد.

منابع بلومبرگ می گویند که مایکروسافت آماده است در صورت شکایت FTC، مبارزه کند. این شرکت هنوز هیچ امتیازی ارائه نکرده است اما آنها را نیز از میز خارج نکرده است. شکایت احتمالاً این معامله را فراتر از تاریخ بسته شدن مورد انتظار مایکروسافت در 30 ژوئن می کشد، اما این شرکت شانس خوبی برای برنده شدن در دادگاه دارد.

رگولاتورهای بریتانیا و اتحادیه اروپا به دقت این قرارداد را مورد بررسی قرار داده‌اند، زیرا به مایکروسافت مالکیت Call of Duty، یکی از بزرگترین فرنچایزهای صنعت بازی را واگذار می‌کند. سونی بارها این نگرانی را مطرح کرده است که مایکروسافت انتشار عناوین Call of Duty را در پلی استیشن متوقف کند، در حالی که مایکروسافت به طور مداوم چنین اهدافی را رد می کند.

در حالی که مایکروسافت راه حلی را به سازمان رقابت و بازار بریتانیا پیشنهاد نکرده است، طبق گزارشات، امتیازات اتحادیه اروپا را در این ماه ارائه خواهد کرد. هرگونه مصالحه‌ای از سوی این شرکت شامل ادامه انتشار بازی‌های Call of Duty بر روی کنسول‌های رقیب مانند پلی‌استیشن می‌شود و ممکن است پیش از آن‌که اتحادیه اروپا بتواند اعتراضات خود را نسبت به خرید در سال آینده رسمی کند، انجام شود. معامله با FTC می تواند همان نقطه اختلاف را پوشش دهد.

این خرید تاکنون در برزیل، عربستان سعودی و صربستان مورد تایید قرار گرفته است.منبع