ربات چت هوش مصنوعی Google Bard در اولین نسخه نمایشی پاسخ اشتباه را ارائه می دهد

به گفته ناسا، اولین عکس از یک سیاره فراخورشیدی (2M1207b) توسط تلسکوپ بسیار بزرگ رصدخانه جنوبی اروپا (VLT) در سال 2004 تصویربرداری شد. آن اولین عکس از یک سیاره فراخورشیدی در سال گذشته، اما اینطور نبود را اولین عکسی که از یک سیاره فراخورشیدی گرفته شده است.

توییت حاوی پاسخ نادرست در 6 فوریه منتشر شد و بیش از یک میلیون بازدید جمع کرد. از زمان نوشتن این مقاله همچنان زنده است و همچنان در پست وبلاگ Google که Bard را اعلام می کند، نمایش داده می شود.

Bard یک سرویس هوش مصنوعی محاوره ای آزمایشی است که توسط LaMDA پشتیبانی می شود. این برنامه که با استفاده از مدل‌های زبان بزرگ ما ساخته شده و از اطلاعات موجود در وب استفاده می‌کند، یک سکوی راه‌انداز برای کنجکاوی است و می‌تواند به ساده‌سازی موضوعات پیچیده کمک کند → https://t.co/fSp531xKy3 pic.twitter.com/JecHXVmt8l

— Google (@Google) 6 فوریه 2023

گوگل در اعلامیه خود در اوایل این هفته اعلام کرد که Bard را قبل از عرضه گسترده‌تر در هفته‌های آینده در اختیار آزمایش‌کنندگان مورد اعتماد قرار می‌دهد.

همه آنها در مرحله اولیه توسعه هستند و به زمان بیشتری نیاز دارند تا سازندگان مربوطه آنها را برطرف کنند، همانطور که با یک اشتباه شرم آور بارد مشهود است.

در یک ویدیوی کوتاه که نشان می‌دهد بارد چگونه کار می‌کند، از هوش مصنوعی در مورد اکتشافات تلسکوپ فضایی جیمز وب که می‌توان آن را با یک کودک 9 ساله به اشتراک گذاشت، سؤال شد. بارد چندین پاسخ ارائه کرد، از جمله اینکه تلسکوپ “اولین عکس‌ها را از یک سیاره خارج از منظومه شمسی خودمان گرفت.” مشکل این است که دقیق نیست.

منبع

مایکروسافت در پرسش‌های متداول درباره پاسخ‌های تولیدشده توسط هوش مصنوعی خود هشدار داد که بینگ گاهی اطلاعاتی را که پیدا می‌کند اشتباه ارائه می‌کند و می‌توانید پاسخ‌هایی را ببینید که قانع‌کننده به نظر می‌رسند، اما نادرست، ناقص یا نامناسب هستند. ردموند افراد را تشویق می کند تا قبل از تصمیم گیری یا اقدام بر اساس پاسخ های بینگ، از قضاوت خود استفاده کنند و حقایق را دوباره بررسی کنند.

مایکروسافت یک موتور جستجوی Bing و مرورگر Edge مبتنی بر هوش مصنوعی را معرفی کرد در حالی که Google با Bard، یک سرویس آزمایشی هوش مصنوعی مکالمه‌ای که توسط مدل زبان برای برنامه‌های گفتگو (یا به اختصار LaMDA) پشتیبانی می‌شود، به دنیا معرفی کرد. شرکت فناوری چینی Baidu نیز در حال کار بر روی سرویسی شبیه به ChatGPT به نام Ernie است.

برداشت سردبیر: هفته بزرگی برای هوش مصنوعی بود، اما یک گام اشتباه در خارج از دروازه، خطر مربوط به حرکت خیلی سریع و پیش بردن فناوری به توده‌ها را قبل از بررسی کامل نشان می‌دهد. این امر به ویژه در مورد سیستم‌های هوش مصنوعی که اطلاعاتی را که برخی می‌توانند به عنوان واقعیت تفسیر کنند، جمع‌آوری می‌کنند، صادق است.