روزنامه چینی ادعا می کند که ایالات متحده TSMC را برای ساخت کارخانه های آریزونا “فریب” داده است، در حال سرقت فناوری از “تایوان ما” است.


یک سیب زمینی داغ: شرکت تولید نیمه هادی تایوان که بیشتر با نام TSMC شناخته می شود، میلیاردها دلار در تاسیسات خود در ایالات متحده سرمایه گذاری می کند. این خبر خوشایند برای اقتصاد است، اما قطعاً خوشایند چین نیست. یکی از روزنامه های این کشور آسیایی تا آنجا پیش رفته که دولت آمریکا را به فریب دادن TSMC برای ساخت کارخانه های تولیدی در ایالات متحده متهم کرده است و این کشور در حال سرقت فناوری توسعه یافته در “منطقه تایوان ما” است.

ساوت چاینا مورنینگ پست گزارش می‌دهد که یک پست سرمقاله در روزنامه ملی‌گرای چینی گلوبال تایمز، سرمایه‌گذاری TSMC در کارخانه آریزونا خود را به‌عنوان یک چرخش تاریک در صنعت جهانی نیمه‌رساناها مورد انتقاد قرار داد.

امکانات آریزونا TSMC شامل یک فاب 4 نانومتری ارتقا یافته و یک فاب 3 نانومتری برای تولید پیشرفته ترین تراشه ها خواهد بود. گلوبال تایمز ادعا می کند تصمیم TSMC برای سرمایه گذاری در این فناوری پیشرفته در ایالات متحده نشان می دهد که دولت این کشور این شرکت را فریب داده است و واشنگتن آخرین فناوری را از “منطقه تایوان ما” می دزدد، که اشاره ای به ادعای حاکمیت چین بر این جزیره است. .

گلوبال تایمز وابسته به پیپلز دیلی – روزنامه رسمی کمیته مرکزی حزب کمونیست چین – است، بنابراین بدون شک پکن این قطعه را تایید کرده است. برخلاف قانون چیپس که مکرراً آن را تبعیض آمیز خوانده است، دولت چین در مورد تأسیسات TSMC آریزونا اظهارنظر رسمی نکرده است.

«ما باید زنگ خطر را بلندتر به صدا در آوریم […] ایالات متحده ممکن است مانند TSMC بر سازندگان تراشه در کشورهای دیگر فشار بیاورد.» این سرمقاله آمریکا را با گاو نر در یک فروشگاه چین مقایسه می کند و بازار نیمه هادی ها را تکه تکه می کند. این روزنامه همچنین از حزب حاکم دموکرات پیشرو در تایوان انتقاد می کند. مهمانی برای “تخلیه کردن” تایوان.

چین در اعتراضات خود به محدودیت‌های دولت بایدن در صنعت تراشه‌های خود که بر انویدیا و AMD تأثیر گذاشته، صادرات ابزارهای تولید تراشه را پوشش می‌دهد و حتی منجر به خروج آمریکایی‌های چینی از صنعت یا مجبور به ترک تابعیت ایالات متحده شده است، صریح بوده است. اگر بخواهند بمانند

TSMC اخیرا تایید کرده است که سرمایه گذاری خود را در کارخانه های آریزونا از 12 میلیارد دلار به 40 میلیارد دلار افزایش داده است. این سایت ده ها هزار شغل ایجاد خواهد کرد و مجموع تولید 600000 ویفر در سال خواهد داشت. بر خلاف بقیه صنعت فناوری، بزرگترین سازنده تراشه قراردادی جهان در حال حاضر دوران سختی را پشت سر نمی گذارد. در ماه نوامبر با فروش 7.27 میلیارد دلاری، درآمد سالانه 50.2 درصد افزایش یافت.منبع