روز دامنه عمومی هنرهای 1927 را به امروز می آورد

«آزادی» داستان‌های شرلوک هلمز به ویژه قابل توجه است زیرا تمدید اخیر شرایط کپی رایت منجر به درگیری‌های قانونی بین متصدیان املاک نویسنده و آثار مدرن مانند سریال اسپین‌آف Enola Holmes توسط نتفلیکس شد.

در 1 ژانویه 2023، دنیای هنرهای خلاقانه به گذشته بازگشت… تا سال 1927. در آن روز، هزاران کتاب، فیلم و آهنگ‌های موسیقی پس از مدت‌زمان ماندن در حق چاپ به مالکیت عمومی درآمدند. قلمرو اکنون می توان بسیاری از آثار کلاسیک را آزادانه به اشتراک گذاشت و به آنها دسترسی پیدا کرد و بدون ترس از طرح دعوی قضایی یا هزینه های اضافی، دری را به روی تفاسیر مدرن باز می کند.

همانطور که توسط مرکز مطالعه دامنه عمومی دانشکده حقوق دوک توضیح داده شده است، آثاری که وارد حوزه عمومی شده اند می توانند به صورت قانونی و بدون مجوز یا هزینه به اشتراک گذاشته شوند. سالن‌های تئاتر اجتماعی می‌توانند فیلم‌های کلاسیک را نمایش دهند، ارکسترهای جوانان می‌توانند موسیقی را به صورت عمومی اجرا کنند، و مخازن آنلاین مانند بایگانی اینترنتی یا Google Books می‌توانند آثار را کاملاً به صورت آنلاین در دسترس قرار دهند. دسترسی به مطالب فرهنگی که در غیر این صورت ممکن است در تاریخ از بین برود نیز احیا شده است و استفاده مجدد و خلاقیت را ترویج می کند، درست مانند قوانین کپی رایت که روی کاغذ طراحی شده اند.

قرار بود آثار مربوط به سال 1927 در سال 2003 پس از 75 سال کپی رایت به مالکیت عمومی درآیند، اما قانون تمدید مدت حق نسخه‌برداری که توسط کنگره تصویب شد، شرایط حق چاپ را تا 95 سال افزایش داد.

بخونید:  متا با شکایت گروهی فیس بوک و کمبریج آنالیتیکا موافقت کرد و از شهادت زاکربرگ جلوگیری کرد.

در حالی که کتاب‌ها و فیلم‌ها عموماً در قالب اصلی خود در دسترس هستند، آهنگ‌های موسیقی PD شامل برگه‌های موسیقی و اشعار هستند، اما نه ضبط‌های واقعی آهنگ‌ها، که تحت پوشش حق چاپ جداگانه هستند.

انتظار می‌رود که یک نقطه عطف جدید برای مالکیت عمومی در 1 ژانویه 2024، زمانی که اولین حضور میکی ماوس از حق چاپ دیزنی آزاد می‌شود، ایجاد شود. حداقل در ایالات متحده این اتفاق خواهد افتاد. کانادا اخیراً تمدید جدید شرایط کپی رایت را برای 20 سال آینده تصویب کرده است.منبع

چرا مهم است: هنگامی که آثار خلاقانه وارد دامنه عمومی (PD) می شوند، حقوق مالکیت معنوی انحصاری وجود ندارد. کاربران و سازندگان می‌توانند (تقریبا) هر آنچه را که می‌خواهند با چنین محتوایی بسازند و سال 2023 سال مهمی برای مجموعه‌ای از آثار کلاسیک است که با بار حق چاپ آزاد شده‌اند.

آثار قابل توجه از سال 1927 که اکنون به عنوان PD شناخته می شوند عبارتند از: ویرجینیا وولف به سمت فانوس دریایی، آخرین داستان های شرلوک هلمز اثر آرتور کانن دویل، و آثاری از ارنست همینگوی، آگاتا کریستی، هرمان هسه و فرانتس کافکا. متروپلیس فریتز لانگ، آواز قو علمی-تخیلی دوران فیلم صامت، و همچنین آهنگ موزیکال با نام مناسب The Best Things in Life Are Free از موزیکال Good News، و بسیاری موارد دیگر نیز موجود است.