رونق تراشه های هوش مصنوعی Nvidia را به ارتفاعات جدیدی سوق می دهد، لعنت بر گیمرها

جنسن بدون شک از تبدیل شدن هوش مصنوعی مولد به “بار کار اصلی اکثر مراکز داده جهان” خوشحال است، اما گیمرها به طور قابل درک از استراتژی انویدیا با کارت های گرافیک سری RTX 40 کمتر خوشحال هستند. بین قیمت‌های بالا و مقدار پایین VRAM در برخی از مدل‌های جدید، علاقه‌مندان به رایانه‌های شخصی دقیقاً برای ارتقا عجله ندارند. این امر باعث شد تا انویدیا یک نوع RTX 4060 Ti با بافر فریم بزرگ‌تر را معرفی کند و همچنین شاهد افت قیمت کمی در مدل‌های موجود هستیم.

همچنین بخوانید: آیا انویدیا اکنون یک سهام نرم افزاری است؟ مزیت رقابتی CUDA

تقریباً همه کسب‌وکارهای خارج از کشور سعی می‌کنند از قطار هوش مصنوعی بپرند و این باعث خوشحالی انویدیا و سرمایه‌گذاران آن بیشتر از همیشه می‌شود. در واقع آنقدر خوشحالم که این شرکت احساس می‌کند به زودی می‌تواند به اولین سازنده تراشه تبدیل شود که ارزش آن به بیش از 1 تریلیون دلار می‌رسد، به لطف تقاضای بسیار زیاد برای پردازنده‌های گرافیکی مرکز داده و شتاب‌دهنده‌های هوش مصنوعی. سرمایه گذاران قیمت سهم را افزایش داده اند و از زمان نوشتن این مطلب در حدود 384 دلار (بیش از 25 درصد افزایش نسبت به سه شنبه) در نوسان است.

یک چیز مطمئن است، دیوانگی هوش مصنوعی صنعت فناوری را متحول می کند و انویدیا به لطف پشته نرم افزار CUDA که منحصراً برای ارائه های سخت افزاری آن است، بیشترین سود را می برد. رقبا تاکنون نتوانسته‌اند یک جایگزین واقعی ایجاد کنند و دیگران را در صنعت متقاعد کنند که از آن استفاده کنند، اگرچه شرکت‌هایی مانند AMD و Intel مطمئناً با ابزارهایی مانند ROCm و oneAPI تلاش کرده‌اند.

بخونید:  مراقب SSD های جعلی Samsung 980 Pro باشید که قیمت آن ها خیلی خوب است که واقعی نباشد

برخی از شرکت‌ها مانند مایکروسافت، متا، آمازون و گوگل برای تلاش‌های خود در زمینه هوش مصنوعی روی سیلیکون سفارشی سرمایه‌گذاری می‌کنند، اما این امر به این زودی‌ها اشتهای آن‌ها را برای پردازنده‌های گرافیکی انویدیا کاهش نخواهد داد. جنسن هوانگ، مدیرعامل انویدیا، طی تماسی با سرمایه‌گذاران چهارشنبه توضیح داد که این شرکت 15 سال سرمایه‌گذاری روی توسعه سخت‌افزار و نرم‌افزار گذاشته است که آن را در موقعیت مناسب در زمان مناسب برای سرمایه‌گذاری در چرخه سرمایه‌گذاری بزرگ شرکت‌های بزرگ و کوچکی که روی هوش مصنوعی کار می‌کنند، قرار داده است. خدمات مبتنی بر

درآمد بازی های انویدیا در سه ماهه اول سال مالی جاری 2.24 میلیارد دلار بوده است که کاهش 38 درصدی نسبت به سال گذشته را نشان می دهد. این شرکت شرایط کلی اقتصادی و عرضه نسبتا کند پردازنده‌های گرافیکی سری RTX 40 را عامل این کاهش می‌داند. با این حال، استیون والتون خودمان نگاهی به RTX 4060 Ti که اخیراً عرضه شده است، کرد و متوجه شد که قیمت آن 400 دلار است. مدل های بالاتر به ترتیب 600 و 800 دلار هستند، بنابراین گزینه های چندان اشتها آور برای گیمرها نیست، حتی اگر ارزش پول بیشتری را ارائه دهند.

هوش مصنوعی یکی از دلایل اصلی رشد کسب و کار مرکز داده انویدیا است که در سه ماه اول امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته کمتر از 14 درصد رشد کرده است. برای مرجع، مرکز داده و گروه هوش مصنوعی اینتل افت خیره کننده 39 درصدی را ثبت کردند و بخش مرکز داده AMD درآمد ثابتی را در مقایسه با سه ماهه مشابه در سال 2022 به دست آورد.

بخونید:  How to Run Stable Diffusion on Your PC to Generate AI Images

خط پایین: انویدیا رقابت برای توسعه هوش مصنوعی‌های مولد مانند ChatGPT و Midjourney را لحظه لحظه آیفون برای هوش مصنوعی می‌داند. مهمتر از آن، به نظر می‌رسد که این شرکت برای سرمایه‌گذاری بر تقاضای فزاینده برای پردازنده‌های گرافیکی و شتاب‌دهنده‌های هوش مصنوعی موقعیت خوبی دارد و این باعث شده ارزش آن در این هفته نزدیک به 1 تریلیون دلار باشد. آخرین گزارش مالی آن چشم‌انداز آینده خوبی را ترسیم می‌کند، اما همچنین یادآوری می‌کند که راضی کردن گیمرها برای این شرکت در اولویت نیست. و احتمالا تا زمانی که صنعت فناوری به هوش مصنوعی وسواس دارد، چنین نخواهد بود.

این تا حدی توضیح می‌دهد که چرا انویدیا برخی از تولیدات گرافیکی GeForce RTX 4090 را به سمت تولید پردازنده‌های گرافیکی سازمانی H100 مبتنی بر Hopper منتقل کرده است. شرکت هایی مانند مایکروسافت، اوراکل، OpenAI، توییتر، آمازون و گوگل همگی مقادیر زیادی از محصول دوم را برای آموزش و اجرای هوش مصنوعی مولد خریداری می کنند. برای در نظر گرفتن همه چیز، RTX 4090 با قیمتی در حدود 1600 دلار به فروش می رسد، در حالی که کارت های H100 استفاده شده با قیمت بیش از 40،000 دلار در eBay به فروش می رسند. این باعث می شود حتی پردازنده های نسل چهارم Xeon Scalable Sapphire Rapids اینتل ارزان به نظر برسند و 17000 دلار هستند.

همانطور که از نمودار بالا می بینید، این یک معامله بزرگ برای تیم گرین است زیرا تقریباً یک سال است که بیش از نیمی از درآمد آن از آنجا حاصل می شود. این شرکت 4.28 میلیارد دلار فروش به مشتریان سازمانی ثبت کرد که بالاتر از رقم 3.9 میلیارد دلاری مورد انتظار تحلیلگران است.

بخونید:  ریمسترهای Final Fantasy پیکسل در پایگاه داده ESRB برای PS4 و Switch نمایش داده می شوند

در نتیجه، انویدیا به آینده خوشبین است و انتظار دارد در سه ماهه مالی جاری حدود 11 میلیارد دلار درآمد ایجاد کند. این یک افزایش 64 درصدی نسبت به سال گذشته خواهد بود و رکورد جدیدی را از نظر درآمد سه ماهه برای شرکتی که از جنسن بهره می برد، به شمار می رود. باید منتظر بمانیم و ببینیم.منبع