زاکربرگ از هوش مصنوعی متا، از جمله چت مبتنی بر هوش مصنوعی برای واتس‌اپ و مسنجر خبر داد.

در حالی که متا در حال حاضر از هوش مصنوعی مولد استقبال می کند، باید فکر کرد که آیا تمرکز آن از برنامه های متاورز شرکت دور می شود. اعتقاد زاکربرگ مبنی بر اینکه این فناوری به اندازه اینترنت انقلابی خواهد بود، باعث شد تا فیس بوک نام شرکت خود را در سال 2021 به Meta تغییر دهد. یکی از مدیران اخیراً گفته است که متاورس در نهایت به اندازه تلفن های هوشمند مهم خواهد بود.

اولین گام، ساخت ابزارهای خلاقانه و گویا خواهد بود، با هدف بلندمدت ایجاد “شخصیت های هوش مصنوعی که می توانند به روش های مختلف به مردم کمک کنند.” زاکربرگ می گوید که این شرکت در حال بررسی استفاده از هوش مصنوعی مولد در متن، مانند چت در مسنجر و واتس اپ است. احتمالاً شامل اجرای چیزی شبیه به ChatGPT است که به افراد در نوشتن پیام کمک می کند.

انفجار ChatGPT و دیگر هوش مصنوعی‌های مولد در ماه‌های اخیر باعث شده است که شرکت‌ها برای پیاده‌سازی آن‌ها در محصولات خود، از جمله مرورگرهای Bing و Edge مایکروسافت، روی یکدیگر سقوط کنند. همچنین منجر به راه اندازی صدها استارت آپ مبتنی بر فناوری شده است.

متا هفته گذشته مدل جدید زبان طبیعی خود را با نام LLaMA منتشر کرد که ظاهراً در اکثر معیارها عملکرد بهتری از GPT-3 دارد و تنها یک دهم اندازه کل GPT-3 است.

زاکربرگ نوشت که ایجاد گروه هوش مصنوعی شامل جمع آوری تیم های دیگری است که روی هوش مصنوعی مولد از سراسر شرکت کار می کنند. رئیس متا می گوید که این کار در این زمینه توربوشارژ می شود.

اما آزمایشگاه های واقعیت متا، بخش مسئول متاورس، طی دو سال گذشته ده ها میلیارد دلار ضرر کرده است. زاکربرگ اصرار دارد که این سرمایه گذاری در درازمدت نتیجه خواهد داد و در طول زمان صدها میلیارد، اگر نگوییم تریلیون ها دلار، سود خواهد داشت.

چه اتفاقی افتاده؟ مارک زاکربرگ اعلام کرده است که متا در زمینه هوش مصنوعی عقب نمی ماند. مدیر عامل شرکت گفت که شرکت او در حال ساخت یک گروه محصول سطح بالا است که بر پیاده سازی هوش مصنوعی مولد در خدمات خود تمرکز می کند و “تجارب لذت بخشی” را برای کاربران فراهم می کند.

هوش مصنوعی متا همچنین برای تصاویری مانند فیلترهای اینستاگرام و فرمت های تبلیغاتی و همچنین “تجربه های ویدئویی و چند وجهی” استفاده خواهد شد.

Axios می نویسد که تیم توسط معاون احمد الداله هدایت خواهد شد که 16 سال را در اپل سپری کرد تا اینکه در آوریل 2020 به متا ملحق شد.

تعداد کمی از افراد خارج از متا، شور و شوق زاک را برای پلتفرم VR/AR فراگیر دارند. با توجه به اینکه بسیاری از غول‌های فناوری اکنون از هوش مصنوعی به عنوان چیز بزرگ بعدی استقبال می‌کنند، ممکن است همه‌چیز در متاورس اشتباهی بسیار پرهزینه برای متا باشد؟ زاکربرگ فکر می کند که تا سال 2030 متوجه این موضوع نخواهیم شد، تا آن زمان همه چیز احتمالاً نوعی ادغام با هوش مصنوعی خواهد داشت.منبع