زمستان کریپتو سردتر می شود: از دست دادن شغل بیشتر، هشدارهایی درباره سقوط بیت کوین به 5000 دلار در سال آینده


یک سیب زمینی داغ: زمستان کریپتو در حال آب شدن نیست. داره سردتر میشه این نظر یک مدیر عامل صرافی ارزهای دیجیتال است که طی دو روز گذشته 30 درصد از کارکنان خود را اخراج کرده است، روندی که ماه‌ها در صنعت فراگیر بوده و با سقوط FTX تشدید شده است. چقدر اوضاع می تواند بدتر شود؟ یک سناریو پیش‌بینی می‌کند که بیت کوین تا 5000 دلار سقوط کند، سطحی که از مارس 2020 مشاهده نشده است.

محبوب‌ترین رمزارز جهان از زمانی که در نوامبر 2021 به بالاترین رقم نزدیک به 69000 دلار رسید، در مسیر نزولی قرار گرفته است. این صنعت پس از فروپاشی TerraUSD در ماه مه متزلزل شد و انفجار اخیر صرافی FTX موج شوک لرزه‌ای را در بازارها ایجاد کرد.

به اصطلاح زمستان کریپتو شاهد کاهش قیمت دارایی‌های دیجیتال (از جمله NFT)، دعوی قضایی، ورشکستگی و از دست دادن شغل بوده است. بلومبرگ می نویسد که به غول صرافی کریپت در اخراج کارکنان، Bybit و Swyftx می پیوندند که به ترتیب 30 و 35 درصد تعداد کار خود را کاهش می دهند.

الکس هارپر، مدیرعامل Swyftx در نامه‌ای به کارمندان گفت که صنعت می‌تواند شاهد «رویدادهای از نوع قو سیاه» بیشتری باشد، در حالی که رئیس Bybit، بن ژو هشدار داد، «ما وارد زمستانی حتی سردتر از آنچه پیش‌بینی می‌کردیم هستیم.»

رئیس تحقیقات جهانی استاندارد چارترد، اریک رابرتسن، نوشت که یکی از آن سناریوهای غافلگیرکننده قو سیاه سقوط حتی بیشتر بیت کوین در سال آینده، به 5000 دلار است. این بدبینی توسط لری فینک، مدیر عامل شرکت بلک راک، مشترک است، که معتقد است «بیشتر» شرکت های رمزنگاری از پیامدهای فروپاشی FTX جان سالم به در نخواهند برد.

بانک مرکزی اروپا که هرگز سعی نکرده است انزجار خود را نسبت به ارزهای دیجیتال پنهان کند، هفته گذشته بیت کوین را “دست و پا گیر، کند و گران” خواند و افزود که این بیت کوین در مسیر “بی ربط” قرار دارد و “هرگز به میزان قابل توجهی برای استفاده از آن استفاده نشده است. معاملات در دنیای واقعی قانونی.” این اظهارات پس از آن مطرح شد که کریستین لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا گفت که ارزهای دیجیتال در ماه مه هم مبتنی بر «هیچ چیز» است و هم ارزش آن را ندارد.

منبع: Balthazar, DappRadar

طبق آخرین به‌روزرسانی NFT Marketplace پلتفرم بازی NFT Balthazar DAO، نوامبر رکورد جدیدی را برای فروش ماهانه NFT در 5 بازار برتر امسال (394.02 میلیون دلار) ثبت کرد. مورد مثال: فیلم Bored Ape NFT جاستین بیبر که در آغاز سال 2022 1.2 میلیون دلار برای او هزینه داشت، اخیراً 69000 دلار ارزش گذاری شده است.منبع