زنجیره تامین چین: شنژن در یک روز ساخته نشد

یادداشت ویراستار:
نویسنده مهمان، جاناتان گلدبرگ، بنیانگذار D2D Advisory، یک شرکت مشاوره چند منظوره است. جاناتان استراتژی‌های رشد و اتحادهایی را برای شرکت‌هایی در صنعت موبایل، شبکه، بازی و نرم‌افزار ایجاد کرده است.

فایننشال تایمز: چگونه چین ثروت خود را به چین گره زد؟

در بخش‌هایی از جنوب چین، ISO به ویژگی کارفرمایان اصلی تبدیل شده است که شرکت‌های خدمات محلی بسیاری از این شیوه‌ها را با رستوران‌ها و کلوپ‌های شبانه که به دنبال گواهی ISO هستند نیز اتخاذ می‌کنند، احتمالاً با این فرض که مشتریان آن‌ها از کیفیت قدردانی می‌کنند.

در مقابل، در شنژن ده‌ها شرکت وجود دارند که فقط در آن ابزاری تخصص دارند که می‌توانند فردا به کارخانه تحویل دهند، همراه با یک خدمه برای اجرای آن. خوشه های صنعتی پدیده ای شناخته شده هستند، اما هیچ خوشه ای در مقیاس و عمق وجود ندارد که بتوان آن را با شنژن امروز مقایسه کرد.

فایننشال تایمز اخیراً نگاهی عمیق به نحوه ساخت زنجیره تأمین خود در چین توسط اپل منتشر کرده است. این یک سوال مهم است و نویسنده آن پاتریک مک گی جزئیات شگفت انگیزی را کشف می کند. از آنجایی که ما در پایان چند نقل قول رنگی ارائه کردیم، اخیراً در مورد اینکه چه مدت طول می کشد تا این زنجیره تأمین باز شود – چه برای چین و چه برای صنعت فناوری ایالات متحده، بسیار از ما سؤال شده است. پاسخ کوتاه این است – مدت زمان طولانی.

و این واقعاً به اصل موضوع می‌پردازد، توانایی‌های تولیدی چین به همان اندازه که با آمارهای سخت و سرمایه فیزیکی و پول ساده و قدیمی سنجیده می‌شود، با سرمایه‌های نامشهود و انسانی سنجیده می‌شود.

بخونید:  سیستم مورد نیاز Atomic Heart تایید شد، 90 گیگابایت فضای ذخیره سازی می خواهد

زنجیره تامین لوازم الکترونیکی آینده احتمالا در ده ها کشور مانند مکزیک، ویتنام و مالزی تکه تکه خواهد شد. و این تکه تکه شدن باعث افزایش اصطکاک به سیستم می شود و احتمالاً آن را در برابر اختلالات دوره ای آسیب پذیرتر می کند.

همانطور که گفته شد، قطار ایستگاه را ترک کرده است. شرکت های آمریکایی هر کاری که می توانند انجام می دهند تا وابستگی خود به چین را کاهش دهند و/یا از بین ببرند. شایعاتی شنیده‌ایم مبنی بر اینکه اپل می‌خواهد تا پنج سال آینده اکثر تولیدات خود را به خارج از چین منتقل کند. ما هیچ ایده ای نداریم که آیا این درست است یا خیر، اما فقط اپل می تواند حتی چنین جدول زمانی را در نظر بگیرد. هیچ جایگزین آماده ای وجود ندارد و احتمالا هرگز وجود نخواهد داشت.

بسیاری از توانایی های فعلی چین فراتر از تولید محض است. یکی از جذاب‌ترین جنبه‌های مجموعه الکترونیکی چین جنوبی، میزان ورود آن به کل اقتصاد است. FT آماری باورنکردنی ارائه کرد. آنها به گواهینامه های ISO نگاه کردند. ISO یک سازمان استاندارد بین المللی است که شرکت ها را بر اساس مجموعه ای دقیق از صلاحیت های فرآیند گواهی می دهد و دریافت که:

اعتبار تصویر: رابرت بای، CGTNمنبع

سلطه چین تا حدی قابل اندازه گیری است. در سال 2021، تعداد سازمان‌هایی در کشور که برای تأیید بهترین شیوه‌ها در «سیستم‌های مدیریت کیفیت» – گواهینامه ISO 9001 – ممیزی شده بودند، 426716 یا تقریباً 42 درصد از کل جهانی بود. برای هند این رقم 36505 بود. برای ایالات متحده، 25561 بود.

چین نیز ثابت نیست. هزینه نیروی کار به دلیل افزایش درآمد و جمعیت نامطلوب سال ها در چین در حال افزایش بوده است. زمانی که اپل شروع به تولید در چین کرد، اکثر کارمندان فاکسکان فصلی بودند و در دوره‌های شلی به خانه‌های روستایی خود می‌رفتند و برمی‌گشتند. فرزندان آن‌ها که امروزه در کارخانه کار می‌کنند، احتمالاً حداقل تا حدی در شهرها بزرگ می‌شوند و برای خود آیفون و آی‌پد می‌خواهند. به همان اندازه که اختلافات تجاری اخیر بین چین و ایالات متحده کاتالیزور شروع این روند بوده است، به هر حال تقریباً به طور قطع اجتناب ناپذیر بود.

مشکل این تحلیل این است که هیچ راه آسانی برای کمی کردن مشکل وجود ندارد. ما می‌توانیم به تولید جهانی نگاه کنیم، که چین 28.7 درصد از سهم ایالات متحده با 16.8 درصد سهم دارد، یا فقط سهمی از لوازم الکترونیکی مصرفی که حتی بیشتر از آن دورتر است. اما این تنها بخشی از تصویر است.

برای شرکت هایی مانند اپل، این به معنای مقیاس است – توانایی تولید چند صد میلیون آیفون در سال تا درجه بالایی از قابلیت اطمینان. برای شرکت های کوچکتر، به معنای انعطاف پذیری و چرخش سریع است. ما اخیراً با شرکتی کار کردیم که به دنبال تهیه محصول از یک تولید کننده آمریکایی بود. در اواسط برنامه‌ریزی، متوجه شدند که به ابزار خاصی برای تولید نیاز دارند، اما سازنده قراردادی هیچ تجربه‌ای با دستگاه نداشت، که تولید را ماه‌ها به تعویق انداخت در حالی که آنها به دنبال اجاره بودند و حتی پیدا کردن آن سخت‌تر بود. تیمی که می دانست چگونه از آن استفاده کند.

مجتمع الکترونیکی جنوب چین به همان اندازه که بر پایه سرمایه و پول ساده و قدیمی ساخته شده است، بر اساس سرمایه انسانی و چیزهای نامشهود ساخته شده است. این کار را برای دیگران سخت‌تر می‌کند.