سازندگان رایانه های شخصی همچنان با کاهش محموله ها دست و پنجه نرم می کنند

بازار سنتی رایانه‌های شخصی تنها مقوله‌ای نیست که اخیراً با کاهش مواجه شده است. انتظار می‌رود که مانیتورهای گیمینگ در سال 2022 اولین کاهش نسبت به سال گذشته را تجربه کنند و فروش گوشی‌های هوشمند همچنان کاهش می‌یابد. محموله های هارد دیسک در سه ماهه دوم سالانه 33 درصد کاهش یافت و به حدود 45 میلیون دستگاه رسید.

با این حال، این همه خبر بد نیست، زیرا محدودیت های عرضه در حال کاهش است. Valve اخیراً سیستم رزرواسیون Steam Deck خود را ارتقا داده است و اکنون می تواند واحدها را در عرض 1-2 هفته به خریداران برساند. تبلت ها و کروم بوک ها نیز با ادامه تقاضا برای جایگزین های ارزان تر برای رایانه های شخصی شروع به عادی شدن می کنند.

IDC اعلام کرد که میانگین قیمت‌های فروش (ASP) رایانه‌های شخصی در سه ماهه جاری را نیز زیر نظر خواهد داشت. ASP ها پنج چهارم متوالی افزایش یافتند و به 910 دلار در سه ماهه اول رسیدند – بالاترین سطح از سال 2004 – اما با کاهش تقاضا و تبلیغات در نوسان کامل، صعود ASP معکوس شد.

لنوو با 16.9 میلیون محموله رایانه شخصی پیشتاز این بسته بود که نسبت به سال گذشته 16.1 درصد کاهش داشت. HP با 12.7 میلیون دستگاه در جایگاه دوم قرار گرفت و پس از آن Dell با 12 میلیون رایانه شخصی در جایگاه دوم قرار گرفت. در واقع، هر یک از پنج تولیدکننده برتر به جز اپل، شاهد کاهش فروش نسبت به سه ماهه سال قبل بودند.

بخونید:  سامسونگ برنامه های 1000 لایه V-NAND و GDDR7 را در کنفرانس سالانه فناوری به اشتراک می گذارد

به طور خلاصه: محموله های رایانه های شخصی سنتی به سیر نزولی خود در سه ماهه سوم ادامه دادند. بر اساس آخرین گزارش شرکت بین المللی داده (IDC)، محموله های جهانی در دوره سه ماهه منتهی به 30 سپتامبر در مجموع به 74.3 میلیون دستگاه رسیده است که 15 درصد کمتر از 87.3 میلیون رایانه شخصی است که در بازه زمانی مشابه سال گذشته ارسال شده بود.

IDC کاهش سال به سال را ناشی از ترکیبی از تقاضای خنک کننده و عرضه نابرابر می داند. جیتش اوبرانی، مدیر تحقیقات IDC، گفت که تبلیغات اپل و دیگران به کاهش سقوط کمک کردند. IDC همچنین خاطرنشان کرد که حجم محموله‌ها بسیار بالاتر از سطوح قبل از همه‌گیری باقی می‌ماند، زیرا فروش عمدتاً توسط شرکت‌هایی انجام می‌شد که ناوگان خود را تازه‌سازی می‌کردند.

این شرکت مستقر در کوپرتینویی 10.1 میلیون مک در سه ماهه سوم جابجا کرد که 40 درصد افزایش نسبت به 7.2 میلیون دستگاه در سال گذشته داشت.

اعتبار تصویر: Oussama Bergaouiمنبع