سامسونگ تایید می کند که می خواهد رم GDDR7 با سیگنال PAM-3 به سرعت 36 گیگابیت بر ثانیه برسد.


چرا مهم است: تا کنون، سازندگان مجبور بوده‌اند از نسخه‌های جایگزین حافظه GDDR6 به عنوان توقفگاه استفاده کنند، در حالی که منتظر هستند تا GDDR7 با یک جهش نسلی واقعی در پهنای باند برسد. سامسونگ یک قطعه پازل مهم را در برنامه های خود برای انجام این وظیفه فاش کرده است.

سامسونگ اخیرا تایید کرده است که رم GDDR7 از سیگنالینگ PAM-3 (مدولاسیون دامنه پالس 3 سطح) استفاده می کند. این به کارت‌های گرافیکی آینده کمک می‌کند تا نرخ داده‌های GDDR6 را دو برابر کند.

رم معمولی GDDR6 – موجود در سری جدید Radeon RX 7000 AMD – از سیگنال NRZ (بدون بازگشت به صفر) برای دستیابی به نرخ داده بین 14 تا 24 گیگابیت بر ثانیه استفاده می کند. این می تواند سیگنال هایی را با مقادیر 0 یا 1 برای 1 بیت در هر چرخه حمل کند.

پردازنده‌های گرافیکی جدیدتر، مانند سری RTX 4000 انویدیا، به GDDR6X منتقل شدند، که کمی سریع‌تر با سرعت 18 تا 23 گیگابیت بر ثانیه است. آنها این کار را با استفاده از PAM-4 انجام می دهند که می تواند به 2 بیت در هر چرخه با مقادیر 0، 1، 2 یا 3 برسد.

سامسونگ تایید کرد که GDDR7 در کنفرانس روز فناوری خود در ماه اکتبر به سرعت 36 گیگابیت بر ثانیه خواهد رسید، اما اخیراً فاش کرد که با PAM-3 که تعادلی بین NRZ و PAM-4 ایجاد می‌کند، به این هدف خواهد رسید.

PAM-3 از مقادیر -1، 0 و 1 برای دستیابی به 3 بیت در هر دو چرخه یا 1.5 بیت در هر چرخه استفاده می کند. این 25 درصد نسبت به NRZ با پهنای باند بالاتر از نظر انرژی کارآمدتر است، اما نسبت به PAM-4 نیاز به تجهیزات کمتری دارد که باعث ارزان‌تر شدن آن می‌شود. کابل‌های Thunderbolt 5 اینتل همچنین از سیگنال‌دهی PAM-3 برای ارائه پهنای باند 80 گیگابیت بر ثانیه استفاده می‌کنند که دو برابر Thunderbolt 4 است.

سامسونگ همچنین اخیراً یک جایگزین دیگر GDDR6 – GDDR6W – را برای رقیب حافظه HBM2 معرفی کرد. این شرکت HBM2 را به عنوان جانشین احتمالی GDDR6 با پهنای باند بیشتر و سرعت بالاتر معرفی کرد، اما اجرای آن در کارت‌های گرافیک سری Vega AMD ناموفق بود و باعث بازگشت AMD به GDDR6 شد.

پهنای باند GDDR6W بسیار برتر از GDDR6 و مشابه HBM2 است. علاوه بر این، می‌تواند از فرآیندهای تولیدی مشابه محصولات GDDR6 پشتیبانی کند. اعلامیه های سامسونگ به هیچ سوالی درباره زمان عرضه GDDR7 پاسخ نمی دهد، اما AMD و Nvidia می توانند GDDR6W را برای سری بعدی کارت های گرافیک خود قبل از انتقال به GDDR7 انتخاب کنند.

اسلاید ارائه سامسونگ که PAM-3 را برای GDDR7 نشان می دهد، همچنین به سایر فناوری های جدید DRAM مانند T-Coul و Multiplexed Rank DIMM (MRDIMM) اشاره می کند. T-Coil می تواند به طور قابل توجهی سرعت IO را افزایش دهد، در حالی که MRDIMM می تواند ظرفیت را دو برابر کند.

منبع