سامسونگ تراشه های 3 نانومتری را برای Nvidia، Baidu، Qualcomm و IBM تولید خواهد کرد.


در متن: سامسونگ از پیشرفته ترین فرآیند تولید خود برای ساخت تراشه برای چهار شرکت فناوری معروف استفاده خواهد کرد. رقابت برای سبقت گرفتن از TSMC به عنوان بزرگ‌ترین کارخانه ریخته‌گری تراشه‌های جهان ادامه دارد، در حالی که درگیری‌های ژئوپلیتیکی تعادل اقتصادی قدیمی را از هم می‌پاشد.

به گفته منابع صنعتی ناشناس، سامسونگ توسط چهار شرکت بزرگ فناوری در جهان به عنوان شریک تولیدی انتخاب شده است. انویدیا، کوالکام، آی‌بی‌ام و بایدو از جدیدترین فرآیند تولید این شرکت کره‌ای برای عرضه محصولات آتی خود در بازار استفاده خواهند کرد، در حالی که سامسونگ امیدوار است در مسابقه ریخته‌گری تراشه، جایگاه خود را در TSMC به دست آورد.

سامسونگ از نود 3 نانومتری که اخیراً رونمایی شده است، از اوایل سال 2024 برای تامین تراشه شرکت‌های بی‌سابقه در مقادیر زیاد، استفاده خواهد کرد. تراشه هایی برای گوشی های هوشمند و بایدو از 3 نانومتر برای مراکز داده ابری خود استفاده کند.

سامسونگ تولید انبوه تراشه های 3 نانومتری را در ماه ژوئن آغاز کرد. این شرکت می‌گوید جدیدترین فناوری تولید آن‌ها در مقایسه با گره ۵ نانومتری نسل قبلی، پیشرفت‌های قابل‌توجهی را برای بهره‌وری انرژی (۴۵ درصد) و عملکرد تراشه (۲۳ درصد) به همراه دارد.

نسل دوم فرآیند 3 نانومتری در حال حاضر در حال توسعه است، زیرا سامسونگ می گوید هنوز فضای زیادی برای بهبود کارایی و عملکرد بیشتر وجود دارد.

در حالی که این شرکت در حال پیشرفت در رقابت 3 نانومتری است، سامسونگ دومین کارخانه ریخته‌گری تراشه‌های بزرگ پس از TSMC است که سهم سامسونگ را تقریباً سه برابر می‌کند. TSMC در حال کار برای گسترش دامنه تولید خود در خارج از تایوان، با کارخانه های جدید در ایالات متحده است. در همین حال، سامسونگ در حال حاضر یک رویکرد تجاری بین المللی دارد، زیرا آنها کارخانه های تولیدی در کره جنوبی (گیهونگ، هواسونگ، پیونگ تاک)، ایالات متحده آمریکا (آستین، تیلور) و چین (شیان) دارند.

سامسونگ به دلیل رهبری تجارت حافظه به خوبی شناخته شده است، اما وضعیت ژئوپلیتیک کنونی می تواند به آنها کمک کند تا در مقابل TSMC به یک ابرقدرت تولیدی رقیب تبدیل شوند. بسیاری از شرکت‌های «فناوری بزرگ» نیز در تلاش برای کاهش اتکای خود به تولیدکنندگان مستقر در چین در بحبوحه درگیری دیپلماتیک و اقتصادی فزاینده بین واشنگتن و پکن، به دنبال شراکت‌های جدید هستند.منبع