سامسونگ تولید DDR3 و قیمت DDR4 را کاهش می دهد تا مشتریان را به سمت فناوری جدیدتر DRAM سوق دهد

سامسونگ می خواهد مشتریان خود را با ارائه تخفیف در ظرفیت های محبوب مانند 4 گیگابایت، به سمت تراشه های DDR4 سوق دهد. هنوز خیلی زود است که بگوییم آیا این منجر به کاهش قیمت‌ها برای مصرف‌کنندگان می‌شود یا خیر، اما سرد شدن کلی بازار فشار نزولی قابل‌توجهی بر قیمت DRAM وارد کرده است.

برای سامسونگ، فروش حافظه بیش از نیمی از درآمد کلی آن را تشکیل می دهد، بنابراین تمرکز بر روی DDR4 و DDR5 DRAM در جایی که حاشیه سود بیشتر است منطقی است. درآمد این شرکت در شش ماهه اول سال 2022 رشد کرد و حتی به رکورد 58.9 میلیارد دلار در سه ماهه دوم رسید، اما انتظار می رود این روند در سه ماهه آینده معکوس شود.

در اوایل سال جاری، سامسونگ و SK Hynix اولین کسانی بودند که اعلام کردند تولید DDR3 را در ماه‌های آینده متوقف می‌کنند، در حالی که شرکت‌هایی مانند Micron و تولیدکنندگان تخصصی DRAM مانند Nanya Technology، Elite Semiconductor Memory Technology، Etron Technology، و Winbond Electronics به مشتریان خود اطمینان دادند که این کار را انجام می‌دهند. به تولید بیشتر برای آینده قابل پیش بینی ادامه خواهد داد.

به گفته تحلیلگران بازار در TrendForce، صنعت در حال حاضر با مازاد عرضه DRAM دست و پنجه نرم می کند و به دنبال خلاصی از موجودی اضافی است، حتی اگر این به معنای قربانی کردن 18 درصد از نظر قیمت باشد.

با کاهش تقاضا برای DDR3، طبق گزارش ها، سامسونگ تولید خود را حتی در مقایسه با سال گذشته به شدت کاهش می دهد. آگاهان صنعت بر این باورند که غول فناوری کره ای تا پایان سال جاری پذیرش سفارشات جدید حافظه DDR3 را متوقف می کند و تا پایان سال 2023 همه آنها را انجام می دهد.

این حرکت بیشتر بر دستگاه‌هایی مانند روترها، نقاط دسترسی بی‌سیم، سوئیچ‌ها، مودم‌ها و ست‌تاپ‌باکس‌ها تأثیر می‌گذارد، جایی که سازندگان سال‌ها از ماژول‌های DDR3 نسبتاً ارزان 1 گیگابایت، 2 گیگابایت و 4 گیگابایت استفاده می‌کنند. برخی از لپ‌تاپ‌ها و تبلت‌های ارزان قیمت نیز این ماژول‌ها را ادغام می‌کنند، اما در چند سال گذشته بسیار نادر شده‌اند.

به طور خلاصه: DDR3 در راه خروج است، حتی اگر تقاضا برای آن سال ها طول بکشد تا از بین برود. در آینده، ماژول‌های DDR3 گران‌تر می‌شوند، اما خبر خوب این است که محصولات DDR4 و DDR5 هر ماه ارزان‌تر می‌شوند.منبع

سال گذشته، عرضه حافظه‌های DDR3 در حال کاهش بود و حاشیه سود کم بود، بنابراین نباید کسی را متعجب کرد که سازندگان به دنبال حذف تدریجی آن‌ها به نفع انواع جدیدتر مانند DDR4 و DDR5 هستند.