سامسونگ حافظه جدید GDDR6W را معرفی کرد که رقیب HBM2 است


در متن: از آنجایی که سازندگان همچنان آخرین افت عملکرد ماژول های حافظه فعلی GDDR6 و GDDR6X را کاهش می دهند، سامسونگ یک محصول جدید و بهبود یافته را برای خانواده — GDDR6W اعلام کرده است. سامسونگ ادعا می کند که GDDR6W می تواند با پهنای باند و سرعت HBM2 رقابت کند.

در سال 2016، سامسونگ و سایر تولیدکنندگان شروع به ساخت جانشین ماژول های حافظه با پهنای باند بالا (HBM) سریع (اما معیوب) کردند. حافظه با پهنای باند بالا 2 (HBM2) ظاهراً تمام مشکلات مربوط به نسل قبلی را برطرف کرد و ظرفیت، سرعت و پهنای باند را افزایش داد. متأسفانه، HBM2 هرگز در بازار کارت های گرافیک دسکتاپ موفقیت چشمگیری نداشت.

خطوط کارت های Fury و Vega به ترتیب از HBM و HBM2 استفاده کردند. متأسفانه، هرکدام با شکست مواجه شدند و AMD دوباره به حافظه GDDR6 بازگشت و با سری RX 5000 شروع شد. برخی از کاربران به طور قابل درک در مورد کنار گذاشتن سریع HBM2 ناامید شدند.

روز سه شنبه، سامسونگ جدیدترین محصول خود را به خانواده GDDR6، GDDR6W، معرفی کرد. غول فناوری کره جنوبی می خواست برخی از مزایای HBM2 را به پلتفرم موفق GDDR6، به ویژه افزایش پهنای باند، به ارمغان بیاورد. بر اساس جزئیات و اعدادی که سامسونگ ارائه می دهد، GDDR6W می تواند یک تغییر دهنده بازی در پردازنده های گرافیکی آینده باشد.

سامسونگ تاکید زیادی بر واقعیت مجازی و برنامه های کاربردی “Metaverse” دارد. با این حال، دلیلی وجود ندارد که GDDR6W به طور کلی مزایایی برای کارت‌های گرافیک مجزای آینده به همراه نداشته باشد.

سامسونگ با استفاده از پلتفرم GDDR6 موجود خود و پیاده‌سازی آنچه «بسته‌بندی سطح فن‌آوری فن‌آوری» (FOWLP) می‌نامد، شروع به کار کرد. به جای قرار دادن قالب های حافظه روی PCB، آنها مستقیماً روی یک ویفر سیلیکونی نصب می شوند. لایه‌های توزیع مجدد «الگوهای سیم‌کشی ظریف‌تری» را امکان‌پذیر می‌کنند و از آنجایی که هیچ PCB درگیر نیست، ماژول‌ها به طور کلی نازک‌تر خواهند بود و پراکندگی حرارت بهتری خواهند داشت.

ماژول های حافظه دو پشته هستند که به گفته سامسونگ می تواند دو برابر ظرفیت و پهنای باند حافظه دو برابر شود. محدودیت حافظه 24 گیگابایت در هر قالب برای GDDR6 استاندارد است، بنابراین پلتفرم جدید از نظر تئوری می تواند 48 گیگابایت را روی یک کارت گرافیک واحد پشتیبانی کند.

این تغییرات در محل قرارگیری ماژول و اندازه کلی قالب باعث می شود که GDDR6W 36٪ کوتاهتر از همتای GDDR6 خود باشد. با توجه به ردپای بدون تغییر، این ماژول‌ها می‌توانند «در همان فرآیندهای تولید» مورد استفاده در محصولات فعلی GDDR6 قرار بگیرند.

همانطور که در بالا مشاهده شد، پهنای باند GDDR6W بسیار نزدیک به پهنای باند موجود در HBM2E است. محدودیت پهنای باند فعلی GDDR6X در حدود 1 ترابایت در ثانیه است و GDDR6W به طور قابل توجهی حدود 400 مگابایت بر ثانیه آن را افزایش می دهد.

در حالی که تقریباً مطمئناً GDDR6W را در هیچ کارت گرافیک Lovelace یا RDNA3 نخواهیم دید، همیشه این احتمال وجود دارد که Nvidia یا AMD به سمت دیگری حرکت کنند و در نسل آینده از GDDR6W استفاده کنند. صرف نظر از این، ساخت جدید سامسونگ یک گام بزرگ رو به جلو برای پردازنده های گرافیکی، چه گسسته و چه “برای Metaverse” است.منبع