سامسونگ در حال ساخت تراشه های حافظه 12 نانومتری DDR5 با کمک AMD است

جویونگ لی، معاون اجرایی محصولات و فناوری DRAM در Samsung Electronics، گفت: “DRAM با برد 12 نانومتری این شرکت یک عامل کلیدی در پذیرش DRAM DDR5 در بازار خواهد بود.”

سامسونگ با همکاری AMD، توسعه تراشه‌های 16 گیگابیتی DDR5 DRAM خود را تکمیل کرده است که از «نخستین فناوری فرآیند کلاس 12 نانومتری صنعت» استفاده می‌کند. شرکت کره ای این تراشه های جدید را به عنوان یک “جهش تکنولوژیکی” برای صنعت توصیف می کند. AMD به ارزیابی محصول برای سازگاری با CPU های مبتنی بر Zen کمک کرد.

جو ماکری، معاون ارشد AMD، تاکید کرد که چگونه “نوآوری اغلب به همکاری نزدیک با شرکای صنعتی برای پیشبرد مرزهای فناوری نیاز دارد.” تراشه‌های جدید DDR5 از همان ابتدا بر روی پلتفرم Zen بهینه‌سازی و تایید خواهند شد، به این معنی که شرکت سانتا کلارا می‌خواهد در پشتیبانی از آخرین استانداردها و سرعت‌های DDR5 برتری خود را نسبت به رقبا حفظ کند.منبع

سامسونگ توضیح می‌دهد که با بهره‌گیری از آخرین استاندارد DDR5، تراشه‌های جدید با سرعت 7.2 گیگابیت در ثانیه (Gbps) قفل می‌کنند. این به ماژول های رم جدید اجازه می دهد تا دو فیلم 30 گیگابایتی Ultra HD را تنها در یک ثانیه پردازش کنند.

تراشه‌های 12 نانومتری بالاترین چگالی قالب را در صنعت ارائه می‌کنند که باعث افزایش 20 درصدی بهره‌وری ویفر می‌شود. تراشه‌های DRAM جدید نیز فوق‌العاده سریع و کارآمد هستند و تا 23 درصد انرژی کمتری نسبت به محصولات قبلی DRAM مصرف می‌کنند.

تراشه‌های 12 نانومتری با فرآیند لیتوگرافی چند لایه فرابنفش شدید (EUV) تولید می‌شوند که گران‌تر از ماشین‌های لیتوگرافی فرابنفش عمیق (DUV) است که به طور سنتی برای تولید حافظه استفاده می‌شود. سامسونگ همچنین از یک ماده دی الکتریک با ک بالا استفاده کرد که ظرفیت سلول را افزایش می دهد و یک فناوری طراحی اختصاصی که ویژگی های مدار حیاتی را بهبود می بخشد.

بخونید:  مهندس سابق Ubiquiti به دلیل سرقت اطلاعات شرکت و تلاش برای اخاذی به شش سال محکوم شد

سامسونگ تولید انبوه تراشه‌های 12 نانومتری DDR5 خود را در سال 2023 آغاز خواهد کرد و برنامه‌هایی برای گسترش خط تولید DRAM این شرکت بر اساس فناوری جدید دارد. بخش‌هایی از بازار که سامسونگ مد نظر دارد شامل محاسبات نسل بعدی، مراکز داده و سیستم‌های مبتنی بر هوش مصنوعی است. شرکت‌هایی که در آن بازارها کار می‌کنند به عملکرد سریع‌تر دسترسی خواهند داشت و در عین حال پایداری و بهره‌وری انرژی را افزایش می‌دهند.

آینده نگر: سامسونگ توسعه تراشه های حافظه DDR5 جدید خود را اعلام کرد، یک فناوری کلیدی برای آنچه که این شرکت فکر می کند توسعه آینده “محاسبات نسل بعدی” است. تراشه های جدید عملکرد و بهره وری انرژی بیشتری را به میز ارائه می کنند، حتی اگر آنها به یک فرآیند گران قیمت مبتنی بر EUV برای تولید نیاز دارند.