سامسونگ روی پردازنده‌های گرافیکی سرمایه‌گذاری می‌کند، اما مصرف‌کنندگان و برنامه‌های بازی تمرکز ندارند

سیب زمینی داغ: سامسونگ در حال حاضر هیچ پروژه بزرگ مرتبط با GPU را انجام نمی دهد. حتی Exynos Arm SoC که در گوشی‌های گلکسی استفاده می‌شود، از معماری RDNA AMD برای کارهای مرتبط با گرافیک استفاده می‌کند، اما زمانی که شرکت شروع به ریختن پول به پردازنده‌های گرافیکی کند، تغییراتی در راه است.

BusinessKorea اخیراً گزارش داد که Samsung Electronics یک “پیشنهاد سرمایه گذاری GPU” جدید را در اوایل سال جاری تصویب کرد. کمیته مدیریت سامسونگ این پیشنهاد را در ماه مارس تصویب کرد و اولین سرمایه گذاری بزرگ این شرکت در پروژه های مرتبط با GPU در سال های اخیر بود. جایی که سامسونگ تلاش‌های توسعه جدید خود را متمرکز خواهد کرد هنوز موضوع حدس و گمان و نظریه‌های تایید نشده است.

این پیشنهاد اولین سرمایه گذاری بزرگ در فناوری GPU از سال 2012 است. سامسونگ احتمالاً در تلاش است تا به یک بازیگر رقابتی در بازار در حال رشد تبدیل شود. این شرکت در حال حاضر بزرگترین تولید کننده حافظه در جهان است و تراشه‌های HBM را برای پردازنده‌های گرافیکی با کارایی بالا می‌سازد که توسط شرکت‌های شخص ثالث مانند Nvidia ساخته شده‌اند.

اگرچه جزئیات خاصی در مورد این سرمایه گذاری وجود ندارد، اما خروج سامسونگ از اهداف سنتی ساخت تراشه به خوبی با آخرین روندهای بازار امروز همسو می شود. تجارت هوش مصنوعی در حال چرخش است و پردازنده‌های گرافیکی یکی از محصولات مورد تقاضا برای شرکت‌های بزرگ فناوری مانند مایکروسافت و پروژه‌های کوچک‌تر هستند که شانس خود را با این هجوم طلای هوش مصنوعی جدید امتحان می‌کنند.

بخونید:  اوپو از Find N2 و Find N2 Flip برای رقابت با رقبای سامسونگ رونمایی کرد

انویدیا، شرکتی که در حال حاضر قدرتمندترین محصولات شتاب دهنده پردازنده گرافیکی و هوش مصنوعی موجود در بازار را تولید می کند، اکنون با ارزش ترین شرکت جهان است. با این حال، سامسونگ ممکن است به جای ساختن یک GPU جدید به معنای سنتی، بیشتر به بهبود فرآیندهای تولید خود علاقه داشته باشد.

سرمایه‌گذاری ابرقدرت الکترونیک کره‌ای بر روی یک پردازنده گرافیکی ممکن است روند ایجاد دوقلوهای دیجیتالی خاص را تسریع بخشد و یک نمونه مجازی مبتنی بر هوش مصنوعی از یک کارخانه نیمه‌رسانا کاملاً خودکار ایجاد کند. سامسونگ قبلاً طرحی را در گذشته ترسیم کرده است و با همکاری انویدیا برای دستیابی به هدف دوقلو دیجیتال تا سال 2030 کار می کند.

یکی دیگر از برنامه های بالقوه برای سرمایه گذاری های مرتبط با پردازنده گرافیکی سامسونگ، مرکز محاسبات با عملکرد بالا (HPC) این شرکت است که اخیراً در پردیس Hwaseong ساخته شده است. ساخت تاسیسات HPC سه سال به طول انجامید و اکنون میزبان سرورهای بزرگ مقیاس و تجهیزات شبکه مورد نیاز برای طراحی نیمه هادی است. سامسونگ می‌تواند بخش قابل توجهی از سخت‌افزار GPU را برای پر کردن کارخانه، با استفاده از قابلیت‌های جدید ساخته شده برای بهبود تلاش‌های تحقیقاتی یا سایر وظایف مرتبط با هوش مصنوعی خریداری کند.

منبع