سلاح های ضد تانک چاپ سه بعدی در دست توسعه هستند


به طور خلاصه: در سال‌های اخیر، اسلحه‌های گرم پرینت سه‌بعدی بحث‌هایی را در مورد فناوری ساخت نسبتاً جدید به‌وجود آورده‌اند. اکنون برخی از گروه ها در حال طراحی سلاح های چاپ سه بعدی هستند که قادر به شلیک محموله های انفجاری هستند. به نظر می رسد این دسته جدید از تسلیحات در مراحل ابتدایی خود هستند اما می توانند به چیزی کاربردی تر و خطرناک تر تبدیل شوند.

گزارش اخیر Vice نشان می‌دهد که افراد و گروه‌های متعددی تلاش می‌کنند از پرینت سه بعدی برای ساخت موشک‌انداز و نارنجک‌انداز ارزان و موثر استفاده کنند. تا کنون، طرح ها گسترش نیافته اند، بسیار کمتر در مناطق درگیری ظاهر شده اند، اما به طور پیوسته در حال پیشرفت هستند.

شرکتی به نام D&S Creations اخیراً ویدئویی را در یوتیوب منتشر کرده است که تلاش های خود را برای بازسازی موشک انداز ضد تانک بدون پس انداز AT-4 نشان می دهد. طراحان موفق به پرینت سه بعدی گلوله های انفجاری با قابلیت خنثی کردن یک تانک شدند، اما با پرتابگر چاپ سه بعدی برای شلیک دقیق و ایمن فاصله زیادی دارند.

آزمایش‌های اولیه نیازمند سیمی بود که به پرتابگر متصل می‌شد تا موشک را به سمت هدف هدایت کند، و حتی این نیز نمی‌توانست آن را از پرواز در جهت‌های تصادفی باز دارد. علاوه بر این، طراحان مجبور بودند پرتابگر را از راه دور به دلیل نگرانی‌های ایمنی فعال کنند، که وقتی در یکی از آزمایش‌ها منفجر شد، ثابت شد.

با این حال، D&S به Vice گفت که یک بمب ضد تانک قابل اجرا دارد که از نظر تئوری می تواند با یک پهپاد از آن استفاده کند. یکی از اعضای تیم پیشنهاد می‌کند که دولت‌ها می‌توانند از آن‌ها برای مهمات ارزان‌تر استفاده کنند یا به ارتش اوکراین در مبارزه علیه تهاجم روسیه کمک کنند.

با این حال، برخلاف برخی از گروه‌هایی که طرح‌های اسلحه‌های پرینت سه‌بعدی را منتشر می‌کنند، D&S قصد ندارد همه کارهای خود را به صورت عمومی منتشر کند. در آزمایش‌های این گروه از مهمات استفاده می‌شود که در چارچوب مقررات قانونی ATF قرار می‌گیرند و اجزای طراحی ضروری همچنان اختصاصی خواهند بود.

یکی دیگر از علاقمندان به پرینت سه بعدی چندین طرح پرتاب موشک، از جمله M202 FLASH، که آرنولد شوارتزنگر به طور معروف در فیلم Commando در سال 1985 استفاده کرد، انجام داده است. یک ویدیوی یوتیوب نشان می‌دهد که M202 در نهایت به درجه مناسبی از برد و دقت دست می‌یابد، اما طراح محموله مهمات خود را در محدوده قانونی نگه داشته است.

نگرانی هایی وجود دارد که سلاح های ضد زره چاپ سه بعدی ممکن است در مناطق جنگی یا دست جنایتکاران قرار گیرند، اما ظاهراً هنوز این اتفاق نیفتاده است. کارتل های خشن مکزیکی از نارنجک انداز های دست ساز و هواپیماهای بدون سرنشین مسلح استفاده کرده اند، اما ATF هنوز چاپگر سه بعدی را در هیچ یک از کارخانه های مخفی آنها پیدا نکرده است. سلاح های گرم ساخته شده با چاپگرهای سه بعدی در دست جنگجویان شورشی در میانمار ظاهر شده است، اما تاکنون هیچ موشک انداز قابل استفاده ای پیدا نشده است.

در همین حال، Relativity Space همچنان در تلاش برای پرتاب یک موشک فضایی است که عمدتا از مواد پرینت سه بعدی ساخته شده است. در حال حاضر، موشک Terran 1 با دو تاخیر پرتاب مواجه شده است. پرتاب موفقیت آمیز می تواند به استقرار سریعتر و ارزان تر فضاپیماهای آینده منجر شود.منبع