سهام سوپرمیکرو در سال 2022 تقریباً دو برابر شد و یک سال بدبینانه برای فناوری را به چالش کشید

TSMC در بیشتر سال 2022 با بادهای معکوس اقتصادی روبرو شد، اما پیش بینی می شود مشکلات فعلی آن منجر به چند فصل منفی در نیمه اول سال 2023 شود تا اینکه در اواخر سال بهبود یابد. با روشی مشابه، ممکن است Supermicro از تأثیرات کندی مورد انتظار در رشد بازار جهانی سرور در سال جاری فرار نکند. با این حال، سرمایه گذاری در هوش مصنوعی ممکن است تفاوت ایجاد کند.منبع

سوپرمیکرو در سه ماهه بعدی منتهی به سپتامبر رشد سالانه 80 درصدی را ثبت کرد. سالانه شاهد رشد در تمام مناطق در آن سه ماهه بود، اما بازار اولیه آن در ایالات متحده برجسته شد و 131 درصد رشد کرد. سود هر سهم از 2.09 دلار در سال 2021 به 5.32 دلار در سال 2022 افزایش یافت.

پس از اینکه کار از راه دور در بحبوحه قفل‌ها باعث رونق فروش رایانه‌های شخصی و لوازم الکترونیکی در سال‌های 2020 و 2021 شد، در سال 2022 محموله‌ها برای آن دستگاه‌ها و همچنین گوشی‌های هوشمند و تبلت‌ها از کار افتاد. اگرچه کارت های گرافیک بیشتر مربوط به استخراج است، اما کمترین تعداد حمل و نقل خود را از سال 2005 تجربه کرده اند.

غول نیمه هادی TSMC، که تراشه های بسیاری از محصولات شرکت های فناوری دیگر را تامین می کند، در ابتدا با آب و هوای غم انگیز مخالفت کرد، اما در نهایت با کاهش سفارشات Nvidia، AMD و سایرین احساس سوزش کرد.

بر اساس گزارش CNBC، دادن آزادی عمل بیشتر به مشتریان در سفارشی سازی سرورهای خود، محصولات Supermicro را نسبت به سرورهای خارج از قفسه سودآورتر کرد و به آن کمک کرد تا از روندهای سال گذشته فرار کند. بخش عمده ای از رشد شرکت نیز از طریق مراکز داده حاصل شد. برای سال مالی 2024، Supermicro امیدوار است که توسعه هوش مصنوعی به فروش آن در حدود 8 تا 10 میلیارد دلار کمک کند، اما تحلیلگران محتاط هستند.

بخونید:  اپل دستور توقف فروش آیفون های بدون شارژر در برزیل را صادر کرد

سهام سازنده سرور Supermicro در سال گذشته 89 درصد افزایش یافت که بیش از هر شرکت فناوری آمریکایی دیگری به ارزش بیش از 1 میلیارد دلار است. این رشد به شدت با سایر غول های فناوری که در سال 2022 به دلیل عرضه بیش از حد و تقاضای کم به شدت آسیب دیدند، متفاوت است.

در سال 2022، ارزش بازار سوپرمیکرو 2 میلیارد دلار افزایش یافت و از 2.4 میلیارد دلار به 4.4 میلیارد دلار رسید. در پایان سال مالی 2022 خود در ژوئن، این شرکت درآمد 5.2 میلیارد دلاری را گزارش کرد که 46 درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشت.

در همین حال، سال 2022 بدترین عملکرد نزدک از زمان بحران مالی سال 2008 بود. شرکت هایی مانند آمازون، متا و تسلا نیمی از ارزش خود را از دست دادند.

تصویر بزرگ: کاهش تقاضای مصرف کننده سال 2022 را به عنوان سال پایان رونق فناوری همه گیر نشان داد و بسیاری بیم آن دارند که رکود اقتصادی ممکن است اوضاع را در سال 2023 بدتر کند. یک شرکت فناوری از این روند سرپیچی کرد و از همه شرکت های فناوری میلیارد دلاری دیگر پیشی گرفت. با این حال، تحلیلگران نسبت به تحقق اهداف پیش بینی شده خود در سال جاری تردید دارند.