سونی پیشنهاد مایکروسافت برای نگه داشتن بازی Call of Duty در پلی استیشن به مدت سه سال را “ناکافی” خواند.

این اظهارات پس از آن بیان شد که رگولاتور سازمان رقابت و بازار بریتانیا نسبت به “توقف یا تحقیر” محتوای Activision Blizzard از سوی مایکروسافت در صورت تکمیل خرید 68.7 میلیارد دلاری، ابراز نگرانی کرد.

فیل اسپنسر، رئیس ایکس باکس، هفته گذشته گفت که مایکروسافت متعهد است که Call of Duty را برای چندین سال دیگر فراتر از قرارداد فعلی سونی با Activision، که شامل سه نسخه بعدی این سری، از جمله Call of Duty: Modern Warfare II در ماه اکتبر است، روی پلی استیشن نگه دارد.

سونی همچنین معتقد است که اگر استودیو دیگری بازی مشابه CoD بسازد، با توجه به طرفداران اختصاصی و گسترده Call of Duty، موفقیت طولانی مدت شوتر را تکرار نخواهد کرد. غول ژاپنی همچنین در صورت ناپدید شدن CoD در نهایت از پلی استیشن پول زیادی از دست خواهد داد زیرا این سری یکی از بزرگترین منابع درآمد ناشران شخص ثالث در این پلتفرم است.

منبع

سونی بزرگترین مشتری اکتیویژن بلیزارد در سال 2020 بود که 17 درصد از فروش آن یا 1.37 میلیارد دلار را به خود اختصاص داد.

برخی از وعده‌های مبهم غیر انحصاری از سوی مایکروسافت در ماه فوریه ارائه شد، اما سونی ماه گذشته نگرانی‌های خود را به تنظیم‌کننده رقابت برزیل در مورد اینکه در صورت تایید خرید چه اتفاقی برای عناوین پلی‌استیشن مانند CoD می‌افتد، ابراز کرد. دفاع مایکروسافت این بود که انکار کند خریدش به صنعت آسیب می رساند، سونی را به ترس از Game Pass متهم کرد، و شرکت را با توجه به قراردادهای انحصاری خود ریاکار خواند.

یک سیب زمینی داغ: جیم رایان، مدیر عامل پلی استیشن، به پیشنهاد مایکروسافت برای در دسترس نگه داشتن سری Call of Duty به مدت سه سال پس از پایان قرارداد اکتیویژن با سونی بر روی پلی استیشن پاسخ داده است. رایان به دور از خوشحالی از این تعهد، می گوید که “در بسیاری از سطوح ناکافی است.”

“مایکروسافت تنها پیشنهاد کرده است که Call of Duty به مدت سه سال پس از پایان قرارداد فعلی بین اکتیویژن و سونی در پلی استیشن باقی بماند. ما می خواهیم تضمین کنیم که گیمرهای پلی استیشن همچنان بالاترین کیفیت Call of Duty را داشته باشند و پیشنهاد مایکروسافت این اصل را تضعیف می کند.” “

مایکروسافت چهارمین مشتری بزرگ اکتیویژن بلیزارد در سال 2020 پس از اپل و گوگل بود که 11 درصد از فروش آن یا 890 میلیون دلار را به خود اختصاص داد. pic.twitter.com/9dlm6vhDhA

— دانیل احمد (@ZhugeEX) 7 سپتامبر 2022

در صحبت با GamesIndustry.biz، رئیس پلی استیشن، رایان، ناراحتی خود را از صحبت علنی اسپنسر در مورد این معامله ابراز کرد. رایان می‌گوید: «من قصد نداشتم در مورد آنچه که یک بحث تجاری خصوصی است، اظهار نظر کنم، اما احساس می‌کنم که باید این رکورد را درست کنم زیرا فیل اسپنسر این موضوع را در انجمن عمومی آورده است.

حقیقت خنده دار:

ترس از اتفاقاتی که ممکن است برای بازی‌های Activision Blizzard در پی خرید مایکروسافت بیفتد، از همان ابتدا وجود داشت. تایید این که سه بازی بعدی در این سری بر روی پلتفرم منتشر خواهند شد، در ژانویه منتشر شد، اما صحبت های کمی در مورد اینکه پس از پایان قرارداد، برای وجود پلی استیشن این فرنچایز بسیار محبوب چه خواهد شد، وجود ندارد.