سیلیکون اپل از Intel 8080 باستانی از طریق یک افزونه مخفی پشتیبانی می کند


تصویر بزرگ: در سال 2020، اپل از پردازنده‌های اینتل استفاده کرد و شروع به انتشار مک‌های مجهز به تراشه‌های سفارشی خود کرد. با توجه به این تغییر، اپل نیاز به یافتن روشی برای شبیه سازی برنامه های مبتنی بر x64 در سیلیکون جدید داشت. اپل راهی پیدا کرد—راهی بسیار قدیمی.

اپل اولین پردازنده سفارشی خود، Apple M1 را در جریان رویدادی در نوامبر 2020 معرفی کرد. این تراشه به دلیل جمع کردن بارهای انرژی در یک فضای کوچک با تحسین فراوان روبرو شد. M1 اپل مردم را به این فکر واداشت که آیا SoCها آینده محاسباتی هستند یا خیر.

با توجه به تغییر معماری ARM، اپل مجبور شد راهی را بیابد که به M1 Mac اجازه دهد از برنامه‌هایی استفاده کند که با Mac های مبتنی بر اینتل طراحی شده بودند.

اپل با ساده ترین اما موثرترین روش پیش رفت: شبیه سازی معماری x64 در خود Apple M1. روش تقلید “روزتا 2” نامیده می شود که نام آن از سنگ روزتا گرفته شده است.

مردم از تاثیرگذاری Rosetta 2 شگفت زده شدند. داگال جانسون، محقق امنیتی استرالیایی، اکنون معتقد است که می‌داند چرا چنین است.

یک افزونه نامعلوم در داخل Rosetta 2 وجود دارد که فرآیند ذخیره برابری و تنظیم پرچم‌ها را در یک برنامه ساده می‌کند. به گفته جانسون، این امکان تقلید دقیق‌تر و «سریع‌تر» را فراهم می‌کند. شگفت‌انگیزترین بخش منشاء این افزونه است – این برنامه در دومین پردازنده اینتل، Intel 8080، از سال 1974 گنجانده شد.

ریزپردازنده 8 بیتی باستانی این تنظیمات و ذخیره‌سازی برابری را بسیار خاص انجام می‌داد و این ویژگی همچنان راه خود را در پردازنده‌های امروزی اینتل پیدا کرده است. اگر یک Core i9-13900K جدید دارید، یک ارتباط مستقیم (البته جزئی) با پردازنده هایی وجود دارد که تقریباً 50 سال پیش برخی از رایانه ها را تغذیه می کردند.

بیت‌های 26 و 27 در رجیستر پرچم‌های ARM به این فرآیند اختصاص داده شده‌اند، اگرچه این دو بیت تنها زمانی به این عمل اختصاص داده می‌شوند که Rosetta 2 فعال باشد. روزتا 2 فعال نمی شود مگر اینکه تشخیص دهد برنامه ای با مک های مبتنی بر اینتل ساخته شده است، دو بیت را مجدداً اختصاص می دهد و به روزتا 2 اجازه می دهد با سرعت معمول خود کار کند.

دیدن روش‌هایی که اپل برای ادامه استفاده از برنامه‌هایی که برای مک‌های قدیمی مبتنی بر اینتل طراحی شده‌اند، به کار گرفته شده است. ایده کل معماری که دو بیت را تغییر مسیر دهد تا عملیات را به همان روشی که پردازنده ای که تحت دولت نیکسون عرضه شده بود انجام دهد، شگفت انگیز است.منبع