سیگیت به دلیل فروش هارد دیسک به هواوی تحریم شده 300 میلیون دلار جریمه شد

در نتیجه این جریمه، سیگیت اعلام نتایج سه ماهه سوم خود را به مدت پنج روز به جلو آورده است و آنها را قبل از باز شدن بازار گزارش خواهد کرد. به سرمایه گذاران هشدار داده شده است که جریمه 300 میلیون دلاری بر نتایج آن تأثیر خواهد داشت. Reg خاطرنشان می‌کند که احتمالاً چندین مدیر ارشد سیگیت شرکت را ترک خواهند کرد و تقریباً مطمئناً به دنبال مشاور خارجی خود خواهد بود.منبع

حتی پس از اینکه «رقبای آن فروش خود را به آنها متوقف کردند […] متیو اکسلرود، دستیار وزیر اجرای صادرات در دفتر صنعت و امنیت وزارت بازرگانی، در بیانیه‌ای گفت: سیگیت به ارسال هارد دیسک برای هواوی ادامه داد. وی افزود که این جریمه بزرگترین جریمه اعمال شده است توسط آژانس که به یک پرونده جنایی مرتبط نیست.

اما به نظر می رسد که اعتماد سیگیت نادرست بوده است. این شرکت پرونده ای را ارسال کرد که تأیید می کرد بین آگوست 2020 تا سپتامبر 2021، تقریباً 7.4 میلیون هارد دیسک به ارزش تقریباً 1.1 میلیارد دلار به هواوی و نهادهای آن فروخته است. با وجود اینکه دو تامین کننده اصلی دیگر – Western Digital و Toshiba – پس از اجرایی شدن قوانین تحریم، فروش خود را متوقف کردند، سیگیت تنها تامین کننده هارد دیسک هواوی شد.

سیگیت اکنون با پرداخت 300 میلیون دلار به وزارت بازرگانی ایالات متحده در اقساط سه ماهه 15 میلیون دلاری طی پنج سال از 31 اکتبر موافقت کرده است. همچنین با سه ممیزی موافقت کرده است تا اطمینان حاصل شود که با قوانین کنترل صادرات مطابقت دارد و مشمول یک دستور تعلیق پنج ساله که امتیازات صادراتی خود را رد می کند.

بخونید:  Amazon will host a second Prime Day-style shopping event this fall

به طور خلاصه: شرکت هایی که وسوسه می شوند با هواوی تحریم شده تجارت کنند، ممکن است بخواهند به سیگیت نگاه کنند و دو بار فکر کنند. این غول ذخیره سازی توسط وزارت بازرگانی ایالات متحده به دلیل فروش 1.1 میلیارد دلاری دیسک درایو به شرکت چینی با جریمه 300 میلیون دلاری مواجه شده است.

سیگیت ادعا کرده بود که درایوهایش تحت کنترل صادرات نیستند زیرا ساخت خارجی هستند و مستقیماً توسط تجهیزات ایالات متحده تولید نمی‌شوند، اما در فرآیند تولید آن‌ها از محصولات شخص ثالثی استفاده می‌شود که برای ساخت فناوری محدود به چین نیاز به مجوز دارند.

اما در اکتبر گذشته، هواوی به سرمایه گذاران اطلاع داد که دفتر صنعت و امنیت وزارت بازرگانی (BIS) نامه ای مبنی بر نقض مقررات اداره صادرات ایالات متحده برای آن ارسال کرده است. سیگیت گفت که در رفتار ممنوعه ادعا شده در نامه شرکت نکرده و مدعی است که از جمله موارد دیگر، هارد دیسک های آن مشمول ممنوعیت های صادراتی نمی شوند.

“در حالی که ما معتقد بودیم که در زمان فروش هارد دیسک مورد بحث از تمام قوانین مربوط به کنترل صادرات پیروی می کنیم، تصمیم گرفتیم که […] دیو موزلی، مدیرعامل سیگیت در بیانیه ای گفت: حل این موضوع بهترین اقدام بود.

در سال 2019 بود که دولت ترامپ هوآوی را در فهرست نهادها قرار داد، یک لیست سیاه تجاری که از فروش کالاهای آمریکایی به این شرکت به دلیل نگرانی های امنیت ملی جلوگیری می کرد.

بخونید:  Russia is targeting journalists with Pegasus spyware