سیگیت: هارد دیسک های نسل دوم HAMR با ظرفیت 30 ترابایت تقریباً اینجا هستند

علیرغم وضعیت وخیم بازار ذخیره سازی در حال حاضر، سیگیت به آینده نگاه می کند: ضبط مغناطیسی به کمک گرما (HAMR) از یک دیود لیزری متصل به هر سر ضبط استفاده می کند تا “لحظه ای یک نقطه کوچک روی دیسک را گرم کند.” توضیح می دهد، به طوری که بیت های داده ای که روی یک بشقاب مغناطیسی نوشته می شوند کوچکتر و فشرده تر از همیشه می شوند “در حالی که از نظر مغناطیسی و حرارت پایدار می مانند.”

در حال حاضر، مشکل اصلی درایوهای HAMR بازده است – و در سال‌های آینده نیز به همین شکل باقی خواهد ماند. سیگیت گفت در سال 2023، سهم هارد دیسک های مبتنی بر HAMR در بازار احتمالا هنوز “نسبتا کم” خواهد بود. بهبودهای عمده تولید باید در سال 2024 و با شتاب بیشتر در سال 2025 اتفاق بیفتد. بازدهی بهبود یافته، فناوری گرمایشی را به مدل‌های HDD میان رده یا حتی پایین‌رده نیز خواهد رساند.منبع

سیگیت قبلاً مقادیر محدودی از هارد دیسک های HAMR را برای آزمایش به مشتریان منتخب ارسال کرده است، اما ظاهراً این فناوری تقریباً برای تولید انبوه هارد دیسک های مصرفی و سازمانی آماده است. سیگیت گفت، سرعت افزایش حجم اولیه HAMR “به تعدادی از عوامل بستگی دارد، مانند بازده محصول یا جدول زمانی صلاحیت مشتری”.

آینده نگر: سیگیت مقدار زیادی پول و انرژی برای آینده ای با انرژی HAMR برای ذخیره سازی مبتنی بر فناوری مغناطیسی سرمایه گذاری کرده است. اکنون این شرکت می گوید که تقریباً آماده است تا نسل بعدی هارد دیسک های خود را برای مشتریان سازمانی و مصرف کننده به طور یکسان ارائه کند.

برای سه ماهه اول و دوم سال 2023، سیگیت همچنان قصد دارد به فناوری‌های ضبط مغناطیسی معمولی تکیه کند تا ظرفیت‌های HDD را به ارتفاعات جدیدی برساند. در Q1 یا Q2، این شرکت مدل‌های 10 پلاتری جدید را با استفاده از ضبط مغناطیسی عمود بر یا معمولی (CMR/PMR) عرضه می‌کند که 2.2 ترابایت در هر بشقاب برای مجموع 22 ترابایت گنجایش دارد. سیگیت با استفاده از فناوری ضبط مغناطیسی کندتر شینگلد (SMR)، مدل‌های 24 ترابایتی را به مشتریانی که مایل به استفاده از آن برای «برخی برنامه‌های کاربردی» هستند، ارائه می‌کند.

سیگیت تخمین می زند که پلاترهای HAMR نسل دوم در نهایت می توانند 5 ترابایت داده را در یک پلاتر جمع کنند، در حالی که اولین هارد دیسک های HAMR تولید انبوه «تنها» 30 ترابایت ظرفیت اسمی ذخیره سازی را ارائه می دهند. هارد دیسک های HAMR با 40 ترابایت فضای ذخیره سازی برای سال 2024 یا 2025 انتظار می رود، در حالی که مدل های 50 ترابایتی ممکن است در سال 2026 وارد بازار شوند.

آینده ذخیره سازی مغناطیسی در سه ماهه سوم سال 2023 آغاز می شود، زیرا سیگیت آخرین برنامه های خود را برای شروع تولید انبوه هارد دیسک های مبتنی بر نسل دوم HAMR اعلام کرده است. در آخرین تماس کنفرانسی خود برای سرمایه گذاران، غول ذخیره سازی گفت که راه اندازی جدیدترین “پلتفرم” HDD آن “پیش از موعد مقرر” خواهد بود، در حالی که تلاش ها برای بهبود بازده (و البته حاشیه ها) ادامه دارد.