سی پی یو سرور چیست؟

برای مثال اغلب پردازندههای کنونی دارای سرعت فرکانس برابر با 2G/s هستند. برای درک بهتر آنچیزی که سبب افزایش سرعت سی پی یو سرور و رایانهها میشود، باید درک درستی از نحوه پردازش دستور العملها (Instruction set) داشته باشیم. مفهوم بعدی که به افزایش قدرت سی پی یو های سرور کمک میکند مسئله Caching یا کش کردن است. در بالا گفتیم که فناوری رشتهای این امکان را به هستهها میدهد که بتوانند تا دو برابر قدرت خودشان توان پردازشی داشته باشند. پردازش رشته ای، در واقع یک تکنیک برای بهرهگیری بهتر از قدرت هر کدام از هستهها است. برای بیان مفهوم سیکل کاری از عباراتی مانند کلاک (Clock) استفاده میکنند. در ادامه این مقاله و در بخش مرتبط به این موضوع ما توضیحات بیشتری را درباره پردازشهای گرافیکی در پردازندهها به شما بیان میکنیم. درباره علت این نام گذاری در ادامه توضیحاتی را به شما ارائه میکنیم. درباره این مسئله در ادامه مقاله توضیحات بیشتری را به شما خواهیم داد. هر هسته یک سری از دستورالعملها را دریافت میکند و پس از پردازش نتیجه را به ما بر میگرداند. هسته سی پی یو چیست؟ این حافظه امکان دریافت و ارسال سریع اطلاعات به هستههای سی پی یو را برایتان مهیا میکند.

پردازشهای موازی هم سرعت پردازشی بالاتری را در اختیار ما قرار میدهند و هم امکان کار با چند نرمافزار به صورت همزمان را در اختیارمان میگذارند. هرچه این مقدار بالاتر باشد، در آن صورت سی پی یو شما توان تحمل بالاتری دارد. هرچه مقدار فضای کش در یک پردازنده بیشتر باشد در آن صورت سرعت پردازشی آن نیز بیشتر خواهد بود. به صورت معمول هر پردازنده دارای دو هسته و یا بیشتر است. در زمانی که شما در حال خواندن این مقاله هستید، بخشهای زیادی از اطلاعات باید به صورت منظم پردازش شوند. در سی پی یو های امروزی این مقدار بر مبنای گیگاهرتز (GHz) ذکر میشود که اشاره به تعداد در واحد میلیارد دستور پردازش شده در یک ثانیه است. که به معنای پردازش دو میلیارد دستور پردازشی در هر ثانیه است. یعنی توان پردازشی آنها برابر یا بیشتر از دو میلیارد پردازش دستوری در ثانیه است. پردازندههای کنونی دارای توان پردازشی بیشتر از 2GHz یا بیشتر هستند.

بخونید:  پردازنده های نسل 12 اینتل آلدر لیک (Alder Lake)

در سی پی یو های چند هستهای و چند رشتهای بار پردازشی بین هستههای مختلف توزیع میشود و ممکن است که سرعت یادشده برای پردازنده الزاماً قابل دسترسی نباشد. در اغلب تراکنشهای بین حافظه رم و سی پی یو این امکان وجود دارد که دادههای تراکنش شده دچار اختلال یا نقصان مجله خبری mycpu باشد. از مشخصههای مهم دیگری که در سی پی یو های سرور وجود دارد پشتیبانی از پردازشهای گرافیکی است. در زمانی که شما اقدام به راه اندازی یک سرور میکنید، چه بخواهید یک تصویر ساده به شما نشان داده شود، یا یک پردازش عظیم اطلاعاتی صورت گیرد، همه چیز باید بر اساس قوانین دیجیتال و پردازشهای مرتبط به آن انجام شود. تعداد هستههای سی پی یو همیشه به صورت یک عدد زوج بیشتر از دو است. هرچه تعداد دستورات پردازش شده در یک ثانیه بیشتر باشند، در نتیجه سرعت پردازش نیز افزایش پیدا میکند. حافظه رم (RAM Memory): در اینجا اطلاعات دیجیتالی صفحه کلیدی از پل شمالی دریافت میشود، همچنین دستورالعملهای مرتبط به صفحه کلید نیز فراخوان میشوند و منتظر پردازش میمانند. اگر به یک پردازنده نگاه کنیم، متوجه میشویم که پردازندهها بسیار پیچیده هستند.

کش (Cache) به حافظههای داخلی سی پی یو ها گفته میشود که امکان واکشی سریع اطلاعات و دریافت نتایج از هستهها را مقدور میکنند. همانطور که گفته شده، هر سی پی سرور و یا رایانه برای پردازشهای خود از هستهها و ترانزیستورها استفاده میکند. با این حال حتی این رمهای سریع نیز برای آنکه در کنار سی پی یو سرور بتوانند به کار خود ادامه دهند کند هستند. برای مثال در زمانی که رایانه خودتان را روشن میکنید، بدون آنکه حتی کلیدی زده باشید و یا ماوس را تکان داده باشید، در پس زمینه دائماً در حال انجام است. رمها حافظههای بسیار سریعی هستند و حجم بالائی (تا 8 گیگابایت و حتی بیشتر) اطلاعات را در خود جای میدهند. مرحله بازنویسی (Rewrite): در این مرحله پردازنده کار خود را انجام داده و اطلاعات نهائی خودش را به سمت حافظههای داخلی و سپس حافظههای خارجی مانند حافظه رم ارسال میکنند. رمها سرعت بسیار بالاتری نسبت به حافظههای دیگری نظیرهارددیسکها یا حافظههای حالت جامد (SSD) دارند.

بخونید:  لوله بازکنی شمال تهران