شخصی یک Commodore 64 را از قطعات عمدتاً جدید ساخت


WTF؟! Commodore 64، پرفروش‌ترین رایانه رومیزی خانگی در تمام دوران‌ها، 40 سال پس از معرفی خود همچنان محبوب باقی مانده است. یکی از نشانه های ماندگار محبوبیت آن، ارادتی است که امروزه در کاربرانی که سخت افزار و نرم افزار C64 را نگهداری می کنند دیده می شود. یک پروژه Homebrew برای بازسازی سیستم، عمق این جامعه را به نمایش می گذارد.

یک موددر با موفقیت یک Commodore 64 کاملاً جدید و کارآمد را با استفاده از اجزای عمدتاً جدید ساخته است. مستندات پروژه حاوی اطلاعات مفیدی برای کسانی است که علاقه مند به تعمیر یا بررسی سخت افزار سیستم هستند.

Modder Celso Martinho یک ماکت C64 را تقریباً از ابتدا مونتاژ کرد تا تسلط خود را در رایانه قدیمی آزمایش کند. مارتینیو در بازسازی سیستم مانند آنچه در سال 1982 بود متوقف نشد، تصمیم گرفت تا حد امکان از مواد جدید استفاده کند و “فرانکنشتاین 64” خود را به راحتی قابل تعمیر کند.

برد مدار، مقاومت ها، خازن ها، نیمه هادی های غیرفعال، کانکتورهای برد، تراشه های منطقی رایج و سوکت های آی سی همگی جدید هستند. اکثر قطعات جدید از کیت قطعات Commodore 64 که کاربران معمولاً برای تعمیر سیستم‌های قدیمی خریداری می‌کنند، تهیه شده‌اند.

برای چند جزء دیگر، مارتینیو جایگزین های مدرنی پیدا کرد. او از جایگزینی برای آرایه منطقی قابل برنامه ریزی C64 استفاده کرد – که پردازنده آن را به حافظه آن متصل می کند – زیرا یکی از قطعاتی است که معمولاً با افزایش سن از بین می رود. همچنین بخشی است که یکی دیگر از موددرها قبلا مهندسی معکوس کرده بود، بنابراین کاربران می توانند امروز مدل های جدیدی بسازند.

بخونید:  همه اعلان‌های Silent Hill: بازی‌های جدید، فیلم و بازسازی Silent Hill 2 (با الزامات رایانه شخصی)

مارتینیو کاری مشابه برای تراشه صدای C64 و کلید پاور مانیتور فیلیپس انجام داد. علاوه بر این، جایگزین های جدیدتر برای منبع تغذیه ایمن تر از اصلی هستند.

علاقه مندان می توانند جایگزین های مدرن برای قاب C64 بخرند زیرا شخصی قالب های اصلی را در سال 2014 کشف کرد. امروزه چندین رنگ موجود است و مارتینیو نسخه شفاف را انتخاب کرد.

با این حال، برخی از قطعات دیگر در حال تولید نیستند و بنابراین فقط در سخت افزار قدیمی یافت می شوند. مارتینیو یا اینها را به صورت آنلاین خریداری کرد یا آنها را از C64های قدیمی و غیر کارآمد خود نجات داد.

اینها شامل دو آداپتور رابط پیچیده MOS 6526، تراشه گرافیکی C64’s MOS 6569 Video Interface Chip II (VIC-II)، هشت تراشه DRAM 4164، یک موتورولا MC4044 و ​​CPU MSO 6510 در C64 است. جایگزین‌های مبتنی بر FPGA برای VIC-II وجود دارد، اما مارتینیو آنها را آماده برای زمان اصلی نمی‌داند.

این پروژه همچنین شامل سه تراشه ROM بدون جایگزین های مدرن است: دو رام MOS 2364 برای مفسر Basic و سیستم عامل Kernal و یک ROM مجموعه کاراکتر MOS 2332. برای این موارد، مارتینیو رام های اصلی C64 را در EPROMS سوزاند. او همچنین کلاهک های کلید را از یک صفحه کلید اصلی C64 کشید و تمیز کرد.

متأسفانه، فرانکنشتاین 64 در اولین باری که مارتینیو آن را بوت کرد، تصویر قابل پخشی تولید نکرد. پس از ماه ها آزمون و خطا، او با تعویض تقسیم کننده 74LS193 مشکل را برطرف کرد. در نهایت، مارتینیو سیستم را با یک کارتریج تشخیصی آزمایش کرد که بدون عیب و نقص کار می کرد، همانطور که همه بازی هایی که روی آن انجام می داد.

بخونید:  بهترین کروم بوک | TechSpot

کاربران معمولی که قصد دارند دوباره از C64 بازدید کنند، احتمالاً می خواهند نسخه 2019 Retro Games Ltd را خریداری کنند. این دستگاه با تمام عملکردهای اصلی نسخه اصلی، 64 بازی بسته، یک پورت USB برای بارگیری بازی ها و سیستم عامل جدید (از جمله نرم افزار homebrew) و یک خروجی HDMI برای نمایشگرهای مدرن ارائه می شود.منبع